مذاکره با آمریکا، شاید وقتی دیگر

۱۳۹۷/۰۵/۱۲

مذاکره با آمریکا، شاید وقتی دیگر

آمریکا طرحی سه مرحله‌ای در ذهن دارد که مرحله اول آن اعمال تحریم‌هاست و سپس محدودیت برای ایران به‌ترتیبی که شبیه پروژه نفت در برابر غذای دوران عراق، کشورمان را ضعیف‌تر و فرتوت‌‌تر سازد و مرحله سوم تسلیم و اگر نشد درگیری نظامی به‌وجود آورد. تجربه‌ای که در مورد عراق نیز به‌کار برده شد و به اضمحلال این کشور انجامید. در اعمال تحریم‌ها، انتظار دونالد ترامپ این است که کشورها و شرکت‌های بزرگ صنعتی اقتصادی جهان یا خودشان به آمریکا بپیوندند و یا تحت فشار آمریکا مجبور به پیوستن به این روند ‌شوند.
ضرورت انسجام داخلی در برابر بازی های رسانه ای ترامپ
وضوع امکان مذاکره ایران و امریکا در چهار دهه اخیر یکی از موضوعات مورد بحث همیشگی محافل سیاسی و رسانه ای بوده است. اینکه باید چه شرایطی شکل گیرد تا این گفت و گو شکل گیرد. اینکه در مذاکرات برجام، گفت و گوی دو جانبه و امید به حلم شکلات شکل گرفت، چرا این روند ادامه پیدا نکرد و به گفت و گوهای جامع تر ختم نشد. اینکه آیا اکنون که با خروج امریکا از برجام مسائل دو جانبه و مسائل منطقه ای می تواند پیپچیده تر از گذشته باشد وآیا این روند دوباره امکان دارد که شکل بگیرد؟ ایران می تواند روی گفت و گو با ترامپ حساب باز کند یا بهتر است این دوره را از سر خود بگذراند تا در آینده فرصت های بهتری ایجاد شود؟ اگر گفت و گو شکل بگیرد چه تضمینی برای عهد نشکستن امریکا وجود دارد؟ ایران می گوید وقتی توافق شکل گرفته از سوی امریکا شکسته است چرا باید با آن مذاکره کرد؟ از جمله مواردی است که این روزها مکرر در مصاحبه با صاحب نظران به آن پرداخته می شود.
روزهای سخت و نامعلوم به‌سرعت در حال پیش آمدن هستند. دونالد ترامپ و تیم تندروی او با بیرون آمدن از برجام شرایط ناپایداری را برای ایران و جهان به‌وجود آورده‌اند. آنها تحریم‌های بیرحمانه‌ای در سر دارند تا از مردادماه سال جاری نتایج آن را کسب کنند. این تحریم‌ها که به‌دلیل غیرقانونی و غیرحقوقی آنها، مورد انتقاد و حتی اعتراض جامعه جهانی قرار گرفته، با زورگویی آمریکا در حال جاری شدن می‌باشند. اروپایی‌ها براساس اصول خود تا زمانی که ایران به برجام متعهد بماند از کشورمان حمایت می‌کنند ولی توانایی‌های مالی اقتصادی آنها محدود بوده و شاید فقط به تعهدات خود در حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط جامه عمل بپوشانند و از اینکه سهم آمریکا را هم به‌عهده بگیرند ناتوان هستند.
ترامپ، امیدوارم همه چیز بین ما و ایران خوب شود
دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در آخرین اظهار نظر خود در مورد ایران در جمع هوادارانش، با انتقاد دوباره از برجام و پافشاری بر درستی تصمیم خود برای خروج از این توافق مدعی شد: امیدوارم همه چیز بین ما و ایران خوب شود.
ترامپ که در آستانه انتخابات کنگره آمریکا برای فعالیت‌های تبلیغاتی حزب جمهوریخواه به شهر ویلکس بار ایالت پنسیلوانیا سفر کرده بود، گفت: من آمریکا را از توافق هسته‌ای وحشتناک، هزینه‌زا و ناکارآمد با ایران خارج کردم.
