لغو واگذاری غیرقانونی ۱۰۰۰ هکتارجنگل به آزادراه شمال

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع خبر داد

گروه تولید-رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع از بازپس گیری ۱۰۰۰ هکتار از اراضی جنگلی از بنیاد مستضعفان خبر داد و گفت: این اراضی برای اجرای پروژه آزادراه تهران-شمال واگذار شده بود که خلاف قانون بود.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، خلیل آقایی در نشست خبری که به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی در سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور برگزار شد، خاطرنشان کرد: شاید کمتر کسی به این موضوع توجه کرده باشد که در کنار مشکل آب و هوا، ما مشکل خاک هم داریم، اما مقام معظم رهبری مانند همیشه با درایت خود بر موضوع حفظ خاک تأکید کردند.

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع با تأکید بر اینکه صد درصد از عرصه کشور حوزه آبخیزداری و حوزه جنگل‌ها و مراتع است، افزود: حتی حریم شهر تهران هم حوزه کاری ما محسوب می‌شود و طی چند سال اخیر ۳۰ میلیون هکتار از اراضی ملی، حفاظتی به خود بهره‌برداران عرصه واگذار شده است، چرا که معتقدیم بهره‌برداران بهتر می‌توانند از اراضی که در آن فعالیت می‌کنند، محافظت کنند.

آقایی از اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار با موافقت مقام معظم رهبری برای اجرای طرح تنفس جنگل خبر داد و گفت: سازمان برنامه و بودجه تعاریفی دارد که یک سری محدودیت‌ها ایجاد می‌شود و باید این بودجه بر اساس ردیف‌های اعتباری توزیع شود، اما آنچه که مهم است اینکه سازمان جنگل‌ها در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام داده است.

وی همچنین در مورد تخریب بخشی از جنگل‌های شمال به دلیل احداث آزادراه تهران – چالوس و اینکه چرا سازمان جنگل‌ها در این زمینه فعالیتی نکرده، گفت: اتفاقاً سازمان جنگل‌ها وارد گود شده و هر آنچه که جنگل در مسیر توافق برای احداث آزادراه تهران – شمال وجود دارد را تأکید کرده که نباید تخریب شود.

در این میان مسعود منصور معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها و مراتع توضیحات بیشتری ارائه کرد و گفت: آزادراه شمال پروژه بزرگ و مهم کشوری است که هم مردم و هم دولت‌ها بر آن اهتمام داشتند که این پروژه اجرایی شود و به شکلی کار پیش برود که حداقل تخریب و آسیب به منابع طبیعی را داشته باشد.

وی اضافه کرد: در سال ۷۵ دولت مصوبه‌ای داشت که ۶۲۵۰ هکتار از اراضی ملی برای تأمین و اجرای آزادراه تهران – شمال اختصاص داده ش که ۵۰ درصد سهم آن آورده دولت است و در کنار آن ۲۸۷۰ هکتار برای تأمین مالی پروژه اختصاص یافت اما پس از برآوردها مشخص شد که هزار هکتار از این اراضی، اراضی جنگلی است که باید از این توافق خارج شود. مقاومت‌هایی در ۲، ۳ اخیر وجود داشت، اما در نهایت بنیاد مستضعفان و شرکت آزادراه‌ها موظف شدند که این زمین‌ها را به وزارت جهاد کشاورزی برگردانند، چرا که جنگل نباید واگذار می‌شد و اکنون در حال اقاله (برهم زدن معامله و قرارداد) اسناد آن و استرداد به منابع طبیعی است.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها در پاسخ به اینکه این گونه به نظر می‌رسد که سازمان جنگل‌ها به گونه‌ای در مقابل زمین‌خواری دولتی سکوت کرده است، به صراحت گفت: طبق قانون دولت اجازه بهره‌برداری از اراضی ملی را دارد و تنها برخی ممنوعیت‌ها برای بهره‌برداری در نهالستان‌ها، مزارع تولید بذر، اراضی جنگلی و امثالهم وجود دارد و آزادراه تهران – شمال در اراضی غیرجنگلی احداث شده است.

وی همچنین بر این نکته تأکید کرد که قرار است تأمین اراضی جایگزین در استان‌های تهران، البرز و مازندران صورت بگیرد و لزوماً در حاشیه آزادراه تهران – شمال نیست.

آقایی رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع در ادامه به قانون نحوه واگذاری عرصه‌های منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: قانون ممنوعیت‌هایی در این زمینه گذاشته، اما ما به عنوان دولت اجازه واگذاری عرصه‌های منابع طبیعی غیرمشجر را به هر کسی که بخواهد، در آن سرمایه‌گذاری انجام دهد، داریم.

وی همچنین در مورد قاچاق چوب و فعالیت‌ کوره‌های زغال در دل مناطق جنگلی که موجب تخریب بخش‌های زیادی از جنگل می‌شود، گفت: به شدت با متخلفین برخورد خواهد شد چرا که در سال ۹۵، ۲۴۰۰ فقره کشف قطع درخت نهال داشته‌ایم که امسال هم این رقم به ۲۳۰۰ فقره رسیده و همچنین در سال ۹۵،  ۷۲۰ کوره زغال جنگلی و امسال ۵۲۰ مورد کشف شده که به مراجع قضایی معرفی شده‌اند و در این زمینه مجموعاً ۹۴ نفر دستگیر و به مقامات قضایی معرفی شده‌اند.

آقایی همچنین در پاسخ به اینکه سازمان جنگل‌ها چه کاری برای مهار و کنترل پدیده ریزگردها انجام داده، گفت: در ۶ ماهه اول هر سال ۷۰ درصد ریزگردها منشأ خارجی دارد، اما در کانون بحرانی گرد و غبار با منشأ داخلی سال گذشته ۵ هزار هکتار نهال‌کاری در جنوب خوزستان انجام شده و امسال نیز ۳۰ هزار هکتار نهال‌کاری و پخش آب در این حوزه‌ها داشته‌ایم.

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع از موافقت و اختصاص ۱۵۰ میلیون دلار بودجه در سال ۹۷ برای مقابله و کنترل پدیده ریزگردها خبر داد و گفت: این موضوع در مجلس هم به تصویب رسیده است.

نظرات شما

×

Comments are closed.