لزوم اجرایی شدن فوری استاندارد های FATF

مرتضی ابراهیمی

FATF  در بیانیه جدید خود از ایران خواست تا اجرای اکشن پلن را با سرعت بیشتری دنبال کند.

اف‌ای‌تی‌اف از ایران خواسته است سریعا در مسیر اصلاحات حرکت کند تا پیاده‌سازی کامل و دقیق برنامه فعالیت تضمین شود و تمام نواقص باقی‌مانده AML/CFT    به ویژه موارد مربوط به تامین مالی تروریست‌ها، برطرف شود. در جلسه فوریه ۲۰۱۸ اف‌ای‌تی‌اف پیشرفت انجام شده توسط ایران را ارزیابی خواهد کرد و تمام اقدامات متناسب را انجام خواهد داد. تا زمانی که ایران اقدامات لازم برای بر طرف کردن نواقص شناسایی شده در برنامه فعالیت را انجام ندهد، اف‌ای‌تی‌اف در مورد ریسک تامین مالی تروریست‌ها در ارتباط با ایران و خطری که این برای سیستم مالی بین‌المللی جهانی دارد نگران خواهد ماند.

بنابراین اف‌ای‌تی‌اف با تمام اعضای خود در این رابطه تماس خواهد گرفت و از تمام قانون‌گذاران خواهد خواست تا همچنان به موسسات مالی خود توصیه کنند تا در مورد روابط تجاری و تبادلات با افراد حقیقی و حقوقی از ایران، مراقبت بیشتری را مطابق با توصیه‌های اف‌ای‌تی‌اف۱۹ به خرج دهند.

با توجه به اهمیت این موضوع با یک کارشناس بازار سرمایه گفتگو کرده ایم

فردین آقابزرگی مدیر عامل کارگزاری بانک آینده در گفتگو با جهان اقتصاد با شاره به تصمیم جدید FATF بر اقتصاد ایران گفت:  یکی از راهکارها و یا شروط اتصال و ارتباط هر کشور با سایر کشور ها و تعاملات اقتصادی که بدون هزینه اضافه انجام شود و قدرت رقابت را از بین نبرد رعایت ضوابط و مقررات در سطح بین الملل از جمله رعایت استانداردهای گزارشگری I.F.R.S و  FATF   است.

آقابزرگی گفت: با توجه به برنامه ریزی ها و هدف گذاری جذب سرمایه گذاری خارجی  و نیاز اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور که از جمله رئوس برنامه های دولت محسوب می گردد، لازم است اینگونه اصلاحات الزامی در دستور کار قرار گیرد، در غیر اینصورت برقراری و تعامل اقتصادی در سطح بین الملل با هزینه هایی روبرو خواهد بود که موازنه رقابت بین کشورها را تحت تاثیر قرار خواهد داد، ضمن اینکه اصالت و اساس ریسک سرمایه گذاری کشورهایی که اینگونه استانداردها را رعایت و به اجرا در نیاورند افزایش خواهد داد.

این کارشناس اقتصادی گفت: در حال حاضر با توجه به حساسیت های سیاسی که در همین خصوص F.A.T.F وجود دارد و می تواند دست آویزی برای اعمال محدودیت های تجاری و سرمایه گذاری برای کشور ما باشد.  به نظر می رسد روند اجرایی این استاندارها باید با سرعت و جدیت بیشتری در دستور کار قرار بگیرد.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.