لایروبی اروندرود در چهار گام درقالب برنامه ششم توسعه

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی گفت: با تصویب مجلس شورای اسلامی، رودخانه اروند در چهار گام در قالب برنامه ششم توسعه لایروبی می شود.

عباس پاپی زاده در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس برنامه ششم توسعه و با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روز دوشنبه، دولت موظف است حداقل از سال اول اجرای قانون، سالانه ۲۵ درصد لایروبی اروندرود و توسعه سواحل آن را در چارچوب قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر، قوانین مربوطه و بودجه سنواتی انجام دهد.

وی به اهمیت ترانزیت کالا از اروند رود با توجه به هزینه پایین حمل و نقل و ظرفیت بالای این آبراه برای صادرات و واردات اشاره کرد و گفت: به دلیل وجود شناورهای مغروقه در اروند رود امکان کشتیرانی در این رودخانه وجود ندارد لذا لایروبی آن در قالب قانون در مجلس به تصویب رسید.

پاپی زاده افزود:بر اساس این قانون دولت در مدت چهار سال از برنامه ششم توسعه باید نسبت به لایروبی اروند رود در چهار چوب قرار ۱۹۷۵ الجزایر بین ایران و عراق اقدام کندتا فعالیت های کشتیرانی و تجاری از این آبراه بار دیگر رونق گیرد.

تا پیش از جنگ تحمیلی شناورهای زیر ۲۰ هزار تن با آبخور هشت تا ۹ متر به بندر خرمشهر تردد می کردند اما اکنون کشتی های زیر پنج هزار تن با آبخور چهار متر و ۲۰ سانتی متر می توانند به بندر خرمشهر تردد کنند.

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر پیشتر بیان کرده بود لایروبی هفت نقطه بحرانی آبراه بین المللی اروند نیازمند ۲۱۰ میلیون یورو هزینه است.

اکنون ۶۱ فروند کشتی غرق شده در آبراه بین المللی اروند (مربوط به دوران جنگ تحمیلی) باقی مانده که برای شناورسازی ۴۳ فروند آن تشریفات قانونی برای خروج این شناورها انجام شده است.

۴۳ فروند از این شناورها در وسط آبراه اروند به سمت ساحل ایران قرار دارند و ۱۸ فروند آن نیز به سمت ساحل عراق هستند لذا برای شناورسازی آنها نیز باید با کشور عراق همکاری لازم انجام شود.

پیش از این وزیر راه وشهرسازی در حاشیه بازدید از اداره کل بنادر و دریانوردی خرمشهر، از آغاز رسمی عملیات خارج سازی ۳۹ فروند مغروقه در اروند رود با اعتبار بالغ بر ۶۲۵ میلیارد ریال خبرداد و اظهارکرد: تاکنون ۱۱ فروند از این تعداد مغروقه خارج شده و خارج کردن ۲۸ فروند مغروقه دیگر نیز در دست اقدام است.

تاکنون ۱۷۵ فروند مغروقه از آب های اروند و کارون خارج سازی شده که شامل ۵۰ فروند از اروندرود و ۱۲۵ فروند از رودخانه کارون بوده و۷۱ فروند مغروقه دیگر در این ۲ رودخانه باقی مانده است.

صدور احکام پرداخت مزایای شاغلان مناطق جنگی

پاپی زاده همچنین گفت:نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی روز دوشنبه دولت را مکلف کردند تا سازمان برنامه و بودجه را موظف کند تا نسبت به صدور احکام پرداخت مزایای شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس برابر جداول و ضوابط ابلاغی سازمان امور اداری و استخدامی (مصوب سال ۱۳۷۶) از سال اول برنامه توسعه ششم اقدام کند.

وی افزود: این مصوبه اقدامی برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان و کارکنان دولت از خوزستان و اقدامی برای تشویق آنان به ماندن و فعالیت در این استان است.

پاپی زاده گفت:سازمان برنامه و بودجه طبق این مصوبه موظف شد هرساله نسبت به تامین و اعمال قانون سقف فوق العاده پیش بینی شده در این بند اقدام کند.

نظرات شما

×

Comments are closed.