مردم افسرده شده اند، باید مراسم شاد برگزار کنیم

گزارش: میثم سعادت

مصاحبه کننده: علیرضا امامی فرد

روز گذشته اصولگرایان سر انجام فرصتی یافتند تا اولین انتقاد جدی خود را از شهردار تهران بیان کنند. بهانه حمله بسیار ساده و شبیه جنس سایر انتقادات آنان به شهردار تهران بود. رقص چند کودک در مراسم روز زن مقابل دیدگان شهردار تهران! البته در فیلمی که رسانه های اصولگرا منتشر کرده اند، والبته تهدید کرده اند که فیلم های کاملتری از این مراسم در اختیار آنان قرار دارد، شهردار تهران در هنگام اجرای این مراسم سر به زیر افکنده و با کاغذهای توی جیبش بازی می کند. با این حال آنچه که برای اصولگرایان مهم بود حمله به شهردار تهران بود.

اعدامش کنید!

بلافاصله بعد از انتشار فیلم حضور نجفی در این مراسم، چهره های اصولگرا در صف انتقاد به او قرار گرفتند. از چمران گرفته تا رسایی و سایر یاران قالیباف و احمدی نژاد که این روزها از حضور نجفی در ساختمان شهرداری عصبی و گله مند هستند به این رفتار نجفی تاختند.

رسایی در مطلبی که تسنیم منتشر کرده است نوشته فیلمی که می بینید، گوشه ای از مراسم شهرداری تهران در برج میلاد است که به مناسبت روز زن با حضور شهردار و معاونین وی برگزار شده است. در این مراسم دخترکانی می رقصند و نوازندگانی می نوازند و بانوانی هم می خوانند!…باید به تهرانی های عزیز یادآور شد که از دل چنین تفکر عیاش صفت و شکم سیری، هرگز راهکاری برای حل مشکلات و معضلات تهران مثل آلودگی هوا، ترافیک، بافتهای فرسوده، رسمیت داشتن رشوه در شهرداری و … در نمی آید …. شک نکنید، مدیرانی که این چنین با الگوهای دینی و ملی ما بازی می کنند، با بیت المال و فرصت خدمتی که در اختیارشان است، بدتر رفتار خواهند کرد.این را نوشتم تا در آینده، وقتی معضلات تهران چند برابر شد، به جای اینکه یقه انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی را بگیرید و از آنها، دلایل بیشتر شدن مشکلات شهرتان را مطالبه کنید، از یاد نبرید که این شهرداری و این شورای شهر، محصول انتخاب اکثریت شما بودند نه مطابق ملاکهای انقلاب اسلامی برای انتخاب مدیرانش!

پاسخ شهردار

محمدعلی نجفی، شهردار تهران ، با انتقاد از برگزارکنندگان مراسم جشن بانوان شاغل در شهرداری تهران که به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) برگزار شد، بر ضرورت حفظ شئونات اسلامی در تمامی رویدادهای فرهنگی تاکید کرد و نوشت ما معتقد نیستیم که اسلام دین عزاست، اسلام دین شادی،نشاط و زندگی است اما باید شئونات و چارچوب‌ها در شادی هم رعایت شود.

البته برای حمله کننده ها این دفاع کفایت نمی کرد. آنها حالا خوشحال هستند که از نجفی نقطه ضعف تازه ای پیدا کردند. البته همچنان صدا و سیما، تسنیم، فارس و سایر رسانه های اصولگرا، ذره بین خود را روی دختران حاضر در همایش گرفته اند و کسی از آش چهار میلیارد تومانی و کمک یک میلیارد تومانی به روزنامه فلان، صحبت نمی کند. فعلا مسئله رقص کودکان است. شاید دهان نجفی بسته شود.

مراسمی که با حضور آقای نجفی در برج میلاد به مناسبت روز زن برگزار شد حواشی مختلفی به همراه داشت. رسانه های اصولگرا به گونه ای رفتار کردند که کلیت مراسم زیر سوال رفت. مراسمی شاد که به کام برخی خوش نیامد. گویی عده ای دوست ندارند لبخند را بر لبان مردم ببینند. مشکلات ایجاد شده پیرامون این مراسم و شهردار تهران باعث شد تا به سراغ شهربانو امانی عضو شورای شهر تهران برویم و با ایشان در خصوص چرایی این گونه صحبت ها بر علیه آقای نجفی گفت و گویی داشته باشیم و از این عضو شورای شهر بپرسیم که آیا اعضای این شورا با برگزاری چنین مراسم هایی موافقند یا مخالف. در ادامه این گفت و گو را می خوانید:

نظر شما در رابطه با حاشیه های ایجاد شده برای آقای نجفی چیست؟

در همه جای جهان عقاید مختلفی وجود دارد و هر شخص نسبت به مسائل گوناگون موضعی متفاوت از خود نشان می دهد.

از زمانی که آقای نجفی با رای قاطع ۲۱ نفر از اعضای شورای شهر به عنوان شهردار پایتخت برگزیده شدند، برخی از همان ابتدا شروع به انتقاد از ایشان کرده و البته برخی از همفکرهایمان نیز با انتصاب ایشان مخالفت کردند.

منتقدین سعی کردند توپ را در زمین شورا بیاندازند، اما همه اعضای شورای شهر هوشمندانه با این مسئله برخورد کرد و در عین حالی که آقای نجفی را مورد نقد خود قرار می دادند، از ایشان حمایت می کردند. گرچه نقد و نظارت بر روی عملکرد شهرداری از وظایف شورای شهر است.

