مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در تبیین رویکرد این مجموعه خبرداد:تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی برای جلوگیری از خام فروشی

محمد مهدی میثمی

مرضیه شاهدایی عصر روز یکشنبه، در مراسم افتتاح ۴ طرح شامل فاز ۲ کاویان، تخت جمشید پارس،‌ MEG مروارید و انتخاب در حضور ریس جمهور، رویکرد شرکت ملی صنایع پتروشیمی را تکمیل زنجیره ارزش به منظور جلوگیری از خام فروشی بیان کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی جهان اقتصاد، وی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی پرچمدار ایجاد ارزش افزوده است، گفت:‌ با افتتاح فازهای پارس جنوبی اولویت صنعت پتروشیمی استفاده حداکثری از خوراک گاز ایجاد شده است و طرح‌های جدید با رویکرد تکمیل زنجیره ارزش، برنامه‌ریزی می‌شوند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ۵۲ مجتمع تولیدی در صنعت پتروشیمی فعالیت می‌کنند، گفت: ظرفیت اسمی این مجتمع‌ها ۶۰ میلیون تن در سال است. تولید این مجتمع‌ها در سال گذشته ۵۱ میلیون تن بود. فروش خالص پتروشیمی به داخل و خارج نیز بالغ بر ۲۸ میلیون تن معادل ۱۵ میلیارد دلار است.

شاهدایی افزود: برای افتتاح طرح‌های جدید پتروشیمی در مجموع ۸۸۳ میلیون دلار سرمایه گذاری شده است.

وی با بیان اینکه در دولت یازدهم ۱۳ طرح پتروشیمی به افتتاح رسیده است، اظهار کرد: بر این اساس ۵.۲ میلیون تن به ظرفیت محصولات تولیدی کشور اضافه شده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی پیش بینی کرد که تا پایان سال ۹۷، باه بهره برداری از ۳۰ طرح، ۲۰ میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی کشور افزوده می‌شود. وی افزود: البته پتروشیمی پردیس برای تولید اوره و آمونیاک طی روزهای آینده به بهره ‌برداری می‌رسد. پتروشیمی مرجان نیز اوایل تابستان و فاز یک پتروشیمی بوشهر نیز امسال به بهره ‌برداری خواهند رسید.

شاهدایی تصریح کرد: برای بهره برداری از ۳۰ طرح پیش بینی شده به ۴۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است. البته تکمیل طرح‌های باقیمانده نیز به ۱۵ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.

وی با اشاره به نقشه راه توسعه صنعت پتروشیمی در برنامه ششم توسعه گفت: در برنامه ششم ۲۵ طرح جدید بر اساس استفاده حداکثری از گاز طبیعی به منظور تکمیل زنجیره ارزش تعریف شده است.

در دوران وزارتم بر تامین خوراک پتروشیمی‌ها تاکید ویژه ای کردم

وزیر نفت در این مراسم با اشاره به عملکردش گفت: برای نخستین بار در صنعت نفت اعلام کردم که تامین خوراک برای پتروشیمی به تنهایی موضوعیت دارد. به راحتی می‌توان با ۴۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری، ۲۰ میلیارد دلار به پتروشیمی کشور اضافه کرد و می‌توانیم در منطقه اول باشیم. اگر صادرات کم باشد، نباید ناراحت باشیم زیرا در کشور امکان ایجاد ارزش افزوده بیشتر وجود دارد.

زنگنه با بیان اینکه از ۲۷ فاز پارس جنوبی ۵٫۷ تا ۵٫۱۳ میلیون تن اتان تولید خواهد شد، گفت: توسعه طرح‌های پتروشیمی نیاز به ثبات سیاست‌ها، رفتارها، شعارها و راهبردها دارد.

وی با بیان اینکه در عسلویه برای توسعه پتروشیمی با کمبود زمین مواجه هستیم، گفت: در بندر امام مجموعه جدیدی برای توسعه خوراک به اندازه کافی وجود دارد.

وزیر نفت با اشاره به لزوم حمایت از بخش خصوصی اظهار کرد: بسیاری از افراد سرمایه ‌گذاری در صندوق بازنشستگی در حوزه نفت و پتروشیمی را انتخاب کرده اند که فعالیت‌ آن‌ها در کنار بخش خصوصی وضعیت روشنی برای آینده صنعت پتروشیمی رقم می‌زند.

وی با اشاره به سختگیری‌های رییس جمهور برای افتتاح طرح‌هایی که به اتمام رسیده باشند، گفت: دو طرح پتروشیمی پردیس و متانول کاوه به زودی آماده افتتاح می‌شوند که البته با سختگیری رییس جمهور، از برنامه افتتاح برای امروز حذف شدند. وی افزود: یکی از این طرح‌ها، پردیس۳با تولید ۵٫۱ میلیون تن اوره و آمونیاک است که طی ۱۰ روز آینده راه‌اندازی می‌شود و طرح دیگر متانول کاوه بعنوان بزرگترین متانول دنیا است که با ظرفیت تولید حدود ۵٫۲ میلیون تن طی یک ماه آینده به بهره ‌برداری کامل می‌رسد.

پس از سخنرانی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و وزیر نفت، رییس جمهور ۴ طرح پتروشیمی را به صورت ویدیو کنفرانس افتتاح کرد.

نظرات شما

×

Comments are closed.