مخالف علوم انسانی اسلامی هستم، اخراجم به همین خاطر بود

علیرضا امامی فرد-گروه سیاسی

Alireza_emami1992@yahoo.com

این روزها فعل و انفعالات دانشگاه آزاد در صدر اخبار قرار دارد. همچنان برخی از اساتید دانشگاه آزاد که عقایدشان با فرهاد رهبر همسو نیست اخراج می شوند و به همین حالا نیز این دانشگاه از ماهیت وجودیش دور شده است. آینده مبهم چشم انتظار میراث مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی است. آینده ای که اگر به همین شکل ادامه پیدا کند می تواند فضای دانشگاه را منفعل و به حاشیه ببرد. البته ایجاد چنین فضایی بسیار آشناست. در دوره ای که رهبر رئیس دانشگاه تهران بود چنین شرایطی ایجاد شد که دانشجویان این دانشگاه پس از تغییر او از شادی در پوست خود نمی گنجیدند. البته روز گذشته برخی از رسانه ها خبری مبنی بر استعفای فرهاد رهبر به خاطر اختلاف با ولایتی منتشر کردند که بلافاصله تکذیب شد. گرچه همچنان عده ای معتقدند که فرهاد رهبر به زودی از سمت خود کنار می رود.

صادق زیبا کلام یکی از همان اساتیدی است که به تازگی از دانشگاه آزاد اخراج شده است. او در یادداشتی که در فضای مجازی منتشر کرد نوشت: «اگر در مدت این ۲۵ سال، در مرغداری کار کرده بودم احترام بیشتری در پایان برایم قائل بودند.»

فرهاد رهبر روز گذشته به این استاد دانشگاه پاسخ داد و گفت:

«کسی را اخراج نکردیم؛ گفتیم چرا از دو جا حقوق می‌گیرید. اینکه فردی از دو جا حقوق بگیرد غیر قانونی است. هوچی‌گری در شأن یک استاد نیست.»

به همین خاطر به سراغ صادق زیباکلام رفتیم و از او چند سوال در این رابطه پرسیدیم.

*آقای رهبر معتقدند که شما کار غیر قانونی انجام می دادید. کار در دو دانشگاه خلاف قانون است. نظر شما چیست؟

کار من به هیچ وجه خلاف قانون نبوده است. عضو هیات علمیه یک دانشگاه دولتی می تواند در دانشگاه آزاد و یا در موسسه تحقیقاتی یا غیر انتفایی به صورت پاره وقت حضور داشته باشد و طی سی و چند سال گذشته که دانشگاه آزاد فعالیت داشته است،  هزاران عضو هیات علمیه تمام وقت دانشگاه های مختلف به صورت پاره وقت در دانشگاه آزاد مشغول به تدریس بودند و قانونی هم دور نمی زدند.

آن چیزی که خلاف قانون محسوب می شود این است که فردی دو جا به صورت تمام وقت کار کند. به عنوان مثال هم در دانشگاه آزاد و هم در دانشگاه دولتی به صورت تمام وقت فعالیت کند که این جزو قانون نیست.

*آیا شما در دانشگاه آزاد به صورت پاره وقت کار می کردید؟

بله. من ده سال است که در دانشگاه آزاد به صورت پاره وقت تدریس می کنم . نه من، بلکه هزاران نفر دیگری که عرض کردم همکاری پاره وقت با دانشگاه آزاد داشتند و همچنان هم تعدادی دارند.

*به نظر شما این طور رفتارها بیشتر از آنکه قانونی باشد ، رنگ و بوی سیاسی دارد؟ آن چیزی که آقای رهبر روز گذشته گفتند به نظر می رسد که هر کسی که با افکار ایشان مخالفت کند جایی در دانشگاه آزاد ندارد.

آن طور که من فکر می کنم این است که دلیلشان درست نیست. من معتقدم اگر خالصانه و صادقانه با من صحبت کنند و بگویند شما افکار و عقایدی دارید که جای چنین تفکراتی در دانشگاه آزاد نیست بسیار منطقی تر است. اگر چنین صحبتی از جان آقای رهبر زده می شد به آنها حق می دادم  برای آنکه من در مناظره ای که با آقای دکتر خسرو پناه ، قانعی راد و گلشنی، حدود سه ماه پیش در صدا و سیما داشتم، صراحتا اعلام کردم که چیزی به عنوان علوم انسانی اسلامی وجود ندارد. آن چیزی که آقای ولایتی و رهبر و سایرین می خواهند به عنوان علوم انسانی اسلامی در آنجا تدریس شود ایدئولوژی است. در حقیقت روایت و برداشت حکومت جمهوری اسلامی هست. می خواهند تفکرات خودشان در دانشگاه ها تدریش شود و من به هیچ عنوان آن را قبول ندارم.

*آینده دانشگاه آزاد را چطور می بینید؟

اگر بخواهند در این دانشگاه تصویه و حساب کنند و کسانی که مخالف عقیده آنهاست را کنار بگذارند،  فکر می کنم مدت زمان زیادی طول نمی کشد که حداقل جایگاه حوزه علوم انسانی دانشگاه آزاد به سرعت تنزل پیدا کند و مانند موسسه امام خمینی آیت الله مصباح به یک اداره حکومتی تبدیل شود.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.