قرارداد رنو شمارقطعه سازان ایرانی در بازارهای جهانی را ۴ برابر می کند

رییس ایدرو یک طرفه بودن قرارداد به نفع فرانسوی ها را رد کرد

گروه تولید-رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با رد یک طرفه بودن قراردادهای پیشین به نفع شرکت خودروسازی رنو گفت: قرارداد با رنو دوطرفه بوده و تامین کننده منافع هر دو شرکت است.

به گزارش جهان اقتصاد،«منصور معظمی» روزچهارشنبه در آیین امضای قرارداد تامین و ساخت ۴۵۰ دستگاه واگن مترو برای شهرهای اهواز، تبریز و شیراز بین ایدرو و شرکت پوژن چین در جمع خبرنگاران افزود: قرارداد با رنو طبق روال موجود در حال انجام است و اکنون رنو آماده انتقال منابع مالی شان به تهران هستند.

به گفته این مقام مسئول، در این قراردادها ضمن ارتقای داخلی سازی، توسعه صادرات خودرو نیز پیش‌بینی شده است و نزدیک ترین مدل ها به خودروهای روز جهان وارد کشور می شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: با این قراردادها، مردم سوار خودروهایی خواهند شد که از کیفیت و قیمت های مطلوبی برخوردارند.

رئیس هیات عامل ایدرو با اشاره به اینکه با قرارداد رنو، شمار قطعه سازان در بازارهای جهانی از ۱۵ قطعه ساز به ۶۰ قطعه ساز افزایش می یابد، افزود: ۳۰ درصد صادرات محصولات با تعهد شرکت رنو انجام می شود و تولید داخلی گیربکس موتور در این قرارداد گنجانده شده است.

** قرارداد تامین و ساخت ۴۵۰ دستگاه واگن مترو امضا شد

گفتنی است در این مراسم  قرارداد همکاری تامین و ساخت ۴۵۰ دستگاه مترو برای شهرهای اهواز، شیراز و تبریز بین سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و شرکت پوژن چین امضا شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایدرو در این آیین گفت: این قرارداد به منظور حداکثر استفاده از توان داخلی کشور در حوزه واگن سازی، طرف خارجی ملزم به همکاری با شرکت واگن پارس اراک شد، بر این اساس تولید و تامین واگن های مورد نیاز با فناوری روز جهان برای نخستین بار در شرکت واگن پارس با مشارکت شرکت خارجی انجام خواهد شد.

وی افزود: تعداد واگن ها در قرارداد مذکور ۴۵۰ دستگاه برای شهرهای اهواز، شیراز و تبریز خواهد بود و شرکت پوژن چین متعهد شده اعتبار مالی پروژه تا سقف ۸۵ درصد را از منابع کشور چین تامین کند.

معظمی بیان داشت: در این همکاری مشترک به طور متوسط ۳۵ درصد و در نهایت ۵۹ درصد داخلی سازی واگن های آلومینیومی در ایران انجام می شود که با این توافق برنامه استفاده از حداکثر توان و ظرفیت داخلی و انتقال فناوری و دانش فنی تحقق پیدا خواهد کرد.وی تصریح کرد: با توجه به مذاکره های انجام شده برای تجهیز و راه اندازی شرکت پارس مبلغ ۲۵ میلیون یورو سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده که طرف خارجی برای این سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی کرده است.

به گزارش ایرنا، چهارشنبه هفته گذشته (نهم اسفندماه) قرارداد همکاری تامین و تولید ۹۶۰ دستگاه مترو تهران و کرج بین سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شرکت اشتدلر(Stadler) سوئیس با هدف اشتغال زایی و انتقال دانش فنی به امضا رسیده بود.

میزان تقاضا برای مترو در ناوگان صنعت ریلی سالیانه ۵۰۰ دستگاه در پنج سال آینده پیش بینی شده که به بر این اساس، ۲ هزار دستگاه مترو در سال ۱۴۰۰ مورد نیاز است.این در حالیست که بر اساس اعلام کارشناسان، بدون ورود به ساخت داخل تجهیزات اصلی ناوگان و فقط با تمرکز بر بدنه، تزئینات و مونتاژ ناوگان امکان افزایش سهم ساخت داخل به میزان بیشتر از ۲۶ تا ۳۰ درصد فراهم نخواهد بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: نخستین بخش از این کار که مناقصه ۶۳۰ دستگاه واگن مسافری برای تهران است، تعیین تکلیف شده و امیدواریم تا پایان امسال قرارداد مذکور توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و شهرداری تهران منعقد شود.

وی گفت: بر اساس درخواست وزیر کشور و وزیر صنعت معدن و تجارت، قرار شد تامین و ساخت تعداد دیگری واگن مترو را از مکانیسم های دیگر دنباله گیری کنیم و بر این اساس مذاکره های با شرکت های بزرگ بین المللی و صاحب تجربه و برند در این بخش آغاز شد.معظمی تصریح کرد: مذاکرات برای تهیه پنج هزار دستگاه واگن مترو به ارزش بیش از ۶ میلیارد یورو انجام شده که بخش عمده آن به جمع‌بندی رسیده است و بتدریج اعلام خواهد شد.

وی با اشاره به قرارداد منعقد شده بین ایران و پوژن چین خاطرنشان کرد: در این قرارداد قطعات مترو از سوی چینی ها تامین و به کشور آورده شده و در کارخانجات ایرانی متعلق به بخش غیردولتی مونتاژ و ساخته می شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.