مدیری که متهم نبود اما گریخت

۱۳۹۷/۰۱/۲۸

 

میثم سعادت-گروه سیاسی

در میان افرادی که کشور را ترک کرده اند، کاوه مدنی تبدیل به یک نماد شده است. نماد افرادی که به امید اصلاح کشور به ایران بازگشته بود اما امید او نا امید شد. همان اشاره ای که امروز عبدالکریم حسین زاده نماینده اصلاح طلب مجلس انجام داد و گفت کاوه مدنی دانشمند برجسته و فعال سرشناس حوزه محیط زیست که اخیراً در اقدامی تحسین‌برانگیز به‌عنوان معاونت سازمان محیط زیست منصوب شده و به کشور آمده بود، به‌دلیل رفتار نادرست از کشور خارج شده که این اتفاق نمونه‌ای از مدیریت نادرست منابع انسانی و مصداق بارز از دست دادن سرمایه‌های انسانی به‌عنوان یکی از مهمترین عوامل توسعه درون‌سرزمینی بوده و این سوال را به ذهن متبادر می‌کند که چرا نمی‌توانیم از این سرمایه‌ها برای توسعه کشور بهره ببریم. : امروز در حالی با کاوه مدنی به‌عنوان یک نخبه علمی در حوزه محیط زیست چنین برخوردی می‌شود که در حوزه فرهنگ و هنر نیز شاهد تکرار همین برخوردها با هنرمندانی همچون اصغر فرهادی هستیم و در گذشته هم این رفتار با استاد شجریان می‌شد. سوال این است که اساساً چرا باید فضایی ایجاد شود که سرمایه‌های انسانی ما در کشور باقی نمانند. آیا واقعاً نیاز است که چنین عرصه را برای فعالیت این نخبگان تنگ کنیم؟

محمد رضا تابش دیگر نماینده مجلس که به فعالیت های محیط زیستی شهره است نیز می گوید در تمام کشورها مسائل امنیتی را تبدیل به موضوعات سیاسی و موارد سیاسی را به مسائل اجتماعی و عادی تبدیل می کنند اما در کشور ما مسائل اجتماعی تبدیل به موارد امنیتی می شود…  پدر و مادر کاوه مدنی به دلیل اینکه دارای یک فرزند بودند راضی به ادامه فعالیت های وی نشدند اما کاوه مدنی اعلام کرده است که در هر حال یار و مددکار محیط زیست کشور در هر نقطه از دنیا خواهد بود. در خصوص سایر فعالین بازداشت شده نیز رئیس سازمان محیط زیست تاکید کرد که علیرغم اینکه هیاتی ۴ نفره از سوی رئیس جمهور برای پیگیری این موارد مامور شده است، اما در جریان نیستیم.

خود کاوه هم بعد از خروج از کشور در توئیتر خود نوشت آری، متهم گریخت از سرزمینی که در آن، جاهلان مجازی، علم و دانش و تخصص را پس می‌زدند و با توهم توطئه در جستجوی محکومی بودند تا همه مشکلات را بر گردن گیرد چرا که آنها خوب دریافته بودند که پیدا کردن مقصر و دشمن و جاسوس، از مسئولیت پذیری و مشارکت در حل مشکلات، بسی آسان‌تر است.

در کنار همه این اتفاقات، اما جانشین کاوه مشخص شد. ناصر مقدسی رئیس پیشین شورایعالی جنگل‌ها، با حکم عیسی کلانتری به سرپرستی امور بین‌الملل و کنوانسیون‌ های سازمان حفاظت از محیط زیست منصوب شد.

نظرات شما

×

Comments are closed.