محموله برجامی به زمین نشست

پنج فروند هواپیمای مسافربری جدید «ای تی آر» وارد تهران شد

گروه امورزیربنایی-پنج فروند هواپیمای جدید خریداری شده از شرکت ای تی آر، روز یکشنبه وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.

به گزارش جهان اقتصاد، وزیر راه و شهرسازی از ورود پنج میلیون یورو قطعات یدکی هواپیما اعم از ساخت آمریکا و اروپا همراه با ورود هواپیماهای جدید ای تی آر به کشور خبر داد که بهره برداری بهینه از آنها را به دنبال دارد.

آخوندی افزود: «امروز دنیا با پدیده جدیدی و شخصی با فرهنگ قماربازی همچون دونالد ترامپ روبه روست که هر روز جهان را با فضای جدیدی مواجه و عدم قطعیت بسیار شدیدی را بر دنیا تحمیل کرده است.»

وی خاطرنشان ساخت: بسیار مهم است که در این شرایط چگونه عمل کنیم و به چه صورت، آینده ای پر از امید را فراروی مردم ایران قرار دهیم تا به حرکت های آمریکا مبتلا نشویم.

آخوندی ادامه داد: از ابتدا بر این اعتقاد بودم که باید بدون تلاف کردن زمان، همراه با سایر کشورهای متعهد به برجام از برنامه جامع اقدام مشترک دفاع کنیم تا در بلاتکلیفی قرار نگیریم.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: امروز ثابت شد که باید این کار را زودتر انجام می دادیم؛ همه آنهایی که فضا را بلافاصله پس از خروج آمریکا از برجام گل آلود کرده و تنش ایجاد کردند باید پاسخگو باشند.

وزیر راه و شهرسازی بیان داشت: آنهایی که همراه و پشتیبان موسسه های اعتباری بودند و آن همه پول مردم را حیف و میل کردند امروز در صف مدعیان دولت اند و به ظاهر پشتیبان ملت شده اند حال آنکه خودشان به وجود آورنده این وضعیت هستند.

آخوندی خاطرنشان کرد: هزینه خرید این هواپیماها از محل فاینانس تامین شده و باید پول آنها بازگردانده شود؛ براین اساس از مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) می خواهیم همه تخصیص صندلی ها براساس برنامه اقتصادی و بازرگانی و ایفای تعهداتشان در قبال بانک ها باشد.

**عملیات تحویل سه هواپیمای باقیمانده ای تی آر در دست انجام است

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی نیز در ادامه گفت: عملیات تحویل سه فروند هواپیمای باقی مانده «ای تی آر» در دست انجام است و پس از کسب مجوزهای لازم از شرکت سازنده اقدام می شود.

فرزانه شرفبافی گفت: هر چند ۱۵ مرداد مهلت ۹۰ روزه اداره خزانه داری آمریکا برای قطع تدریجی ارتباط شرکت های آمریکایی و اروپایی با ایران به پایان می رسد اما با وجود این شرایط و ابطال مجوز فروش هواپیمای ای تی آر به ایران توانستیم با انجام مذاکره با مقام های ایتالیایی و فرانسوی مجوز تحویل هواپیماهای ساخته شده را بگیریم.

وی افزود: اتحادیه اروپا با تحویل این هواپیماها نشان داد اگر بخواهد، می تواند از شرکت های اروپایی و سرمایه گذاران ایرانی حمایت کند.

** توسعه مناطق کوچک و دورافتاده با هواپیماهای ای تی آر

رییس سازمان هواپیمایی کشوری نیز در این برنامه، توسعه صنعت حمل و نقل هوایی را یکی از وظایف اصلی این سازمان برشمرد که در سال های اخیر به دلایل متعدد اجرایی نشده بود.

علی عابدزاده گفت: این مشکل به یک توسعه ناهماهنگ در صنعت حمل و نقل هوایی منجر شد که زجردهنده و سرمایه سوز بود.

به گفته این مقام مسئول، ورود هواپیماهای کوچک می تواند در توسعه مناطق دور افتاده کشور موثر باشد؛ امروز سیاست های این سازمان به گونه ای است که از همه سرمایه گذاران به بهترین شکل حمایت کرده و دریافت مجوزها را برای آنها تسهیل می کند.

نظرات شما

×

Comments are closed.