مذاکره دولت سوریه و شورشیان

۱۳۹۵/۱۰/۰۷

وزیر امور خارجه روسیه، دیروز (سه‌شنبه) گفت دولت سوریه در حال انجام مذاکراتی با مخالفان سوری پیش از نشست احتمالی گسترده میان دو طرف در شهر آستانه پایتخت قزاقستان است؛ مساله‌ای که مخالفان سوری درباره آن اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری اینترفاکس به نقل از سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه این خبر را اعلام کرد.

هر چند که لاوروف نگفت مذاکرات فعلی کجا در حال برگزاری است.

وزیر خارجه روسیه همچنین اظهار داشت: قصد داریم همکاری با آنکارا، تهران و دیگر کشورهای منطقه را درباره سوریه بیشتر کنیم.

این درحالی است که خبرگزاری رویترز به نقل از عضو هیئت عالی مذاکرات در مخالفان سوریه که وابسته به عربستان است، نسبت به برگزاری نشست بین مخالفان و نظام سوریه اظهار بی‌اطلاعی کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته، روسیه، ایران و ترکیه به همراه بشار اسد، رئیس جمهور سوریه همگی پذیرفته‌اند که شهر آستانه، پایتخت قزاقستان میزبان دور بعدی مذاکرات صلح سوریه باشد.

همزمان خبرگزاری “نووستی” به نقل از یک منبع دیپلماتیک ناشناس گزارش داد که نمایندگان ارتش‌های روسیه و ترکیه نیز رایزنی‌هایی را با مخالفان سوری در شهر آنکارا درباره آتش‌بس سراسری احتمالی در سوریه داشته‌اند.

یک منبع روسی نیز به المیادین گفت: حضور نیروهای هم‌پیمان ارتش سوریه و نیروهای مورد حمایت ترکیه محوری مهم در دیدار آستانه است.

وی افزود: مسکو روی متن توافقی که قرار است در آستانه میان مخالفان و دولت سوریه امضا شود کار می‌کند.

همزمان وزارت امور خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، وزرای خارجه روسیه و ترکیه در یک گفت‌وگوی تلفنی امروز بر سر تلاش برای برقراری آتش‌بس در سوریه و تدارک برای مذاکرات صلح احتمالی در پایتخت قزاقستان توافق کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: وزرای خارجه روسیه و ترکیه در جریان این گفت‌وگوی تلفنی بر اهمیت تکمیل سریع توافق‌ها بر سر پارامترهای عملی پایان دادن به اقدامات نظامی در سوریه و تفکیک مخالفان “میانه‌رو” از گروه های تروریستی و تدارک برای نشست در شهر آستانه تاکید کردند.

جنگ آب در دمشق

در همین حال منابع سوری از تشدید درگیری‌ها میان ارتش سوریه و شورشیان مسلح در جبهه شمال غرب دمشق خبر داده‌اند؛ اقدامی از سوی ارتش سوریه برای اجبار شورشیان به تن دادن به مصالحه.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، ارتش سوریه حملات هوایی به منطقه وادی بردی در ۱۸ کیلومتری شمال غرب دمشق را شدت بخشیده تا بتواند کنترل این منطقه استراتژیک را در دست بگیرد. منابع اصلی آب پایتخت سوریه در این منطقه واقع است که آب آشامیدنی نیمی از دمشق را تامین می‌کند. درگیری‌ها چند روزی است که آب‌رسانی به پایتخت را مختل کرده است.

 

حمله ارتش سوریه برای بازپس‌گیری این منطقه از روز جمعه آغاز شده است. نیروهای سوری کنترل برخی مسیرهای منتهی به شهرک‌های وادی بردی را در دست دارند و روز دوشنبه با شورشیان در روستای بسیمه درگیر شدند. علاوه بر کانال اصلی آب دمشق که در وادی بردی واقع است این منطقه در مسیر دمشق به مرزهای لبنان نیز هست که به عنوان یک خط امداد برای حزب الله عمل می‌کند. این منطقه شامل ۱۰ روستا است که حدود ۱۰۰ هزار تن در آنجا زندگی می‌کنند.

ارتش سوریه می‌گوید شورشیان مسلح در واکنش به حملات آب دمشق را به گازوئیل آلوده کرده‌اند برای همین مسئولان مجبور به جیره‌بندی آب پایتخت شده‌اند. شورشیان این اتهام را رد کرده‌اند و می‌گویند حملات ارتش به منبع‌های آب آسیب زده است.

ظاهرا منابع آب موجود در وادی بردی فصل جدیدی از درگیری‌ها در اطراف پایتخت سوریه را رقم زده که می‌توان از آن به عنوان جنگ آب یاد کرد؛ اقدامی که یقینا مهمترین تاثیر آن وارد آمدن فشار و سختی بیشتر به غیر نظامیان است.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.