قراردادهای صنعت برق یکطرفه به نفع دولت است

انتقاد بخش خصوصی در آئین افتتاح نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران

گروه امورزیربنایی-وزیر نیرو صبح روزجمعه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران را با حضور ۴۴۲ شرکت داخلی و حضور ۷۰ شرکت خارجی افتتاح کرد.

به گزارش جهان اقتصاد، در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران، ۷۰ شرکت خارجی از ۱۸ کشور صاحب فناوری و پیشرو در صنعت برق از جمله اتریش، آلمان، روسیه، ژاپن، انگلیس، چین و آمریکا حضور دارند.

**تاکید بر همگرایی بخش دولتی و خصوصی

وزیر نیرو در نشست با فعالان بخش خصوصی صنعت برق که در حاشیه این نمایشگاه گفت: رئیس جمهور اخیرا تاکید کرده که وزارت نیرو باید تامین کننده ارز باشد. سال‌ها میلیون‌ها دلار برای صنعت برق هزینه شده که باید به کشور برگردد. ما مواد خام را مصرف کردیم تا به این حد از توانمندی رسیدیم بنابراین باید این سرمایه‌گذاری‌ها را به کشور بازگردانیم و پرداختن به این مسائل نیاز به اجماع ملی دارد.

رضا اردکانیان اظهار داشت: استفاده از ظرفیت‌ بخش خصوصی در صنعت برق باید حتما به شکل سیستماتیک و مشخص از طریق کانال رسمی دنبال شود تا مشکلات حل شود.

وی افزود: صنعت برق صنعتی زیربنایی بوده و توسعه کشور وابسته به آن است.کشور بدون آدم توسعه‌یافته توسعه پیدا نمی‌کند و اگر جاهایی هم هست که بدون آدم توسعه‌یافته توسعه‌ای رخ داده، اجاره‌ای است و همه چیز مثل گلوله برفی است که آب می‌شود و از بین می‌رود. بنابراین اساس توسعه‌یافتگی، انسان‌های توسعه‌یافته هستند.

وی خاطرنشان کرد: اگر صنعت برق زیربنای توسعه یافتگی است رفتار ما باید توسعه یافته باشد که یکی از فاکتورهای آن دوربینی کافی است.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر در دنیا برای به دست آوردن بازار و خروج از بن‌بست‌ها حتی جنگ‌افروزی نیز می‌کنند تصریح کرد:‌ تا جایی که منطقه‌ای را خراب می‌کنند تا بازاری برای بازسازی به دست آورند. در حال حاضر ۱۰ کشور در حال توسعه و تحت تاثیر جنگ نیاز به بازسازی در محدوده ما وجود دارد که می‌تواند بازار کار و فعالیت برای ما باشد.

وی ادامه داد: کشور ما از بهره هوشی بالا، زیرساخت کافی و توانمندی بالایی برخوردار است در عین حال نباید دلمان را خوش کنیم که در سال ۹۵ نفر اول صادرات خدمات فنی و مهندسی  بودیم. ما بازارهای بزرگ منطقه را داریم که باید در زمینه افزایش صادرات کار اساسی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه به میزانی که توانمندی داشته باشیم موفق خواهیم بود یادآور شد: ظرفیت‌ها در کشور ما بالاست اما همچنان همگرایی وجود ندارد بنابراین باید ادبیات‌مان را تغییر دهیم و در صنعت برق لفظ بخش خصوصی و دولتی را کنار بگذاریم و تبدیل به سیستم و خانواده شویم. هدف مشترک، کار گروهی و چشم‌انداز آینده نگر داشته باشیم.

وی با بیان اینکه باید از بحث صادرات و حل مشکل ارز شروع کنیم خاطرنشان کرد: شرط بزرگ این است که واقعا کسانی پا پیش بگذارند که روحیه کار جمعی دارند و کسانی که نفع فردی را می‌بینند ورود پیدا نکنند.

**افزایش تعرفه پرمصرف‌ها فصل پاییز نهایی خواهد شد

اردکانیان اظهار داشت: اصلاح تعرفه آب و برق در دستور کار هیئت وزیران است و مراحل خود را طی می‌کند. اساس این تصویب‌نامه مدیریت مصرف است یعنی به نحوی عمل می‌شود که این تعرفه‌ها باعث خواهد شد اقلیت پرمصرف به جرگه خوش‌مصرف‌ها بپیوندند و انتظارات ما را به لحاظ کنترل مصرف و عبور از پیک تابستان آینده و بعدتر از آن برآورده کند.

وی افزود: وقتی یک دستگاه اجرایی پیشنهاد خود را به هیئت دولت می‌فرستد در کمیسیون‌های مربوطه بررسی شده سپس به جلسه دولت می‌آید. انتظار ما این است که اصلاح تعرفه در فصل پاییز نهایی شود و مصرف را مدیریت صورت گیرد.

وزیر نیرو در ادامه به بحث تجدیدپذیرها پرداخت و گفت: برنامه ما نصب ۴ هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر تا پایان دولت دوازدهم است اکنون بیش از یک سال گذشته و ۷۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده داریم. دوهزار مگاوات هم قرارداد امضا شده است به این معنا که در شرف عملیاتی شدن قراردادها هستیم.

