مسئولان تدابیر لازم را اتخاذ کنند وگرنه کنترل کشور از دست خارج خواهد شد

مرتضی ابراهیمی

روز گذشته نامه دوم اقتصاد دانان در مورد آثار سوء استمرار وضعیت کنونی سیاست های ارزی در کشور منتشر شد. برای بررسی این نامه با یکی از نویسندگان این نامه گفتگو کرده ایم.

محمدقلی یوسفی، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به آمار هایی اوضاع اقتصادی ایران را روشن تر کرد و گفت:  آمار های زیادی داریم که متاسفانه نتوانستیم در نامه دوم اقتصاد دانان بیاوریم به عنوان نمونه در ۴ سال اخیر درآمد نفتی دو برابر شده است اما بدهی دولت به سیستم بانکی در طی این مدت ۷۶ درصد افزایش یافت.

** سفره های مردم هر روز کوچکتر می شود

این اقتصاددان گفت: در حالی که مالیات بر حقوق بگیران ۷۶ درصد افزایش یافته، مالیات بر کالا  نیز ۶۸ درصد افزایش یافته است. این دو موجب شده است تا سفره های مردم هر روز کوچکتر شود. اما  مالیات بر ثروت حدود ۱۴ درصد افزایش یافته است. همچنین نسبت مالیات بر درآمد فقط ۵ درصد رشد کرده است.

رئیس سابق موسسه بیمه اکو افزود: این آمار، به این معنی است که هزینه های اشتباهات دولت را مردم حقوق بگیر و مردم فقیر جامعه پرداخت می کنند اما سود آن را اقشار ثروتمند بهره مند می شوند.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی بیان داشت: نسبت سرمایه گذاری در ماشین آلات برکل سرمایه گذاری در بخش خصوصی از ۸٫۲ درصد به ۶٫۲ درصد کاهش یافته است.

**عدم انگیزه برای تولید در بخش خصوصی و دولتی

یوسفی گفت: سرمایه گذاری دولت در ماشین آلات از ۱٫۹ به ۰٫۹ کاهش یافته است، که نشان دهنده عدم انگیزه سرمایه گذاران برای تولید چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی است.

**  ۸۱ درصد سرمایه ها از بخش صنعت فرار کرده است

رئیس سابق مرکز تحقیقات اقتصادی ایران عنوان کرد: امار که بانک مرکزی منتشر کرده است، نشان می دهد که نسبت سرمایه گذاری تحقق یافته به برنامه ریزی شده از ۲۲ درصد به ۱۹ درصد کاهش یافته است و این یعنی ۸۱ درصد سرمایه ها از بخش صنعت فرار کرده است.

این اقتصاددان گفت: میزان اشتغال تحقق یافته به برنامه ریزی شده ۱۵ درصد است. یعنی ۸۵ درصد اشتغال در کشور ایجاد نشده است.

رئیس  سابق موسسه بیمه اکو افزود: امار ها نشان می دهد که اوضاع اقتصادی و اشتغال در ایران بحرانی است و فشار ها به مردم هر روز افزایش می یابد.

**افزایش ۷۶ درصدی بدهی دولت به بانک ها با وجود دو برابر شدن درآمدهای نفتی

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی بیان داشت: کجای دنیا نرخ ارز در عرض ۶ ماه ۴۰۰ درصد رشد می کند و بعد اعلام کنند تورم ۱۲ درصد است. وقتی که این امار سازی صورت می گیرد نشان می دهد که مسئولان برای حل مشکلات مردم ناتوان هستند و به نوعی انکار می کنند که این مشکلات اصلا وجود دارد. به همین دلیل دانشگاهیان درصدد نوشتن نامه به سران سه قوه بودند تا بگویند اوضاع اقتصادی ایران بحرانی است و مسئولان باید تدابیر لازم را اتخاذ کنند در غیر این صورت کنترل کشور از دست خارج خواهد شد.

رئیس سابق مرکز تحقیقات اقتصادی ایران در پایان گفت: هدف ما ازنوشتن نامه دوم اقتصاد دانان به سران سه قوه این بوده است تا وضعیت کشور را برای مسئولان اگاه کنیم و بگوییم کشور در وضعیت مطلوبی نیست و مسئولان باید موضوع اقتصاد را جدی بگیرند. مسئولان نامه دوم اقتصاد دانان را در حد نامه ۴ استاد دانشگاه نبینند و واقعیت آن است که مسائل اقتصادی از دست هر دو جناح سیاسی خارج شده ست زیرا بحران فعلی نتیجه سیسات های اشتباهات گذشته است.

 

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.