مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در آیین افتتاح اولین دستگاه رادیوتراپی شتابدهنده خبرداد:حذف دفترچه های درمانی در سال آینده

رویا ایلکا

نوربخش بابیان اینکه در سراسر کشور اقدامات درمانی را داریم ،گفت: در ۱۸ استان کشور طرح حذف دفترچه درمانی در حال انجام است و این اقدام خیلی خوبی است و تا یکسال آینده این اتفاق در کل کشور انجام می شود.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، سیدتقی نوربخش در آیین افتتاح اولین دستگاه رادیوتراپی شتابدهنده خطی سازمان تامین اجتماعی که در بیمارستان شهید فیاض بخش تهران برگزار شد با بیان اینکه اگر سالانه ۹۰ هزار نفر به بیماران سرطانی کشور افزوده شود حدود نیمی از آنها بیمه شده تامین اجتماعی هستند که حدود ۴۰ هزار نفر می شوند،گفت: به همین دلیل سالانه ۲۰ هزار نفر نیازمند دستگاه رادیوتراپی هستند که ۱۰ درصد خدمات آنها توسط این دستگاه جدید انجام می شود.
وی خاطرنشان کرد: تحریم ها چهره واقعی حقوق بشر آمریکا را نشان داد و حتی از تحویل کبالت برای بیماران سرطانی جلوگیری کردند و اخیراً ورود دستگاههای تصویر برداری را ممنوع کرده اند.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: اما در سه تا چهار سال اخیر به برکت برجام برای تجهیز مراکز درمانی اقدامات گسترده ای انجام شده است.
وی اضافه کرد: ما با کشورهای اروپایی مراودات خوبی داریم و این تحریم های اخیر آمریکا خللی در خدمات تشخیصی و درمانی بیماران به وجود نمی آورد.
نوربخش در عین حال گفت که رادیوتراپی یکی از اجزای مغفول برای بیماران سرطانی است که گسترش زیادی در کشور ندارد اما به برکت انقلاب اسلامی در یکی از بیمارستان های دانشگاه تهران این دستگاه فعالیت دارد.
وی اظهار داشت: اما امکان گسترش آن تاکنون وجود نداشت و امروز یکی از پیشرفته ترین دستگاه ها در این بیمارستان به بهره برداری رسید.
نوربخش در ادامه به اجرای طرح تحول سلامت در کشور اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح هزینه از جیب مردم کاهش یافت و هم سطح ارتقای نظام خدمات درمانی افزایش یافت.
نوربخش اظهار داشت: تامین اجتماعی نیز با این طرح همراهی کرد و به عنوان اصلی ترین منابع تامین کننده طرح است.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: این سازمان بیش از پنج هزار میلیارد تومان در ماه بابت تعهداتش پرداخت می کندو یک سوم کل بودجه کشور است البته سازمان باری بر دولت نیست و یک ریال از بودجه عمومی را دریافت نمی کند.
وی ادامه داد: در شرایط تحریم که فضای کسب و کار تحت تأثیر است، سازمان تامین اجتماعی خدمات خودش را ارائه می دهد.
وی اضافه کرد: بیمارستان فیاض بخش در غرب تهران وظیفه مهمی را به عهده دارد چون در این زمینه بیمارستان خاصی در این منطقه نیست.
وی ادامه داد: به منظور ارائه خدمات درمانی مطلوب، بازسازی بیمارستان هدایت بعد از ۵۰ سال و بیمارستان فیاض بخش بعد از ۷۰ سال انجام شده است.
نوربخش گفت: البته در سراسر کشور اقدامات درمانی را داریم و در ۱۸ استان کشور طرح حذف دفترچه درمانی در حال انجام است و این اقدام خیلی خوبی است و تا یکسال آینده این اتفاق در کل کشور انجام می شود.

محمد تقی خسروانی مدیر کل درمان استان تهران نیز دراین مراسم با بیان اینکه دومین علت مرگ و میر در ایران و دنیا بیماری سرطان و اولین بیماری قلبی و عروقی است،گفت: به همین منظور با حمایت ویژه سازمان تامین اجتماعی این دستگاه برای ارائه خدمت به بیماران سرطانی راه اندازی شد.
محمدتقی خسروانی مقدم ادامه داد: برای راه اندازی این دستگاه هفت میلیارد تومان هزینه شده که امیدواریم بتوانیم خدمات خوبی برای بهبود بیماران سرطانی با استفاده از این دستگاه ارائه دهیم.
وی اضافه کرد: براساس اعلام وزارت بهداشت و آمار سال ۹۴ سالانه ۹۰ هزار مورد جدید به بیماران سرطانی کشور افزوده می شود و اکنون کشور ۴۰۰ هزار بیمار سرطانی دارد.
وی افزود: با توجه به افزایش هرم سنی جمعیت در ایران تا ۱۵ سال آینده آمار جدید بیماران سرطانی در کشور به ۱۵۰ هزار نفر می رسد و در واقع ما به یک سونامی در زمینه سرطان می رسیم.
خسروانی مقدم ادامه داد: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، درمان سرطان از سه روش جراحی شیمی درمانی و رادیوتراپی انجام می شود که ۴۵ درصد از طریق جراحی و ۴۰ درصد رادیوتراپی و ۱۵ درصد با شیمی درمانی است.
خسروانی مقدم گفت: اولین مرکز رادیوتراپی در بیمارستان امام خمینی (ره) بود به همین منظور در این بیمارستان تلاش جدی از سوی مسئولان صورت گرفت و امروز یک دستگاه با بهترین برند راه اندازی شد چون بیمارستان فیاض بخش تنها مرکز ارائه خدمات به بیماران سرطانی است.
وی با بیان اینکه از حدود یک ماه گذشته این دستگاه در بیمارستان به مردم خدمات می دهد، افزود: روزانه ۳۰ تا ۴۰ نفر از این دستگاه استفاده می کنند سالانه پیش بینی می شود درمان کامل یک هزار و ۵۰۰ نفر در این بیمارستان انجام شود.
مدیر درمان تامین اجتماعی تهران گفت: در مجموع ۳۰ درصد خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی در تهران انجام می شود و پیشانی سازمان به شمار می رود و توفیقات فرهنگی، علمی و پیشرفت هایی در زمینه پزشکی داشته است
وی حذف دفترچه، ارتقای هتلینگ بیمارستان ها و طرح های ایّام دهه فجر را از برنامه های تامین اجتماعی تهران عنوان کرد و اظهار داشت: اکنون حذف دفترچه در ۱۹ واحد درمانی تهران انجام شده است و امیدواریم با تلاش همه مسئولان در نیمه اول اسفند در کل مراکز درمانی این برنامه انجام شود البته ۵۰۰ پزشک در این طرح فعالیت دارند.

نظرات شما

×

Comments are closed.