فیلتر شبکه‌های اجتماعی راه تقویت تولیدات بومی نیست

در اولین جلسه کمیسیونICT اتاق بازرگانی ایران در سال ۹۷ مطرح شد:

گروه امورزیربنایی-اولین جلسه کاری کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران با بررسی مشکلات حوزه تولید و صادرات فاوا و نیز مشکلات به وجود آمده برای فعالان این حوزه با توجه به نوسانات نرخ ارز برگزار شد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از روابط عمومی اتاق ایران، در این جلسه که با حضور اعضای کمیسیون و نمایندگانی از سازمان توسعه تجارت، پست بانک و اتحادیه‌های فعال حوزه فاوا برگزار شد، رییس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: تفکر اشتباهی در کشور ما وجود دارد که فکر می‌کند، ابتدا باید نیازهای داخل را برآورده کرده و بعد به سراغ صادرات برویم و همین تفکر اشتباه در تمام حوزه‌های اقتصاد از جمله در فاوا ریشه دوانده است و باعث شده ما در زمینه صادرات حتی در بازار خودمان نیز موفق عمل نکنیم.

محمدرضا طلایی با اشاره به تلاش کمیسیون ICT اتاق بازرگانی برای جذب بودجه‌های حمایتی در بخش فاوا خاطرنشان ساخت: ما در کمیسیون تلاش می‌کنیم که در بودجه‌هایی که برای حمایت از صادرات دیده شده به حوزه فاوا نیز توجه شود و اولین گام ما این است که در بودجه‌های حمایتی برای صادرات صنعت فاوا شناسایی و دیده شود.

رییس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ادامه داد: در کشورهای مختلف از فاوا با دو راهبرد مجزا استفاده می‌شود به این معنی که یا از فناوری اطلاعات برای رونق سایر بخش‌ها استفاده می‌شود و یا برای کمک به تولید و صادرات مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. البته برخی کشورها مثل کشور ما نیز هر دو راهبرد را به صورت همزمان مورد استفاده قرار می‌دهند. با این تفاسیر اگر ما بتوانیم در این دوبخش با حمایت اتاق بازرگانی و با اطلاع‌رسانی صحیح به بخش دولتی نشان دهیم که تشکل‌های فاوا چگونه می‌توانند به اشتغالزایی و تولید کمک کنند، موفق عمل کرده‌ایم.

وی با بیان لزوم همکاری نزدیک با اتاق‌های مشترک ابراز داشت: اگر بتوانیم همکاری با اتاق‌های مشترک را کلید بزنیم امکانات مناسبی برای صادرات محصولات فاوا فراهم می‌شود. مشکلی که وجود دارد این است که حوزه فاوا نتوانسته خود را با سایر بخش‌ها هماهنگ کند اما اگر بتوانیم اندکی خود را از لایه‌ای که دورمان پیچیده رها کنیم می‌توانیم به حوزه ICT کمک‌های قابل توجهی داشته باشیم.

رییس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران، در خصوص مسایلی که پیرامون پیام‌رسان‌های موبایلی بومی و فیلتر احتمالی تلگرام مطرح است نیز گفت: فیلتر شبکه‌های اجتماعی برای تقویت شبکه‌های بومی و تولیدات بومی موثر نیست بلکه می‌بایست به مسایل دیگر از جمله حذف مقررات زائد، ارایه تسهیلات بانکی ارزان قیمت و بسیاری موارد دیگر در این حوزه توجه شود.

ویدا سینا عضو کمیسیون ICTاتاق بازرگانی و مدیر عامل شرکت صنایع انفورماتیک نیز در این جلسه با اشاره به وضعیت نامساعد تولید در کشور ابراز داشت: بخش خصوصی می‌بایست به باور لازم برسد و البته نقش بخش دولتی نیز تعیین کننده‌ است. درواقع تعامل بخش خصوصی و دولتی مثل دیواری می‌ماند که باید به هم متصل شوند تا خللی وجود نداشته باشد. ما به مرحله‌ای رسیده‌ایم که می‌بایست سراغ اجرا و عمل برویم اما متاسفانه مقررات دست و پاگیر در برخی موارد مانع می‌شود.

فرامرز رستگار، دبیر و عضو هیئت مدیره سندیکای صنعت مخابرات ایران نیز در ادامه با انتقاد از توجه کمتر به حوزه تکنولوژی های ارتباطی (CT) در بسته‌ای که وزارت ارتباطات برای حمایت از صادرات مد نظر قرار دارد اظهار داشت: تاکید ما در جلسات تکمیلی برای این بسته بیشتر بر توجه بیشتر به CT بود و به این جمع‌بندی رسیدیم که لا‌اقل برای صادرات باید لیست کالاهایی که ظرفیت صادرات وجود دارد ارایه شود. به نظرم بهتر است که مجموع لیست توانایی‌های تولیدی IT و CT داده شود تا مشخص چه توانایی‌هایی وجود دارد و امکان ارایه بودجه برای آنها وجود داشته باشد.

علی دهقان، نماینده پست بانک ایران نیز در این جلسه در خصوص روش مبادله ارز برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان با توجه به التهابات روزهای اخیر بازار ارز اظهار داشت: در سال گذشته بانک‌ها می‌توانستند تامین اعتبار ارزی داشته باشند که این کار از جمله از طریق ارایه تسهیلات ارزی صورت می‌گرفت و سال قبل به برخی از فعالان حوزه فاوا نیز با همین شیوه ارز تعلق گرفت. اما در سال جدید تاکنون خروجی مشخص نیست و اگر بانک مرکزی اعلام کند، این موضوع را خواهیم داشت فقط می‌بایست منتظر دستورالعمل کاربردی بانک مرکزی برای این منظور باشیم.

شهرام حاج قربانی که از طرف انجمن ناشران دیجیتال در این جلسه حاضر بود نیز با هشدار نسبت به  مخاطرات حوزه تولید محتوا ابراز داشت: در حوزه تولید محتوا پس‌رفت ایجاد شده و حمایت‌های معنوی نیز انجام نمی‌شود لذا شرکت‌های تولید محتوا یکی پس از دیگر تعطیل می‌شوند. برخی مارکت‌های فعال بر بستر اینترنت از تولیدات ما سوء استفاده می‌کنند و تولیدکننده محتوا نیز با مشکلات متعدد از جمله مشکلات پیرامون مجوزها مواجه است. با این شرایط کسانی که زیرزمینی کار می‌کنند از کسانی که مجوز دارند، راحت‌تر کار می‌کنند که منطقی نیست.

نظرات شما

×

Comments are closed.