قائم‌مقام وزیر نیرو: اقتصاد مقاومتی برگرفته از بینش قرآنی است

خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) نوشت: رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر تاکید بسیاری بر تحقق اقتصاد مقاومتی در راستای مقابله با تحریم‌ها و شوک‌های اقتصادی داشته‌اند و در همین راستا در اواخر سال ۱۳۹۲ نیز سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کرده و بر نقش همه نهادها در مقاوم‌سازی اقتصاد کشور تاکید کرده‌اند. یکی از نهادهایی که نقش موثری در تحقق اقتصاد مقاومتی دارد و می‌تواند با اقداماتی همانند جلوگیری از هدررفت منابع و صرفه‌جویی در مصرف انرژی در این زمینه به ایفای نقش بپردازد، وزارت نیرو است.
«ستار محمودی» قائم مقام وزیر نیرو در گفت‌وگو با ایکنا، به بحث درباره راهکارهای اقتصاد مقاومتی در این بخش پرداخت و اظهار کرد: همانگونه که در فرامین مقام معظم رهبری آمده است که باید همه نهادها برای تحقق اقتصاد مقاومتی اقدام کنند، اقتصاد مقاومتی در شرایط کنونی سرمشق، سرخط و در متن برنامه‌های اقتصادی دولت است. اقتصاد مقاومتی دارای اصول و تعاریفی است اما برای اینکه این موضوع را به حوزه کاری خودمان پیوند دهم که چگونه در وزارت نیرو می‌توانیم در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش ایفا کنیم باید عرض کنم که از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی، درونزا و برون‌نگر بودن آن است و وزارت نیرو هم توجهی جدی به این مسئله دارد.
وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی به عناصر و امکانات داخلی تکیه دارد و می‌خواهد تلفات کار را کم کند و بتواند صادرات محور هم باشد. عرصه آب و برق دارای فعالیت‌هایی هم در زمینه صادرات و هم در زمینه ساخت داخل است و می‌تواند کمک بسیاری به تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشد.

قائم مقام وزیر نیرو یادآور شد: در زمینه ساخت داخل، ۹۵ درصد تجهیزات آبی و ۹۰ درصد تجهیزات برقی در کشور از نیروگاه گرفته تا سایر قسمت‌ها از جمله شبکه‌سازی و کنتورسازی در داخل کشور ساخته می‌شوند. در عرصه آب هم، از سدسازی گرفته تا سایر تجهیزات مورد نیاز را در داخل تولید می‌کنیم و لذا وزارت نیرو در این زمینه با مجموعه‌ای از پژوهش‌ها و استفاده از توانمندی‌های داخلی، سعی در ایفای نقش خود در اقتصاد مقاومتی دارد. بنابراین وزارت نیرو با حمایت از صنعتگران داخلی عرصه آب و برق و کمک به صاحبان دانش و خدمات مهندسی برای صدور خدمات فنی در حال ایفای نقش خود در عرصه اقتصاد مقاومتی است اما لازم است سایر نهادها و به ویژه رسانه‌ها هم در این زمینه نقش خود را ایفا کنند و خبرگزاری قرآنی هم می‌تواند هم با بازتاب‌های فعالیت‌های ما و هم روشنگری و هم جلب حمایت مردم و سازمان‌های ذی‌ربط به ما کمک کند.
ستار محمودی تاکید کرد: به لحاظ فرهنگی، اقتصاد مقاومتی برگرفته از یک بینش معنوی است و پایگاه این بینش هم قرآنی است و لازم است از لحاظ فرهنگی هم سعی در تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشیم. اگر صنعتگر ما احساس کند تولیدی که انجام می‌دهد برای خدمت بیشتر به مردم و جلب رضایت خداوند است، این همان نگاه قرآنی برای جلب رضایت خداوند و خدمت به مردم است و بنابراین هم وزارت نیرو باید در این زمینه نقش خود را ایفا کند و در حال انجام این وظایف است و ان‌شاءالله خبرگزاری ایکنا هم در این زمینه به ما یاری دهد.

نظرات شما

×

Comments are closed.