وی ادعا کرد: آن‌ها اکنون نسبت به چهار ماه پیش، کشور بسیار متفاوتی هستند. این سخنان تنها چند روز پس از آن مطرح می‌شود که وی در یک کنفرانس خبری، برای مذاکره با ایران «بدون هرگونه پیش‌شرطی» اعلام آماده کرده بود.
پس از آن «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا اما به سرعت موضع دیگری گرفت و با طرح اتهام‌های تکراری، پیش‌شرط‌هایی برای گفت وگو گذاشت.
گربه‌هایی که در آرزوی گرفتن موش می‌مانند”
۱۲ خرداد سال جاری اردشیر زاهدی آخرین سفیر رژیم شاه در آمریکا، نامه‌ای به نیویورک‌تایمز نوشت و به استراتژی دولت دونالد ترامپ و ۱۲ خواسته وزیر خارجه آمریکا از ایران تاخت. وی در این نامه که عنوان آن “گربه‌هایی که در آرزوی گرفتن موش می‌مانند” بود، نوشت: «اظهارات مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره ایران هم سردرگم‌کننده بودند و هم ناراحت کننده. او به عنوان رئیس دستگاه سیاست خارجی یک قدرت بزرگ و همچنین مدیر سابق سیا، بهتر است که درباره ایران، مردم و تاریخش اطلاعات بهتری داشته باشد.»
زاهدی در ادامه نامه افزود: «قلدری به ندرت توفیق می‌یابد و هرگز در قبال ملت ایران موفق نبوده است. کشور من در طول هزاران سال تاریخ خودش، هرگز در برابر خارجی‌ها سر خم نکرده یا تعظیم نکرده است و همیشه در عین تنوع در داخل، متحد باقی مانده است. مردم نجیب و شریف ایران فارغ از اینکه چه نظری شاید درباره حکومت کنونی‌شان داشته باشند، در معرض تهدیدات خارجی همیشه در کنار هم باقی می‌مانند و به دفاع از وطن خوشان کمک می‌کنند. تاریخ به سرعت به متجاوزان خارجی این درس را داده است که افکار پوچ و خیال خام درباره شکستن و خرد کردن ایران را رها کنند. گربه‌ها در آرزوی گرفتن موش خواهند ماند. هیچ کس قادر نخواهد بود ایران را در هم بشکند و خرد کند.»
آمریکا با حقه بازی قادر به کشاندن ایران به مذاکره نیست
یک روزنامه پرتیراژ چینی در تحلیلی در مورد پیشنهاد مذاکره آمریکا با ایران روز گذشته نوشت: آمریکا با حیله و نیرنگ نمی تواند ایران را به میز مذاکره بکشاند.
به گزارش ایرنا روزنامه گلوبال تایمز چین در این تحلیل نوشت: اگر قرار است تعاملی میان طرفین صورت گیرد باید بر اساس صداقت باشد آمریکا با حقه زدن و حیله گری نمی تواند به چنین هدفی دست یابد.
این روزنامه در ادامه می گوید: آمریکا از یک سو در حال بازگرداندن تحریم هاست و از طرف دیگر می گوید بدون قید و شرط با ایران گفت و گو می کند از زمانی که آمریکا اعلام کرده است برجام را نقض می کند تنش ها در خاورمیانه بیشتر شده و اوضاع به شکل نامناسبی متحول شده است.
در ادامه این گزارش آمده است: چطور می شود یک کشور را تحریم و یک سند بین المللی را نقض کرد و به تنش های خاورمیانه دامن زد و بعد هم اعلام کرد که حاضر به گفت و گوی بی قید و شرط هستیم.
روزنامه چینی ادامه می دهد: آمریکا با نقض برجام و تلاش برای تحریم نفت ایران، باعث شده است خاورمیانه به تنش کشیده شود ایران هم قدرت تلافی جویی دارد و این روند اصلا مناسب نیست و مخاطرات زیادی به دنبال خواهد داشت.
گلوبال تایمز تاکید کرد شاید در حال حاضر تفاوت دیدگاه هایی میان امضا کنندگان برجام شکل گرفته باشد اما چین و روسیه نمی خواهند این سند بین المللی تغییر کند و اگر چنین شود آن زمان چین و روسیه خود به توافق هسته ای پایبندی نشان خواهند داد و آن را اجرا خواهند کرد.
