مشهد در انتظار تغییر، مشهد نگران ابطال!

۱۳۹۶/۰۳/۲۱

میثم سعادت-گروه سیاسی
ما از مشهد نمیریم… مشهد رو پس می گیریم
این فریاد مردمی بود که در آخرین برنامه تبلیغاتی روحانی در ورزشگاه تختی مشهد شعار می‌دادند. همان روزکه رئیسی و طرفداراتش یکی از میادین اصلی مشهد را بسته بودند و می‌خواستند در مشهد کار روحانی را یک سره کنند. فریادهای طرفداران روحانی اما کارگر افتاد و او رئیس جمهور است.
فردای پیروزی روحانی اما مردم مشهد شعاری دیگر می‌دادند، ما از مشهد نرفتیم، مشهد را پس گرفتیم! اشاره مردم مشهد به پیروزی مضاعف آنها بود. لیست امید در انتخابات شورای شهر مشهد برنده شده بود و این پیروزی حتی در انتخابات شورای شهر اول هم اتفاق نیفتاده بود. در واقع این برای اولین بار بعد از انقلاب بود که شورای شهر مشهد به صورت یک دست در اختیار اصلاح‌طلبان قرار می‌گرفت و در حالی که اصولگرایان با محوریت لیدرهای مشهدی مثل رئیسی و قالیباف و جلیلی و علم‌الهدی و کریمی قدوسی به دنبال پایگاه عمیق‌تری در این شهر بودند، حالا در یکی دو ماه آینده باید ساختمان شهرداری این شهر را به اصلاح‌طلبان تحویل دهند. شاید تلخی شکست اصولگرایان مشهد در انتخابات ٢٩ اردیبهشت، طعم همان شکستی را دارد که اصلاح‌طلبان در انتخابات ٧ اسفند در مشهد تجربه کردند.
قاسم میرزایی نیکو به خبرگزاری‌های داخلی گفته به دلیل شکایت کسانی که موفق به کسب رای کافی برای حضور در شورای شهر مشهد نشده و نیز با توجه به پذیرفتن این دلایل از سوی هیات نظارت استانی تا این لحظه انتخابات در این حوزه به تایید نرسیده است. او گفت: شاکیان خواستار بازشماری ۱۰ درصد مجموع صندوق‌ها در این حوزه انتخابیه شده‌اند که این مساله از سوی هیات مرکزی نظارت پذیرفته نشد اما به هیئت نظارت استانی اعلام کردیم ابتدا بازشماری آرا در ۴۰ صندوق را انجام دهید و در صورتی که متوجه اختلافی فاحش در نتایج آرا شدید به سراغ ۴۰ صندوق دیگر بروید در غیر این صورت انتخابات را تایید کنید. عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا با تاکید بر اینکه احتمال عدم تایید انتخابات در حوزه انتخابیه مشهد ناچیز است گفت: اختلاف رای نامزدهای پیروز با دیگر کاندیداها بسیار زیاد بوده و در نتیجه بعید است بازشماری آرا تغییری در نتیجه انتخابات ایجاد کند.
این اما پایان داستان انتخابات مشهد نیست. حجت الاسلام فاطمی ارفع عضو فعلی شورای شهر مشهد یکی از معترضین به نتایج انتخابات است که در نامه تندی به فرماندار مشهد نوشت «کارنامه چند ماهه شما در فرمانداری نقطه مثبتی ندارد اما نگذارید بر نقاط منفی کارنامه شما افزوده شود و شائبه‌ی “مهندسی انتخابات” در کارنامه شما ثبت شود. نگذارید این مطلب در افکار عمومی شکل بگیرد که اصلا دلیل تغییر فرماندار در ماه‌های منتهی به انتخابات همین بوده که از صندوق‌های رای، لیست موردنظر بیرون آید»
در نخستین جلسه شورای شهر پس از انتخابات چه گذشت؟
با مشخص شدن نتیجه انتخابات منتخبین تصمیم می‌گیرند جلسه‌ای با هدف انتقال تجربیات با رییس فعلی شورای شهر مشهد برگزار کنند. محمد کمال سروی‌ها با کمال‌میل این پیشنهاد را می‌پذیرد و به این جلسه می‌رود. همین مساله تبدیل به یک تنش و دعوای لفظی میان اعضای شورای شهر می‌شود. ظاهرا برخی از اعضای شورای شهر به این موضوع معترض می‌شوند و یک عضو شورای شهر طبق یک تذکر حضور سروی‌ها در جلسه با منتخبین را غیرقانونی می‌خواند و معتقد است تا زمانی که هیات نظارت بر انتخابات شوراها نتیجه را تایید نکرده است منتخبان رسمی نیستند و منتخب محسوب نمی‌شوند. در برابر این تذکر سروی‌ها این تذکر را وارد نمی‌داند و تاکید می‌کند این افراد منتخب هستند و جلسه با آنها هم غیر رسمی و صرفا برای انتقال تجربیات بوده است. به نظر می‌رسد نتیجه انتخابات مشهد و پیروزی قاطع اصلاح‌طلبان بیش از هر چیز شکاف را میان اصولگرایان این شهر بیشتر کرده است. در این میان بخشی از آنها با پذیرش نتیجه انتخابات و قبول شکست در پی خودانتقادی هستند و بخشی دیگر البته همچنان در مرحله انکار به سر می‌برند. این مساله در نخستین جلسه شورای شهر مشهد پس از انتخابات خود را نشان داد و به نمایش گذاشت.

نظرات شما

×

Comments are closed.