قدم مثبت پتروشیمی‌ها برای رونق بازار سرمایه

مرتضی ابراهیمی – یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ بازدهی مثبت پتروشیمی‌ها بر رونق اقتصادی تالار شیشه‌ای اثر بسزایی خواهد داشت و رفع برخی محدودیت‌ها سهم ما در بازار جهانی را پر رونق‌تر می‌کند.

به گزارش جهان اقتصاد، عباس ضیایی نیری کارشناس بازار سرمایه به تاثیر پتروشیمی‌ها بر روند بازار اشاره کرد و گفت: طی هفته‌های گذشته شاهد برتری  پتروشیمی‌ها در معاملات در تالار شیشه‌ای بودیم که این امر خود دلیل مهمی براهمیت این صنعت و صنایع زیر مجموعه آن بر رشد بازار سرمایه است.

وی افزود: البته سیاست‌های هدفمند و داو ستدهای مهم اقتصادی و از همه مهمتر ایجاد بستر مناسب برای  ورود سرمایه گذاران خارجی رونق این صنعت دربازار سرمایه را بیش از گذشته فراهم می‌کند.

مدیرعامل بازرگانی آرتا یاران ایرانیان با تاکید بر اینکه صنعت پتروشیمی یکی از صنایع استراتژیک در دنیا به شمار می‌آید، تصریح کرد: این صنعت هم از تحولات سایر بازارها به ویژه بازار نفت تاثیر می‌پذیرد وهم  بر سایربازارهای مالی اثر گذار است؛ بازدهی سهام شرکت های پتروشیمی در بازار سرمایه  وابستگی شدیدی به قیمت محصولات این صنعت در بازارهای بین‌المللی دارد، از این رو تحولات بازارهای جهانی و نوسانات قیمت ناشی از آن دلیل مهمی در پیش‌بینی بازده سهام شرکت‌های پتروشیمی است.

این کارشناس بازار سرمایه بحران‌های اقتصادی را دلیل دیگری بر افت بازده پتروشیمی‌ها بر شمرد وگفت: پس از رفع برخی از محدودیت‌های بخش نقدینگی  تا حدودی شاهد تثبیت قیمت محصولات این صنایع هستیم اما، به دلیل دولتی بودن بخش عمده  پتروشیمی‌ها موجب شده آنها برای معاملات نتوانند آن طور که باید مستقل عمل کنند.

ضیایی نیری به ضرورت تامین منابع لازم برای پتروشیمی‌ها از طریق بازار سرمایه اشاره کرد وگفت: با تزریق منابع قدرتمند، ارزش تولید این محصولات پتروشیمیایی ورود سرمایه‌های خارجی و  نیز سود دهی این بازار مهیاتر از قبل خواهد شد.

وی با اشاره به چشم انداز مثبت پتروشیمی‌ها در بازار سرمایه نیزاشاره و خاطرنشان کرد: این صنعت در سبز پوش شدن تالار شیشه ای نیز نقشی بسزا دارد و البته باید طرح‌های حاکم در این بخش نیز اجرایی شود.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

Comments (1)

رضا اسلامی

کاملا موافقم و بسیار عالی بود تشکر از شما مهندس ضیایی و جناب ابراهیمی

×

Comments are closed.