این روزنامه از آمریکا بشدت انتقاد کرده است که سعی دارد با کنار زدن دیگران خودش مساله را با ایران حل کند در صورتی که چنین تلاش ها و حقه بازی هایی جز ایجاد تنش در خاورمیانه، نتیجه دیگری ندارد.
گلوبال تایمز هشدار داده است بازی با آتش از سوی ترامپ رییس جمهوری آمریکا به یک فاجعه منجر خواهد شد و بهتر است خود او هر چه زودتر این آتش را خاموش و از یک فاجعه جلوگیری کند.
دستاورد خروج از برجام، وحدت کامل ایران است
نکته‌ای که رییس جمهور در سخنرانی ۳۱ تیر خود در همایش روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به آن اشاره داشت تاکید بر این امر بود که “همانگونه که دفاع مقدس برای کشور دستاورد به همراه داشته، شرایط فعلی نیز این چنین است و باید دستاورد داشته باشد”، گفت: «اولین دستاورد این حرکت آمریکا، وحدت کامل ملت ایران است. آمریکایی‌ها به واسطه دشمنی با ملت ایران، فشار وارد کردند، اما ما امروز بیش از هر زمان دیگری متحد هستیم و من به عنوان رئیس‌جمهور می‌گویم به مراتب اتحاد امروز کشور بیشتر از هر زمان دیگری است چرا که در برابر تهدید خارجی قرار گرفته‌ایم و حتماً هم آمریکا را شکست خواهیم داد. ممکن است در این مسیر خساراتی ببینیم اما منافعی هم خواهیم داشت.»
پس از این سخنان گمانه‌زنی‌های زیادی درباره مصادیق این تفاهم و وحدت مطرح شد؛ از رفع حصر گرفته تا کم شدن محدودیت‌های رئیس دولت اصلاحات. برخی هم از در کنار هم قرار گرفتن همه گروه‌ها و جناح‌های سیاسی خبر دادند. سرانجام چند روز بعد قائم‌مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی با اشاره به اظهارات اخیر جهانگیری مبنی بر در کنار هم قرار گرفتن شخصیت‌های برجسته نمادین و شکل‌گیری وحدت در کشور طی روزهای آتی، اظهار کرد: «تلاش آقای جهانگیری رفع محدودیت‌های آقای خاتمی است تا در جلسه‌ای با حضور بزرگان نظام ایشان نیز حضور داشته باشند.»
البته در این بین هنوز در کشور عده‌ای حضور دارند که برای مخالفت با دولت روحانی تلاش می‌کنند به هر قیمتی این دولت زمین بخورد و بر سر راه پرپیچ‌وخم و ناهموار آن سنگ می‌اندازند. به زعم آنان دولت روحانی جدای از ملت و نظام ایران است که با شکستش به هر قیمتی، آنها به پیروزی خواهند رسید در حالی که وقتی آمریکا و متحدان عبری-عربی آن هر روز حلقه فشار بر ایران را تنگ‌تر می‌کنند، نظام، مردم و دولت همه با هم تحت فشار قرار می‌گیرند و نابودی هر کدام از آنها نابودی دیگری را به دنبال دارد.
در مقابل اما بسیاری از مسئولان و سیاست‌مداران کشور از تفاهم و وحدت ملی در شرایط فعلی سخن می‌گویند. نکته مهمی که همه گروه‌ها و جناح‌های سیاسی در ایران و از همه مهم‌تر مردم باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند همین اتحاد است. اتحادی که به دور از دعواهای جناحی و سیاسی زیر پرچم سه‌رنگ ایران شکل می‌گیرد می‌تواند باعث بیمه شدن کشور در مقابل هر فشاری باشد و به مسئولان این قدرت را بدهد در صحنه بین‌المللی به اعتماد به نفس بالا و پشتوانه ای محکم به دفاع از حقوق ایران بپردازند.

نظرات شما

×

Comments are closed.