قیمت نفت برنت کاهش یافت

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با کاهش ۱۲ صدم درصد ۱۳ سنت کاهش به قیمت ۶۱٫۵۵دلار رسید.

همچنین قیمت سبد نفتی اوپک در آخرین معاملات با افزایش ۳٫۸۰ درصدی و ۲٫۱۳ دلارافزایش به قیمت ۵۸٫۲۴ دلار رسید.

این در حالی بود که درآخرین معاملات  ، قیمت نفت سنگین ایران با افزایش ۱٫۴۲ درصدی  و با ۷۶ سنت افزایش به قیمت  ۵۴٫۲۴دلار  رسید.

تجار گفتند، کاهش قیمت ها به دلیل ادامه نگرانی ها از سلامت اقتصاد جهانی اتفاق افتاده است. به گزارش رویترز،.

هیو فریم، تلحیلگر بازار نفت در این باره گفت: «اگر ما شاهد کاهش رشد اقتصاد جهانی باشیم، قیمت نفت به دلیل ارتباط مستقیمی که با رشد اقتصاد جهانی دارد، افت خواهد کرد.»

اکثر تحلیلگران پیش بینی خود از میزان رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۹ را به زیر ۳ درصد کاهش داده اند و برخی حتی انتظار دارند به دلیل اختلافات تجاری و مشکلات بدهی، اقتصاد جهان وارد دوره رکود شود.

اما فعلا ایم امیدواری وجود دارد که جنگ تجاری میان آمریکا و چین حل و فصل شود. به رغم کاهش قیمت های روز جمعه، قیمت هر دو شاخص نفتی در مسیر ثبت رشد قیمت بیش از ۷ و ۸ درصدی قرار دارند.

علاوه بر مسائل اقتصادی، کاهش تولید های اوپک و متحدانش با هدف برگرداندن توازن به بازار نیز در تقویت قیمت نفت موثر بوده است.

یکی از عوامل اصلی مازاد عرضه، بالا رفتن تولید نفت آمریکاست. تولید نفت این کشور در سال ۲۰۱۸ با ۲ میلیون بشکه افزایش به رقم بی سابقه ۱۱٫۷ میلیون بشکه در روز رسیده است.

موسسه مشورتی جی بی سی انرژی این هفته اعلام کرد، اتمال دارد تولید نفت آمریکا تا ژانویه ۲۰۱۹ به بالای ۱۲ میلیون بشکه برسد.

نظرات شما

×

Comments are closed.