مدیر عامل شرکت تکنیپ: بازار نفت در حال آزمودن یک الگوی جدید است

محمد مهدی میثمی

m.meisami@jahaneghtesad.com

تیری پیلنکو مدیرعامل شرکت تکنیپ در گفتگو با فیگارو به تشریح چالش‌های پیش روی بازار نفت در سال ۲۰۱۷ پرداخت. تکنیپ یک شرکت خدمات مهندسی نفت و گاز فرانسوی است که در زمینه‌ی کنترل پروژه، مهندسی نفت و گاز، خدمات حفاری ساحلی – خشکی – فراساحلی و ساخت سازه‌ها در صنایع مرتبط با انرژی فعالیت می‌کند.

*** اوپک در تاریخ ۳۰ نوامبر توافق تاریخی اش را نهایی کرد. آیا این امر به منزله‌ی پایان بحرانی است که از سال ۲۰۱۴ به طول انجامیده است؟

توافق کشورهای عضو اوپک چشم اندازی حداقلی را برای بازار نفت فراهم کرد و نتیجه‌ی تفاهم نسبی کشورهای عضو این سازمان و کشورهای دیگری مانند روسیه بود. همه بر این باور بودند که زمان افزایش بهای نفت و تکان خوردن بازار فرا رسیده است. دلیل این امر به ویژه کاهش درآمدهای برخی از اعضا در دو سال گذشته بود. توافق اوپک تنفسی دوباره برای بازار بود با این حال باید هنوز باید محتاط بود زیرا این توافق که تنها برای ۶ ماه اعتبار دارد، برای تاثیر گذاری باید بطور کامل اجرا شود.

***تولید نفت آمریکا به خصوص نفت شیل که پیش از این موجب کاهش بهای نفت شده بود، به دلیل سود دهی دوباره، ممکن است افزایش پیدا کند. آیا این امر به منزله‌ی خنثی کردن دستاورد اوپک است؟

بازار نفت هم اکنون و برای اولین مرتبه در حال آزمودن یک الگوی جدید است. بازار از طرفی با کف تعیین شده توسط سیاست‌های اوپک و از طرف دیگر با سقف تنظیم شده توسط میزان تولید آمریکایی‌ها به پیش می‌رود. این شرایط بی سابقه می‌تواند منجربه ایجاد نوسان در بازار بشود. در این میان شتاب افزایش تولید آمریکایی‌ها بسیار غافلگیر کننده است. در سه ماهه‌ی نخست سال ۲۰۱۶، تعداد ۴۰۰ سکوی حفاری آمریکا فعال بوده اند که این عدد در برابر ۱۸۵۰ سکوی حفاری فعال در دوران اوج این کشور باید در نظر گرفته بشود. هم اکنون تعداد سکوهای حفاری فعال ایالات متحده به عدد ۶۰۰ رسیده است و با در نظر گرفتن پیشرفت فناوری، سکوهای حفاری هم اکنون به میزان بیشتر و به مدت طولانی تر از دو یا سه سال گذشته نفت تولید می‌کنند.

باید اعتراف کنم که فکر نمی‌کردم بازیابی تولید آمریکایی‌ها با چنین شتابی همراه شود؛ چرا که گمان نمی‌کردم پس از بحران مالی بانک‌ها امکان تامین مالی پروژه‌ها با چنین سرعتی امکان پذیر باشد. اگر میزان تولید آمریکایی‌ها در حال حاضر محدود شده است این امر نه به دلیل مسائل مالی، نه جغرافیایی و نه مسائل مربوط به فناوری است بلکه تنها به سبب نیروی انسانی است: بخش نفت آمریکا اخراجی‌های بسیاری داشته است و مسئولین این بخش هنوز درباره‌ی در اختیار داشتن همه‌ی مهارت‌های مورد نیازشان در بازار نزدیک به اشباع آمریکا مطمئن نیستند.

***به نظرتان انتخاب دونالد ترامپ و سیاست‌های وی چه پیامدهایی در بر خواهد داشت؟ به هر حال شما باید رکس تیلرسون وزیر خارجه‌ی جدید ایالات متحده که مدیر کهنه کار شرکت اکسون موبیل است را بشناسید.

اکنون برای اظهار نظر درباره‌ی اقدامات آینده‌ی دونالد ترامپ کمی زود است. اخبار ضد و نقیض بسیاری درباره‌ی وی وجود دارد. آنطور که به نظر می‌رسد ترامپ و گروهش به اهمیت نفت و گاز برای ایالات متحده و کشورهای دیگر به خوبی واقف اند.  این امر باید به باز شدن شرایط گفتگو میان دولت و صنعت منجر بشود. در مورد رکس تیلرسون، من با وجود داشتن چند ملاقات با وی شناخت اندکی از او دارم. آنچه که می‌توانم درباره‌ی وی بگویم این است که تیلرسون یک متخصص بزرگ و بسیار عاقل است که در مورد مسائل مهم ژئوپولیتیک جهان بسیار زیرک و تیز است. او فرهنگ مردمان جهان را می‌شناسد و سازگار شدن و گفتگو با آنها را به خوبی می‌داند.

نظرات شما

×

Comments are closed.