محسن بیگلری: هر روز را روز کارگر بدانیم

۱۳۹۶/۰۲/۱۲

خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) نوشت: رهبر معظم انقلاب، روز یکشنبه، دهم اردیبهشت ماه، در آستانه روز کارگر در دیدار هزاران نفر از کارگران و کارآفرینان، کارگری را مایه افتخار خواندند و با تأکید بر تأمین «امنیت شغلی و معیشتِ» جامعه کارگری افزودند: برای داشتن اقتصاد «پیشرفته و مستقل» و رونق اقتصادی باید به قشر کارگر اهمیت فراوان داد و اگر بخواهیم جامعه کارگری از امتیازات و حقوق شایسته برخوردار باشد، باید بر روی «تولید ملی» تکیه و تأکید کنیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر «ترویج فرهنگ کار و اهمیت کار» افزودند: نفس علاقه و اشتیاق به کار باید در جامعه ترویج پیدا کند و کار چنان ارزشمند شناخته شود که کارگر با افتخار بگوید کارگر هستم و در گفتن این موضوع، احساس حقارت نکند. ایشان، «تأمین امنیت شغلی» و «تأمین معیشت کارگران» را دو وظیفه مهم مسئولان خواندند و گفتند: دولت، کارفرما، کارگر و کارآفرین هر یک به سهم خود در سامان یافتن مشکلات جامعه کارگری در این زمینه مسئول هستند و باید وظایف خود را دنبال کنند.
لازم به یادآوری است که هر ساله، روز یازدهم اردیبهشت در ایران نیز با عنوان روز کارگر گرامی داشته می‌شود تا زمینه‌ای برای یادآوری توجه به این قشر زحمتکش در اقتصاد کشور از جانب مسئولان فراهم شود. بدون تردید بار اصلی تولید در اقتصاد هر کشوری بر عهده قشر کارگر است که بعضا از بسیاری از امکانات، از جمله فضای مناسب کسب و کار، امنیت شغلی، دستمزد مناسب و مواردی از این قبیل برخوردار نیستند. این در حالی است که احترام به کار و کارگر از تأکیدات دین مبین اسلام، قرآن کریم و معصومین(ع) است. بنابراین لازم است با در نظر داشت فرمایشان دین مبین اسلام، در راستای بهبود وضعیت زندگی کارگران گام‌های اساسی برداشته شود.
برای مشاهده متن کامل بیانات رهبر معظم انقلاب در آستانه روز کارگر اینجا کلیک کنید.
محسن بیگلری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم رفع مشکلات جامعه کارگری کشور، اظهار کرد: مقام معظم رهبری، به خوبی بر لزوم رفع مشکلات معیشتی کارگران تأکید کردند؛ چراکه باید به طور ویژه برای وضعیت اقتصادی کارگران چاره‌ای اندیشیده شود. همچنین لازم است که پایه حقوق کارگران افزایش پیدا کند.
وی ادامه داد: وقتی سال جاری از سوی رهبر انقلاب با عنوان «اقتصاد مقاومتی: تولید-اشتغال» نامگذاری شده است، بنابراین باید هر روز را روز کارگر بدانیم و توجه ویژه‌ای به کارگران صورت بگیرد. همچنین باید به یاد داشته باشیم که اگر امروزه شاهد هستیم که اقدامات اقتصادی و زیربنایی بسیار خوبی در کشور ما صورت گرفته، این اقدامات نتیجه تلاش کارگران زحمتکش است که با عرق ریختن آنها به ثمر نشسته است بنابراین باید به صورت ویژه از آنان حمایت شود.
نماینده سقز و بانه در خانه ملت اظهار کرد: موضوع دیگری که باید به آن اشاره کنم در مورد بیمه کارگران و مخصوصا کارگران فصلی است. بنده از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تقاضا دارم که به این موضوع جامعه عمل بپوشاند و این بیمه، شامل حال همه کارگران شود؛ همانگونه که طرح تحول نظام سلامت، شامل حال همه ایرانیان شد.
بیگلری تأکید کرد: بنده امیدوارم چنین اتفاقی در سال جاری رخ دهد و این مسئله اعلام شود که بیمه شامل حال همه کارگران می‌شود تا این قشر زحمتکش به آرامش خاطر دست پیدا کنند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این پرسش که در برنامه‌های توسعه، تا چه اندازه به وضعیت زندگی جامعه کارگری پرداخته شده است؟ عنوان کرد: به نظرم در خود برنامه، به این موضوع توجه شده است اما اجرا شدن مهم‌تر است و شاید برخی از موارد همانند بیمه همگانی برای کارگران مورد توجه قرار نگرفته است؛ بنابراین نباید صرفا منتظر باشیم که در برنامه‌های توسعه به این مسائل پرداخته شود بلکه لازم است که مشکلات جامعه کارگری، به صورت ویژه در دستور کار دولت و مجلس قرار گیرد.
منتخب مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: همچنین نکته دیگری که لازم است به آن اشاره کنم در مورد مسکن کارگران است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد و در راستای تحقق این امر لازم است تعاونی‌هایی برای تهیه مسکن کارگران تشکیل شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.