فعال‌سازی خطوط هوایی ایران – ازبکستان با تسهیل صدور ویزا

درحاشیه سفر وزیر راه و شهرسازی به ازبکستان اعلام شد:

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی که به تاشکند سفر کرده است، اظهار امیدواری کرد هر چه زودتر خطوط هوایی بین ایران و ازبکستان فعال شود.

به گزارش جهان اقتصاد، «عباس آخوندی» در حاشیه سفر به ازبکستان و دیدار با مسئولان این کشور در جمع خبرنگاران گفت: پیشنهادهای بسیار مثبتی در زمینه گردشگری و صدور روادید از سوی طرف ازبکستانی در این مذاکرات ارایه شد که ایران از آنها استقبال می کند.

وی افزایش روابط بین ایران و ازبکستان را به نفع ۲ کشور دانست و افزود: در مذاکرات انجام شده پیرامون تسهیلات تجاری نیز صحبت کردیم چرا که ‌اکنون میزان تجارت فعلی با توجه به ظرفیت هر ۲ کشور بسیار پایین بوده و باید از امکانات موجود حداکثر بهره وری را داشته و در جهت توسعه سطح تجاری گام برداریم.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ما همواره شاهد روابط و علایق بسیار دیرینه بین ایران و ازبکستان بوده‌ایم چرا که ملت‌های ۲ کشور به شکل تاریخی بسیار خوب یکدیگر را می‌شناسند.

آخوندی بیان کرد: در این سفر موفق شدیم تا در زمینه‌های مختلف مذاکره و به توافق های خوبی دست یابیم، خوشبختانه در زمینه ریلی ارتباط خوبی با ازبکستان داشته و در بحث حمل و نقل جاده‌ای نیز صحبت کردیم تا در حد توان شرایط را تسهیل و هرگونه مانع و مشکل موجود را مرتفع سازیم.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه حمل و نقل هوایی چه در حوزه حمل مسافر و چه بار برای ارتباط بین ۲ ملت نکته بسیار مهمی است، گفت: در این سفر «آچیلبای رحمت‌اف» معاون اول نخست وزیر ازبکستان تاکید بسیاری بر فعال‌سازی حوزه حمل و نقل هوایی داشت که در این حوزه نیز چون دارای ارتباط مستقیمی با صنعت گردشگری و صدور روادید است، باید در تسهیل شرایط آن تلاش کنیم.

وی افزود: شهرهای ازبکستان از جمله خوارزم، تاشکند، ترمذ، سمرقند و بخارا برای بسیاری از مردم ایران شناخته شده است و در ادبیات کشور ما حضور دارد؛ بنابر این اگر شرایط صدور روادید برای سفر به ۲ کشور تسهیل شود شاهد سفر میلیون‌ها نفر در این بین خواهیم بود.

آخوندی با تاکید بر اینکه شهرهای ایران نیز مانند شیراز، اصفهان و تبریز برای ملت ازبکستان آشنا خواهند بود، گفت: به طور قطع مردم هر ۲ کشور به دلیل وجود تاریخ و ادبیات مشترک علاقه مند ملاقات‌های بیشتر با یکدیگر خواهند بود.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه افزایش روابط بین ایران و ازبکستان را به نفع اقتصادی هر ۲ ملت دانست و افزود: در مذاکرات انجام شده پیرامون تسهیلات تجاری ۲ کشور نیز صحبت کردیم چرا که هم‌اکنون میزان تجارت فعلی با توجه به ظرفیت هر ۲ کشور بسیار پایین است؛ در این راستا باید از امکانات موجود حداکثر بهروری را داشته و در جهت توسعه سطح تجاری گام برداریم.

وی در این خصوص تاکید کرد: برای ارتقای روابط تجاری نیاز به امضای موافقت‌نامه‌های ترجیحی تجاری بین ۲ کشور داریم تا از ارتقای سطح روابط در این حوزه اطمینان لازم را به دست آوریم.

آخوندی با اشاره به اینکه تیم بسیار خوبی از حوزه‌های حمل و نقل، بخش مالی، کشاورزی و مجلس شورای اسلامی در این سفر حضور دارند، گفت: امید است تا بتوانیم در این سفر مقدمات لازم برای بروز نتایج خوب و مناسب از این مذاکرات را در سفر آتی رئیس‌جمهور کشورمان به ازبکستان فراهم کنیم.

قائم مقام سازمان هواپیمایی کشوری نیز با بیان اینکه امکان برقراری پروازهای مستقیم بین دو کشور ایران و ازبکستان مثبت ارزیابی می‌شود، گفت: دو طرف ایرانی و ازبکی توافق کردند که در صورت تسهیل صدور ویزا، ایران و ازبکستان تبدیل به یک مقصد جدید و جذاب برای تجار و گردشگران شوند.

آرش خدایی درباره سفر سه روزه به ازبکستان اظهار کرد: در طی سه روز دیدار با مقامات هوانوردی و بازدید از زیرساخت های هوانوردی کشور ازبکستان، امکان برقراری پروازهای مستقیم بین دو کشور ایران و ازبکستان بسیار مثبت ارزیابی می‌شود.

وی درباره دیدار با مدیرعامل شرکت هواپیمایی ازبکستان گفت: پس از شنیدن مشکلات و خواسته‌های این شرکت، راهکارهای ممکن برای رفع موانع جزئی موجود مرور شد و البته هر دو طرف توافق داشتند که در صورت گسترش همکاری دوجانبه در سایر بخش های اقتصادی، صنعت حمل و نقل هوایی از آمادگی و منابع لازم برای پاسخگویی به تقاضاهای سفر برخوردار است.

خدایی بیان کرد: همچنین در این دیدار، دعوت رسمی رئیس سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران مبنی بر دعوت رئیس و هیئت هواپیمایی کشوری ازبکستان برای شرکت در نمایشگاه هوایی کیش و ترغیب صنایع ازبکستانی به شرکت در این نمایشگاه به آنها ابلاغ شد.

وی افزود: در بازدیدهای انجام شده، ظرفیت زیرساخت‌های ناوبری هوایی و فرودگاهی شهرهای تاشکند، سمرقند و بخارا و ضوابط فنی و مالی اداری فرودگاههای این سه شهر برای پذیرا شدن پروازهای ایرانی بررسی شد و جمع‌بندی اولیه نشان می‌دهد که کشور ازبکستان از منظر ظرفیت‌های تجاری، گردشگری و هوانوردی یک انتخاب صحیح برای شرکتهای هواپیمایی خواهد بود.

**دعوت از سرمایه گذاران ایرانی برای مشارکت در پروژه‌های عمرانی

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی هم در این سفر با معاون وزیر ساختمان کشور ازبکستان دیدار کرد.

در این دیدار طرف ازبکی از شرکت های سرمایه گذاری و توسعه گر ایرانی جهت مشارکت در پروژه های ساخت و ساز و نیز مشارکت سرمایه گذاران ایرانی در تولید مصالح ساختمانی در مناطق آزاد تجاری ازبکستان دعوت کرد.

همچنین محمدسعید ایزدی معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی خواستار ارائه فهرست پروژه های سرمایه گذاری در بخش مسکن از طرف ازبکستان شد.

نظرات شما

×

Comments are closed.