مدیرعامل سبدگردان تصمیم نگار تشریح کرد؛ دلایل رشد فعلی بورس و سمت و سوی قیمت‌های جهانی

پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) نوشت: مدیر عامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان، بازدهی بورس را برتر از بازارهای رقیب دانست و دلایل اصلی رشد بازار سرمایه را تشریح کرد.

محمد صفری گفت: بورس تهران از نظر بازدهی در رتبه نخست نسبت به بازارهای رقیب همچون سپرده بانکی، طلا و ارز قرار دارد.

وی افزود:بازدهی بورس تهران در ۹ ماهه نخست، بالغ بر ۲۵ درصد بوده است که نسبت به سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری، عایدی بیشتری نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده و برای اولین بار پس از چهار سال توانست رکورد تاریخی خود را که در دی ماه سال ۱۳۹۲ ثبت کرده بود ، پشت سر بگذارد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بر کسی پوشیده نیست که رشد اصلی بورس در ماه‌های اخیر اتفاق افتاده است، افزود: از دلایل اصلی رشد فعلی بورس می‌توان به کاهش نرخ سپرده‌های بانکی، افزایش نرخ ارز، انتظار تداوم رشد قیمت‌های جهانی و نهایتاً ورود نقدینگی به بازار اشاره کرد.

صفری اظهار داشت: عزم بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار پولی مبنی بر کاهش نرخ سپرده‌های بانکی و کنترل‌های این مقام ناظر بر شبکه بانکی به فعالان بازار ثابت کرد که این بار، بانک مرکزی در کاهش نرخ سپرده‌ها به محدوده‌ ۱۵ درصد جدی است. از سوی دیگر افزایش نرخ ارز در ماه‌های اخیر و شکسته شدن مرز روانی ۴۰۰۰ تومانی برای دلار و همچنین افزایش قیمت‌های جهانی راه را برای رکورد شکنی‌های شاخص بورس فراهم کرد.

مدیر عامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان ، تاکید کرد: البته اگرچه شاخص تا کنون توانسته کانال ۹۸۰۰۰ را درنوردد، اما نکته مهم برای ادامه این مسیر و رشد مستمر شاخص در گرو افزایش و یا حداقل تثبیت قیمت‌های جهانی در محدوده‌های فعلی است.

وی افزود: آنچه شاید در خصوص قیمت‌های جهانی در ماه‌های پیش‌رو بیش از سایر موارد اهمیت داشته باشد، سیاست‌های تولید و تقاضا در چین و سیاست‌های جی پاول رئیس جدید فدرال رزرو است که حدوداً از بهمن ماه کار خود را آغاز می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان این گفتگو خاطرنشان کرد: جی پاول سیاستی شبیه ترامپ در مورد کاهش نرخ بهره دارد و به دنبال رونق اقتصادی از طریق سیاست‌های انبساطی است. بنابراین کاهش نرخ بهره در آمریکا از یک سو و سیاست‌های کلان دولت چین را می‌توان به عنوان مهم‌ترین عوامل مؤثر بر عرضه و تقاضای کالاها و نهایتاً قیمت‌های جهانی دانست.

به گزارش سنا، شاخص کل بورس تهران در میان ۱۷ بورس بین المللی بیشترین بازدهی را در هفته گذشته به خود اختصاص داد. در هفته پایانی آذرماه امسال حجم معاملات بورس ۶۹۸۸ میلیون سهم و ارزش آن ۱۴۷۰۷ میلیارد ریال بوده که حجم و ارزش معاملات به ترتیب ۲۴ و ۱۳ درصد افزایش داشته است. ارزش بورس اوراق بهادار تهران نیز در این مدت به عدد ۳۸۱۳۰۷۶ میلیارد ریال رسید که ۲.۳۶ درصد افزایش داشته است.

همچنین سه صنعت «فلزات اساسی» با ۱۸.۹ درصد، «استخراج کانه‌های فلزی» با ۱۵.۸ درصد و «خودرو و ساخت قطعات» با ۱۰.۸ درصد و شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی با ۱۰.۹ درصد بیشترین ارزش و «خودرو و ساخت قطعات» با ۱۷.۸ درصد، «فلزات اساسی» با ۱۶.۳ درصد و شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی با ۱۴.۶ درصد بیشترین حجم معاملات را در هفته گذشته به خود اختصاص دادند.

بر این اساس در ۳۰ روز گذشته نیز صنعت «اطلاعات و ارتباطات» با بازدهی ۳۰.۶ درصد، در صدر صنایع بورسی قرار گرفت و صنعت «ساخت محصولات فلزی» با افت با ۸ درصدی بیشترین افت را تجربه کرد.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته گذشته به عدد ۹۵۵۰۹ واحد رسید که ۲۲۲۵ واحد افزایش داشته است. این در حالی است که از ابتدای امسال تا پایان آذرماه شاخص کل با ۲۳.۷ درصد افزایش و شاخص کل هم وزن با ۱۳.۸ درصد افزایش را تجربه کرده‌اند.

همچنین در محاسبه شاخص کل بورس تهران با برخی از شاخص بورس‌های بین المللی، شاخص بورس تهران (TEDPIX) با رشد ۲.۴ درصدی بیشترین بازدهی و شاخص بورس دبی (DFM INDEX)با افت یک درصدی کمترین بازدهی را در هفته گذشته به خود اختصاص دادند

نظرات شما

×

Comments are closed.