لزوم انتخاب مدیران حرفه ای به جای مدیران سیاسی

وزیر راه و شهرسازی در آستانه استیضاح مطرح کرد

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی با اشاره به جلسه استیضاح خود تأکید کرد: در آستانه نوروز از همه همکاران می‌خواهم تمام تلاش خود را در راستای آسایش، رفاه،‌ ایمنی به کار ببندند و اتفاقات اخیر در روحیه ایشان تأثیر نگذارد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، عباس آخوندی در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اظهار کرد: به عقیده من موقعیتی در ایران فرارسیده تا بین مدیریت سیاسی و حرفه‌ای تفکیک قائل شویم و بپذیریم که سازمان‌ها و نهاد‌ها به‌صورت حرفه‌ای مدیریت شوند. همچنین یک فضای کار جمعی در مدیریت حمل‌ونقل که دربرگیرنده دستگاه‌های مختلف است را فراهم کنیم.

وی ادامه داد: سرانجام باید بپذیریم که در جهت مدیریت حرفه‌ای در نهاد‌ها حرکت کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حدومرز مدیریت سیاسی معلوم نیست، گفت: آیا تمام مدیران باید جابه‌جا شوند؟ یا اینکه قبول کنیم برخی سمت‌ها در داخل حرفه بر اساس صلاحیت‌ها منصوب شوند؟ که درنتیجه آن کادر تخصصی سازمان این امید را داشته باشد که می‌تواند به بالاترین سمت‌های حرفه‌ای دست یابند.

وی یادآور شد: از ابتدا این اعتقاد را داشتم که تغییرات باید حداقل و قابل مدیریت باشد، همچنین پس از گذشت ۴۰ سال از عمر دولت اگر بنابر هر دلایلی انتخاب‌ها به‌صورت سیاسی انجام می‌شد، الان باید حرفه‌ای‌تر باشند.

آخوندی تأکید کرد: به عقیده من این دیدگاه باید به یک رویه تبدیل شود، همان طور که انتصابات اخیر من در وزارت راه و شهرسازی و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه در داخل حرفه انجام گرفت، زیرا این اقدام باعث ایجاد یک مدیریت با ثبات می‌شود.

وی در ادامه ابراز کرد: در واقع عمیقاً به مدیریت حرفه‌ای پایبندم، زیرا در صورت عدم حرکت در راستای مدیریت حرفه‌ای داستان سعی و خطا منافع ملی را از بین می‌برد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: آرزو می‌کنم در سطح دولت نیز کادر سیاسی محدود باشد و کادر حرفه‌ای به کادر باثباتی تبدیل شود و تغییر نکند همانند کشور ایتالیا که علی‌رغم تغییر دولت‌ها، تغییرات در سطح وزیر و چند عضو سیاسی صورت می‌گیرد، اما بخش کار خود را انجام می‌دهد.

وی با اشاره به مضرات انتصابات سیاسی در سطح دولت تصریح کرد: براساس تجربه ۳۸ سال کار سیاسی بر این باور اعتقاد دارم که دستگاه‌های تخصصی نباید از تغییرات سیاسی متأثر شوند، زیرا هر بار این اتفاق رخ داده در واقع ایران ضرر کرده است. به‌طور مثال گاهی این تغییرات در حد تغییر مدیران در سطح بخشداری و ادرات فرعی نیز صورت گرفته است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: حمل‌ونقل یک کسب‌وکار و پدیده زنده است و میلیون‌ها کنشگر در آن وجود دارد که بر اساس قواعد پیچیده‌ای با یکدیگر کار می‌کنند به همین خاطر حتی پلیس، وزارت راه، خودروساز و تمام رانندگان ایران جزئی از این سیستم باز هستند لذا برای افزایش کارایی، ایمنی و بهره‌وری باید به این مقوله به‌طور سیستمی نگاه کرد.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در صورت انتخابهای سیاسی کاستی‌ها نیز علت سیاسی پیدا می‌کند. در حالی که هنگام مدیریت حرفه‌ای دلایل کاستی‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: حمل‌ونقل یک پدیده مدرن و به‌شدت در حال گسترش است به‌طوری‌که امسال یک‌میلیون و ۳۵۰ هزار خودرو شماره‌گذاری شده است که بیش از ۶ میلیون دستگاه طی پنج سال اخیر ثبت پلاک شده‌اند؛ لذا نگاه سیستمی کار بسیار مهمی است.

آخوندی به نقش جریان آزاد اطلاعات در دستگاه‌های دولتی اشاره کرد و گفت: باید به سمت جریان آزاد اطلاعات حرکت کنیم و امیدوارم این اقدام سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مبنی بر نصب و راه‌اندازی ۲ هزار دوربین ثبت تخلف عبور و مرور، دستگاه‌های توزین برخط و ایجاد استارتاپ جدید که در تاریخ آن کم‌نظیر است ادامه یابد.

نظرات شما

×

Comments are closed.