مشتریان خارجی در صف نفت ایرانی

گروه نفت

energy@jahaneghtesad.com

به جرات می‌توان مهمترین گشایش برجام را افزایش تولید و بازگشت نفت ایران به بازار جهانی دانست. صنعت نفت بعنوان مهمترین صنعت ایران بار اقتصاد کشورمان را بر دوش می‌کشد و مهمترین منبع کسب درآمد ما است. در چنین شرایطی، افزایش تعداد مشتریان نفت و همچنین بازگشت مشتریان سابق دوران پیش از تحریم، خبر خوشی است که تاییدی بر مثبت بودن دستاوردهای برنامه جامع اقدام مشترک است. در همین رابطه، اخیرا اندونزی اولین محموله نفت ایران در پسابرجام را دریافت کرد و بلاروس نیز به جمع مشتریان نفت ایران اضافه شد.

***ارسال اولین محموله نفت ایران به اندونزی

به گزارش فارس، اولین محموله نفت ایران پس از برداشته شدن تحریم‌ها توسط شرکت ملی نفتکش ایران برای تحویل به پالایشگاه Cilacapp اندونزی، عازم این کشور شد.

دو ماه قبل مسئولان اندونزی برای خرید نفت از ایران و همچنین ساخت پالایشگاه در این کشور به ایران آمده بودند و دیداری با وزیر نفت ایران داشتند.
نشریه لویدز لیست در ماه سپتامبر ۲۰۱۶ گزارش داده بود که شرکت ملی نفت ایران در حال مذاکره برای خرید سهام پالایشگاه در هندوستان، اندونزی و اروپاست. این اقدام شرکت نفت گامی استراتژیک برای تصاحب بازار جهت صادرات نفت خود قلمداد شده بود.

این کشتی نفتکش در تاریخ ۵ فوریه ۲۰۱۷ (۱۷ بهمن ۱۳۹۵) از پایانه نفتی جزیره خارگ حرکت و سفر خود را به سمت پایانه نفتی سیلاکاپ اندونزی آغاز کرد. این کشتی نفتکش بر اساس برنامه قرار است  ۱۹ فوریه ( اول اسفند ۱۳۹۵) به پایانه سیلاکاپ، که بزرگترین پالایشگاه نفت اندونزی در آن واقع است برسد.
بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی لویدز لیست، صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی حتی پیش از اعمال تحریم‎های غرب در سال ۲۰۱۱ میلادی بیشتر به کشورهای چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، و سریلانکا بوده است.
***بلاروس به جمع مشتریان نفت ایران پیوست

شرکت بل اویل بلاروس ۸۰ هزار تن نفت خام سبک و سنگین از شرکت ملی نفت ایران برای بارگیری در ماه فوریه خریداری کرده است.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، ۴ منبع آگاه گفتند شرکت بل اویل بلاروس ۸۰ هزار تن نفت خام  سبک و سنگین از شرکت ملی نفت ایران برای بارگیری در ماه فوریه خریداری کرده است. این اولین باری است که بلاروس از ایران نفت خام خریداری می کند. پس از آنکه روسیه بر سر اختلاف در مورد قیمت گذاری گاز بین مسکو و مینسک، صادرات نفت خود به بلاروس را در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ کاهش داده و تهدید کرده که امسال نیز صادرات خود به این کشور را بیشتر کاهش بدهد، این کشور به فکر تنوع بخشی به منابع تامین نفت خود افتاده است.

بر اساس یک برنامه جدید بارگیری نفت ایران در ماه فوریه، شرکت ملی نفت ایران ۶۰۰ هزار بشکه نفت (معادل ۸۰ هزار تن) به شرکت بل اویل پولسکا، شرکت تابعه بل اویل در لهستان اختصاص داده است.

دو منبع تجاری گفتند، شرکت بل اویل این محموله را یا به بندر اودسا در دریای سیاه و یا به بندر ونتسپیلز در دریای بالتیک انتقال خواهد داد تا از آنجا از طریق حمل و نقل ریلی به بلاروس انتقال یابد. هنوز جزئیات حمل این محموله نهایی نشده است.

نظرات شما

×

Comments are closed.