مزاح وزیر نفت در مورد آمارهای قیری

 

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در گفتگوبا جهان اقتصاد مطرح کرد:

 

وزیر نفت با اشاره به تولید قیر در کشور گفته بود از عجایب دنیا این است که تولید قیر در ایران ۵ میلیون تن و مصرف آن ۹ میلیون تن است که ۳ میلیون تن آن صادر می‌شود، ۴ میلیون تن به صورت رایگان برای راه‌سازی و ۲ میلیون تن آن مصرف داخل است. خودمان هم نمی‌دانیم چطور که سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی گفت :بخشی از صحبت های وزیر نفت  مزاح بوده و به دلیل اینکه از این بی برنامگی و تصمیمات مقطعی که  هرجایی گرفته می شود به ویژه  در صنعت  جلوگیری کند .

سید حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با خبرنگارجهان اقتصاد تصریح کرد: بر اساس مصوبه نمایندگان  مجلس قرار بود چهارمیلیون تن قیر مجانی طی سال گذشته و امسال به وزارت راه داده شود و عملا چون بخشی ازمنابع این مهم از طریق هدفمندی به دست آمده بود هیج موقع این چهار میلیون محقق نشد و تا سقف دو میلیون وصد هزارتا بیشتر تحویل داده نشده است و درست است که چهار میلیون تن مصوب شده است اما، این نیست که چهار میلیون تحویل بدهند.

وی ادامه داد: سه میلیون صادرات است که در مجموع با دو میلیون قبلی به پنج میلیون می رسد و بخشی در مصارف دیگر مربوط به شهرداری ها وغیره است که ۶ الی ۷ میلیون مصرف کشور را تشکیل می دهد.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی گفت:اکنون ظرفیت تولید قیر کشور ۷ میلیون است و بخشی از آن از کشور عراق وارد می شود و بخشی از قیر داخلی مصرف می شود یا بخشی از قیرهای صادراتی صادر می شود.

وی خاطرنشان کرد : چند بار به وزارت نفت مطرح کردیم که قیمت نفت کوره و نفت سفید در کشور مصرفی ندارد را از یارانه خارج کنند تا شاهد این گونه حرکات نباشیم.

حسینی بیان کرد: بخشی نیز به طریقی تولید می شود واینکه تولیدی که در پالایشگاه ها دارند و تولید قیر وکیوم داریم واقعیتی است که در حال وقوع است و بسیاری ازآن برای مصرف داخلی مورد استفاده قرار می کرد که از کیفیت مطلوب برخوردار نیست.قیری که صادر می شود از کیفیت مطلوب برخوردار است .

وی افزود: قیر را قسمتی  از عراق  ترانزیت می کنند و بخشی به غیر از پالایشگاه ها در داخل تولید می کنند یعنی واحدهای زیرسازی در اطراف شهرهایی مانند گرمسار و تهران وغیره  کارشان به این نحو است که نفت کوره را از بازار آزاد تهیه و قیر تولید کنند.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی اظهار کرد: زنگنه شاید در جریان جزییات نیستند  و براین عقیده هستند که سازماندهی وجود ندارد زیرا بخش از کار در دست پالایش است و بخشی دیگر واردات انجام می دهند و بخشی در واحدهای تولیدی داخلی تولید می کنند و متولی وجود ندارد و مشخص نیست که چه کسی می خواهد ساماندهی را انجام دهد و در گذشته از ابتدا تا انتهای کار با شرکت نفت بود اما الان نیست و سهم بسیار ناچیزی دارد.

وی بیان کرد:این بازار تا نظام رگولاتوری نباشد همین است احتیاج به نظام رگولاتوری داریم و بازارسازی برای بعضی فرآورده ها داریم که از کار نیفتد و متاسفانه این اراده را در کشور نداریم. اگر این اراده وجود داشت  نرخ فرآورده های یارانه ای که هیچ توجیهی ندارد و الان ۹۰ درصد از گاز مصرف می شود نیاز به نفت سفید که درصد کمی از کشور مصرف می کنیم هنوز با قیمت یارانه ای  می فروشیم و به نوبه خود یکی از مراکز فساد شده است که به فراورده های دیگر تبدیل شده است.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی گفت:علی رغم اینکه چندبار صحبت شده واردات وکیوم غیر استاندارد از کشور عراق گرفته شود  اما هیچ ارائه ای برای این موضوع وجود ندارد و با توجه به اینکه در شورای عالی استاندارد قیر صادراتی مصوب شده است و اجباری شده که قیرها صادراتی استاندارد لازم برخوردار باشد همچنان این مصوبه اجرایی نمی شود.

گلناز پرتوی مهر

نظرات شما

×

Comments are closed.