طبیعتا زمانی که مخالفین آقای نجفی این اتحاد و انسجام را مشاهده می کنند تصمیم به فضاسازی هایی بر روی اعضا و عملکرد شهرداری ایجاد می کنند که به دور از انصاف است. آنها یک روز خواستار استعفای شهردار هستند و یا روز دیگر برای ایشان جانشین معرفی می کنند و گاهی اوقات نیز ایشان را به فعالیت حزبی به جای ایفای وظایف در شهرداری متهم می کنند که آقای نجفی اعلام کردند که ده سال است از این چنین فعالیت هایی تقریبا دور شده اند و از زمانی که وارد شهرداری شدند لباس سیاست را کنار گذاشته و لباس خدمت بر تن کرده اند. بعد از آنکه تخیب ها نتیجه ای نداشت، اعلام کردند که آقای نجفی کسالت دارند و نمی توانند به خوبی فعالیت کنند. همه این ها مواردی است که عده ای به قصد تضعیف عملکرد شهرداری دنبال می کنند.

زمانی که آقای نجفی گزارشی از سند تحول شهرداری که با دو فوریت به تصویب شورا رسید را ارائه کرد ، شروع به متهم زنی به شخص و نهادی نکردند بلکه همه موارد را به صورت شفاف بیان  کردند که متاسفانه به خاطر شرایط به وجود آمده در کشور از قبیل زلزله کرمانشاه، کشتی سانچی به آن به خوبی پرداخته نشد.

آقای نجفی با برنامه ریزی دقیق نسبت به آینده سندی مکتوب را ارئه دادند و شورا هم با آن موافقت کرد اما پس از آن عده ای اعضای شورا را به بی سوادی و نابلدی متهم کردند در صورتی که این طور نیست. اعضای فعلی شورای شهر بلد نیستند که از منافع مردم چشم پوشی کنند و اگر منظور دوستانی که دوازده سال بر این کرسی نشسته بودند از نابلدی این است، که این اتهامات ارزشی ندارد. آنهایی که سالهاست عهده دار مسئولیت در این بخش از کشور بودند چه کردند؟

به این باور رسیده ایم که استعفای آقای شهردار یک پروژه است که قصد داشته و دارند تا ایشان تا آخر امسال از این سمت کنار بروند.

زمانی که رقبای ما قدرت را در دست داشتند بر عملکردشان از سوی ما نقد وارد می شد، اما ما تلاش می کردیم که منصفانه این کار را انجام دهیم.

چرا برخی از دوستانمان در مجلس جلوی تحقیق از شهردار سابق را می گیرند اگر معتقدند هیچ گونه فسادی در کار نبوده است؟

آیا اینکه صد هزار متر مربع به قیمتی خاص به یک نهاد فروخته می شود را نباید بررسی کرد؟

منتقدینی که چشم به استعفای آقای نجفی تا پایان امسال دوخته بودند می دانستند که چه چیزی تحویل ایشان داده اند.

ششصد میلیارد تومان باید به کارکنان شهرداری ماهانه حقوق واریز شود که سیزده هزار نفر را در انتهای سال گذشته به شکل قانونی که به آن دادند استخدام کردند.

وقتی می بینند که آقای نجفی به خوبی کار می کند و شورا هم از ایشان حمایت می کند دست به فضاسازی می زنند.

فضاسازی در رابطه با چند دختر خردسال که اتفاقا در دوران آقای قالیباف هم برنامه اجرا کرده بودند، ایجاد می کنند.

مردم بسیاری از کشورهای جهان دچار افسردگی هستند و شعار امروز سازمان ملل این است که افسردگی بیداد می کند، با هم حرف بزنید. چطور باید نشاط را به جامعه برگرداند؟ لابد فردا هم می گویند که چرا مردها در مترو می رقصند! یا احتمالا خواهند گفت که این چه برنامه هایی است که برای عید نوروز برگزار می کنید؟!

خوشبختانه با وجود شبکه های اجتماعی و پاسخگو بودن شهردار و نظارت همگانی شورای شهر امید داریم که فضای اعتمادسازی را به وجود بیاوریم.

گرچه در بدنه شهرداری هنوز عده ای هستند که آقای نجفی را همراهی نکرده و قصد دارند بگویند که شهردار قبل عملکرد بهتری داشته است.

پس موافق برگزاری چنین مراسم هایی هستید؟

بله. ما سه غم بزرگ ملی را در سال ۹۶ تجربه کردیم و مردم این روزها بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به فضای شاد دارند. انتظار من از آقای نجفی این است که شهرداری تهران شرایطی را در کوچه و محله ها ایجاد کند تا مردم آئین های ملی خودشان را جشن بگیرند. اگر ما برای جوان ها کاری انجام ندهیم آنها تلاش می کنند که خودشان شرایطی را برای شاد کردن خود به وجود بیاورند که بعضا در این مواقع اتفاقاتی مانند چهارشنبه سوری رخ می دهد که ناگوار است.

و کلام آخر؟

امیدوارم مردم پایتخت در آستانه خانه تکانی خانه ها و دلها با مصرف آب کمتر و تولیدی کمتر پسماند به استقبال شب عید بروند و سال ۹۷، سال همدلی و شاد برای مردم ایران باشد.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.