مرگ بیش از ۱۶ هزار نفر به دلیل حوادث ترافیکی

۱۳۹۵/۰۹/۱۵

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: بیش از ۵۰ درصد از مرگ‌ها در گروه سنی ١۵تا ۴۴ سال ناشی از حوادث است.

به گزارش ایلنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، ایرج حریرچی در نشست خبری امروز خود به تشریح وضعیت حوادث در ایران و جهان پرداخت و گفت: طبق آمار جهانی مرگ ناشی از حوادث بیش از دو برابر مرگ ناشی از سه بیماری عفونی ایدز، سل و مالاریا در جهان است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: سوانح و حوادث نهمین علت فوت در سال ٢٠١٢ در دنیاست است و علیرغم این که کشورهای توسعه یافته در صدد کاهش مرگ و میر ناشی از حوادث هستند، پیش بینی می‌شود مرگ ناشی از حوادث همچنان افزایش یافته و به هفتمین عامل مرگ و میر در جهان تبدیل شود.

دکتر حریرچی گفت: برخلاف این که مرگ و میر ناشی از خودکشی در زنان بیشتر از مردان است در مورد حوادث برعکس است و مردان بیشتر از زنان به دلیل حوادث فوت می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که در ایران سالانه حدود ٣٣هزار و ۵٠٠ نفر به دلیل حوادث مختلف جان خود را از دست می‌دهند، گفت: در حال حاضر از نظر مرگ به دلیل حوادث ترافیکی هشتمین رتبه جهان را به نسبت جمعیت دارا هستیم.

دکتر حریرچی از کاهش آمار مرگ ناشی از حوادث ترافیکی در کشور خبر داد و گفت: مرگ ناشی از حوادث ترافیکی در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ از ۱۶ هزارو ۸۷۲ نفر به ۱۶ هزار و ۵۸۴ نفر کاهش یافته است.

سخنگوی وزارت بهداشت یکی از اهداف توسعه پایدار را کاهش ۵۰ درصدی مرگ و آسیب‌های ناشی از حوادث ترافیکی تا سال۲۰۳۰ عنوان کرد و گفت: یکی از اهداف دیگر توسعه پایدار دستیابی به سیستم حمل و نقل ایمن و مقرون به صرفه و دسترسی پایدار برای کلیه کاربران است.

دکتر حریرچی یادآور شد: در کشور ما علت اصلی سال‌های از دست رفته عمر ناشی از حوادث ترافیکی است و حوادث ترافیکی سومین علت مرگ پس از سکته‌های قلبی و مغزی است.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: کاهش میانگین سرعت ترافیک به میزان یک کیلومتر ۴ تا ۵ درصد تصادفات را کاهش می دهد و بستن کمربند ایمنی نیز باعث کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی صدمات می‌شود.

به گفته حریرچی استفاده از صندلی کودک ۷۱ درصد مرگ ناشی از تصادفات را کاهش می‌دهد همچنین استفاده موتورسواران از کلاه ایمنی مرگ ناشی از تصادف را ۷۰ درصد کاهش می دهد .

وی در ادامه با بیان این که به طور متوسط هر ٣١ دقیقه یک ایرانی بر اثر حوادث ترافیکی از بین می‌رود گفت: تلفات حوادث ترافیکی در دراز مدت حدود ۵ درصد از درآمد ناخالص ملی را از بین می‌برد.

نظرات شما

×

Comments are closed.