وی درباره تاثیرگذاری تحریم‌ها بر توسعه تجدیدپذیرها بیان کرد: طبیعتا نوسانات ارزی اثرگذار بوده اما همکاران در ارتباط نزدیک با دست‌اندرکاران صنعت و انرژی‌های تجدیدپذیر در صدد هستند راهکارهای لازم را برای کنترل این نوسانات و رفع مشکلات تدوین کنند و پیش‌بینی ما این است که آهنگ توسعه تجدیدپذیرها دوباره به سرعت قبلی باز خواهد گشت.

وی یادآور شد: ما مذاکراتی با شرکت‌های اروپایی داشته‌ایم و انتظار این است که تحریم‌ها تاثیر قابل ملاحظه‌ای در بخش تجدیدپذیر ایران نداشته باشد عمده توجه ما به سمت استفاده از ظرفیت‌های خرد با هدف پایدارتر کردن سیستم تامین برق و استفاده از روزهای آفتابی در مناطقی که خشکسالی و کم‌آبی روی آنها تاثیرگذار بوده تا بتوانیم بحث اشتغال‌زایی را در این مناطق داشته باشیم.

اردکانیان در ادامه اظهار داشت: با صادرات برق و خدمات فنی و مهندسی به کشورهای آفریقایی و اجرای پروژه‌های بزرگ آب و برق سعی می‌کنیم از ظرفیت‌های قانونی برای تقویت بخش خصوصی استفاده کنیم.

وی همچنین در باره چالش صنعت برق گفت: ما به لحاظ فناوری و امکانات ساخت داخل در شرایط خوبی قرار داریم و از زیربنای لازم برای ارتباط با کشورهای همسایه برخورداریم اما واقعیت این است که وضعیت مصرف در کشور ما خوب نیست که به «عادت مصرف» برمی‌گردد و بخشی نیز مربوط به استانداردسازی سیستم‌هایی است که استفاده می‌کنیم.

مقام عالی وزارت نیرو تاکید کرد: برای کنترل مصرف نیازمند کار جامع در بخش‌های مختلف هستیم که این منحصر به برق نیست در بخش‌های مختلف به ویژه آنها که با مسائل زیست محیطی سروکار دارند به لحاظ عادات و الگوی مصرف در شرایط خوبی به سر نمی‌بریم و دورنمای خوبی در انتظار نیست.

** صنعت برق ارزش‌افزاترین بخش صادرات کشور

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه صنعت برق ارزش‌افزاترین بخش صادرات کشور است، گفت:‌ ما در بخش صادرات تجهیزات خدمات فنی و مهندسی پرچمدار هستیم اما این کافی نیست و نیاز به حمایت دارد که سازوکاری ایجاد شود تا این روند بهتر انجام شود.

همایون حائری اظهار داشت: ما تا زمانی که ارزش کیلووات ساعت را ندانیم نمی‌توانیم حمایت لازم را از صنعت برق داشته باشیم. در تابستان سال جاری میزان مصرف سیستم‌های سرمایشی به ۲۴ هزار کیلووات ساعت رسید اگر بخواهیم مشکلات بخش خصوصی را حل کنیم باید به اقتصاد برق، ناکارآمد بودن قیمت گذاری، تامین منابع مالی، جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بپردازیم.

**صنعت برق ایران ظرفیت صادرات ۲۰ میلیارد دلاری را دارد

رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران نیز گفت: متأسفانه به دلیل نگرش غلط واردات محور دولت و نوع نگاه به بخش تولید، نتوانسته ایم از ظرفیت ها استفاده کنیم و اکنون زیر یک میلیارد دلار صادرات برق داریم.

علی بخشی اظهار داشت: یکی از چالش های جدی صنعت برق، روابط بخش خصوصی و بخش دولتی است و قراردادهایی که منعقد می شود عموما یکطرفه به نفع دولت است.

وی افزود: در قراردادهایی که منعقد شده پیش بینی تغییرات نرخ ارز و چالش های تهیه مواد اولیه دیده نشده و قراردادهای موجود مشکلات بسیاری را برای بخش خصوصی ایجاد کرده است.

بخشی با بیان اینکه “ظرفیت صادرات ۲۰ میلیارد دلار در صنعت برق داریم”، گفت: متأسفانه به دلیل نگرش غلط واردات محور دولت و نوع نگاه به بخش تولید، نتوانسته ایم از این ظرفیت ها استفاده کنیم و اکنون زیر یک میلیارد دلار صادرات در این بخش داریم.

**افزایش نرخ خرید برق تجدیدپذیر به محض ثبات بازار ارز

معاون وزیر نیرو هم گفت: به محض اینکه علائم ثبات در بازار ارز دیده شود نرخ‌های جدید خرید تضمینی برق تجدیدپذیر نیز اعلام می‌شود.

محمد صادق‌زاده اظهار داشت: از دو سال گذشته ساخت نیروگاه تجدیدپذیر از تصدی دولت حذف شده است و بخش خصوصی جوانمردانه وارد این عرصه شد به طوری که نرخ رشد احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر از سال ۹۶ به سال ۹۵ ، ۷۰ درصد رشد داشته اما در عین حال تلاطم‌های ارزی باعث شد توسعه با کندی مواجه شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.