فقدان شرکتهای بین المللی ایرانی پاشنه آشیل حمل و نقل

عباس آخوندی در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی مطرح کرد

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه توسعه ترانزیت در بخش سخت افزاری ۵۰۰ هزار میلیارد اعتبار نیاز دارد، گفت: مدیریت تجاری سازی در بخش ترانزیتی تا سال های اخیر وجود نداشته است چراکه همه به دنبال ساخت یک جاده بوده اند اما این موضوع که بتوان از آن بهره برداری لازم و بهره وری مورد نیاز صورت گیرد، وجود نداشته است.

بر اساس گزارش های منتشر شده در خبرگزاری ها، نشست روزچهارشنبه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی برگزار شد.

عباس آخوندی در این نشست با بیان اینکه در بحث سخت افزاری توسعه ترانزیتی هزاران مشکل وجود دارد، گفت: در بخش سخت افزاری توسعه ترانزیت ۵۰۰ هزار میلیارد اعتبار نیاز است اما منابع محدود بوده لذا باید استفاده بهتری از این منابع محدود صورت گیرد.

*فقدان مدیریت تجاری‌سازی در بخش ترانزیتی تا سال‌های اخیر

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه همه می دانند که مشکلات منابع مالی وجود دارد، افزود: با توجه به منابع محدود مالی باید وارد فاز بهره وری شد چراکه تا چند سال گذشته وزارتخانه راه و شهرسازی یک وزارتخانه سخت افزاری بوده و رویکرد بازرگانی در آن وجود نداشته است.

آخوندی ادامه داد: مدیریت تجاری سازی در بخش ترانزیتی تا سال های اخیر وجود نداشته است چراکه همه به دنبال ساخت یک جاده بوده اند اما این موضوع که بتوان از آن بهره برداری لازم و بهره وری مورد نیاز صورت گیرد وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه اگر قدرت تعهد زمانی درحمل و نقل کالاها وجود نداشته باشد وضعیت رقابتی آن از بین می رود، یادآور شد: در ایران هیچ شرکت بین المللی وجود ندارد که بگوید فلان بار را از آفریقای جنوبی به چین منتقل می کند. شرکت های ما به قدری کوچک هستند که مراودات تجاری گسترده با سایر کشورها و شرکت های هم نام خود ندارند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اقدامات نرم افزاری به بودجه زیادی نیاز ندارد، افزود: هماهنگی فراوانی باید روی بخش نرم افزاری صورت گیرد به همین دلیل سال به سال برای اجرای برنامه ششم توسعه زمان‌بندی صورت گرفت البته بودجه برای تحقق آن وجود ندارد؛ آیا برنامه ششم توسعه در سال اول می تواند به ۲۰ درصد اجرا برسد لذا وزارت راه و شهرسازی تلاش می کند که زیر داستان بی پولی پنهان نشود و به افزایش بهره وری خود بیاندیشد.

آخوندی پیشنهاد کرد که کمیسیون امنیت ملی نیز در مسئله توسعه ترانزیتی درگیر شود و جلسه ای با حضور کمیسیون عمران و کمیسیون امنیت ملی با وزارت راه و شهرسازی برگزار شود چراکه برخی از امور ترانزیتی به مسائل سیاسی برمی گردد که نمی توان این مسائل را در نظر نگرفت.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ترکیب ریل و بندر بسیار مهم است ادامه داد: عملیات کانتینرها در بنادر ۳۰ درصد رشد داشته که این روند باید به صورت دائم افزایش یابد البته یکی از تمرکزهای وزارت راه و شهرسازی روی بحث ریل است که در حال حاضر ترانزیت ریلی چندین برابر ترانزیت جاده ای است.

*عمر هواپیماهای کشور بیش از ۲۳ سال است

آخوندی در خصوص بحث تأخیرهای پروازی اظهار کرد: تأخیرهای پروازی نتیجه عملکرد صنعت هوایی است چراکه صنعت هوانوردی در طول چند سال تأخیر فشار زیادی را متحمل شده است.

وی با بیان اینکه عمر هواپیماهای کشور بیش از ۲۳ سال است، افزود: سن ۲۳ سال سن بازنشستگی هواپیماها است؛ لذا شاخصی در صنعت هوانوردی به عنوان قابلیت بهره برداری از هواپیماها وجود دارد که زمانی که از سن آن بگذرد، قابلیت بهره وری آن کاهش می یابد.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه نوسازی ناوگان هوانوردی بسیار سرمایه بر و زمان بر است، ادامه داد: خوشبختانه عملیات نوسازی ناوگان هوایی آغاز شده و در حال پیشرفت است، مدت زمان طولانی بود که در ایران هواپیمای صفر کیلومتر وجود نداشت و در سیستم ناوبری آن مدت ها سرمایه گذاری صورت نگرفته بود.

وی با اشاره به تصویب آیین نامه حقوق مسافر گفت: اگر حقوق مسافری مورد تعدی قرار گیرد می توان از حقوق مسافران دفاع کرد که نتیجه این موضوع این بوده که علیرغم اوضاع ناوگان هوایی مناسب نیست اما میزان تأخیرهای پروازی کاهشی بوده و میزان پروازها فزاینده بوده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه میزان رشد صنعت هوانوردی طی سال های اخیر با هیچ یک از حوزه های حمل و نقل قابل مقایسه نیست، تصریح کرد: هنوز هیچ شرکتی از بخش خصوصی حاضر به خرید هواپیما نشده است و بخش خصوصی ورودی به بخش خرید هواپیما نداشته است.

نظرات شما

×

Comments are closed.