قطعه سازان آماده داخلی سازی نیستند

۱۳۹۵/۰۷/۱۲

از همان اولین روزهای اعلام ورود خودروهای جدید و برندهای معتبر به بازار ایران وزارت صنعت، معدن و تجارت بر روی یک نکته تاکید داشت و آن اینکه تنها خودروهایی در ایران تولید و عرضه خواهند شد که ۴۰ درصد محصول ایرانی باشد.

یکی از اتفاقاتی که در چند ماه اخیر بازار خودرو را کمی تکان داد معرفی مدل های جدید خودرو از برندهای معتبر جهان برای تولید و یا عرضه در بازار کشور است.

از مدل های جدید پژو، سیتروئن و رنو گرفته تا خودروهای برندهای چینی که شاید در برخی موارد از آنها دل خوشی نداریم.

اما این تازه واردها که برخی در حال تولید هستند و تعدادی نیز در صف رونمایی قرار دارند بر اساس دستور دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار بوده است تا با ۴۰ درصد داخلی سازی به بازار ایران ورود کنند تا از همان ابتدا چشم انداز تولید این خودروها برای صنایع وابسته داخلی روشن باشد.

اینکه چرا وزارت صنعت، معدن و تجارت مصوبه و قانون خود را زیر پای گذاشته و تن به تولید خودرو با داخلی سازی ۲۰ و حتی کمتر می دهد و اینکه چرا برخی از تولیدات فعلی کشور که سال هاست وارد بازار ایران شده اند هنوز با ۲۰ درصد داخلی سازی تولید می شود سوالاتی است که باید وزارت صنعت پاسخ دهد.

امیر حسین قناتی مدیرکل صنایع خودرو و نیرو محرکه در پاسخ به این پرسش که چرا وزارت با این تولید خلاف دستور خود موافقت کرده است گفت: آغاز یک همکاری نیازمند یکسری مقدمات است و در موضوع تولید پژو با داخلی سازی ۴۰ درصد آماده بودن قطعه سازان برای ساخت قطعات خودروهای مورد نظر باید در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: قطعه سازان باید برای تولید انبوه قطعات مدل های جدید ارائه شده تجهیز شده و مقدمات کار را انجام دهند اما در مورد قرار داد پژو، طرف ایرانی برای شروع کار کمی تعجیل داشت برای همین از طرف فرانسوی خواستیم تاریخ آغاز کار را قبل از سال ۹۶ قرار دهند تا طرف ایرانی نیز به اهداف خود برسد.

قناتی تاکید کرد: این تعجیل و آماده نبودن قطعه سازان ایرانی باعث شد تا رسیدن به داخلی سازی ۴۰ درصدی کمی به تعویق افتاده و وزارت صنعت مجوز تولید اولیه با ۲۰ درصد را صادر نماید البته با تعهد این مطلب که در سال آینده این عدد با ۴۰ درصد افزایش یافته و بر اساس دستور وزارت صنعت تمام تولیدات ایرانی پژو که توسط ایران خودرو عرضه می شود با سهم ۴۰ درصدی قطعه سازان ایرانی تولید شده باشد.

نظرات شما

×

Comments are closed.