فعالان صنعت: کجای دنیا پوشاک کیلویی وارد می‌شود؟

نشست مبارزه با قاچاق کالا و حمایت از تولید ملی با محوریت پوشاک برگزار شد

گروه تولید-سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: مطابق آمار قاچاق کالا ۲۵میلیارد دلار کاهش یافته و گفته می‌شود به حدود ۱۲.۵ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش جهان اقتصاد، سید حسین نقوی حسینی در تشریح نشست صبح روز دوشنبه جلسه بررسی قاچاق کالا به ویژه پوشاک و راه‌های حمایت از کالای ایرانی مشترک بین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، کمیسیون صنایع و معادن و قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در این جلسه روسای ۳ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، صنایع و معادن و قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی  همراه با اعضای کمیسیون حضور داشتند و کلیه دستگاه‌های مربوطه به حوزه مورد بحث دعوت شده بودند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ابتدای جلسه سعید باستانی گزارشی از ارقام مطرح در حوزه قاچاق  کالا ارائه  کرد، گفت: مطابق آمار قاچاق کالا ۲۵میلیارد دلار کاهش یافته و گفته می‌شود به حدود ۱۲٫۵ میلیارد دلار رسیده است.

براساس گزارشی که خانه ملت منتشر کرده است، نماینده مردم پیشوا و ورامین با تاکید بر اینکه در ادامه ارائه این گزارش به زمینه‌های مشوق قاچاق کالا مانند اسکله ها، شناورها و مبادی ورودی کالای بدون نظارت مناطق آزاد و شرایط حاکم بر آنها اشاره کرد، عنوان کرد: در این گزارش آمده بود که افزایش هزینه‌های تجارت رسمی و کاهش هزینه‌های تجارت غیررسمی باعث افزایش قاچاق کالا شده است.

وی با بیان اینکه در ادامه جلسه ابوالقاسم شیرازی مطرح کرد که پوشاک ملی نیازمند حمایت است و باید در عرصه رقابت مزیت‌دار باشد و انواع موانع و مصارف مثل مالیات، مالیات بر ارزش افزوده، بیمه، تأمین اجتماعی و … به مشکلات این بخش اضافه کرده است، ادامه داد: وی اعلام کرد باید روی نام و نشان ایرانی به لحاظ فرهنگی کار کرد، چرا باید بخشی از تولیدات داخلی با مارک و نشان خارجی عرضه شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران اعلام کرد که حدود ۱۰۰ فروشگاه بزرگ در تهران تدارک دیده شده تا تنها کالای ایرانی عرضه کنند، دستور‌العمل‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت هم باید به شکلی باشد که اجازه واردات به برندهای خارجی داده نشود؛ درحال حاضر شرایط عکس این موضوع است.

نقوی حسینی با بیان اینکه فعالان بخش خصوصی در این جلسه عنوان کردند که در ایران توانمندی بالایی در حوزه پوشاک را داشتیم اما در حال حاضر از ما گرفته شده است؛ یکی از علت‌های آن قوانین داخلی کشور است که دست تولیدکننده داخلی را بسته و دست واردات خارجی را باز کرده است، از جمله قوانین مد لباس است که اصلا مد در آن نادیده گرفته شد، گفت: تولیدکنندگان اعلام کردند که کجای دنیا کالای پوشاک کیلویی وارد می‌شود که در کشور ما این اتفاق صورت می گیرد، ما به یک سند راهبردی در این زمینه نیاز داریم، هیچ کجای دنیا درهای ورودی کشورخود را به این شکل باز نمی کنند در حالی که عضو تجارت جهانی نیز نیستیم، صنعت پوشاک کمترین آب و انرژی را مصرف می کند و بهترین اشتغال را دارد.

وی با اشاره به صحبت‌های یکی دیگر از فعالین بخش خصوصی، ادامه داد: اینکه ۳ کارخانه بزرگ تولید پوشاک ایرانی برای تولید پوشاک با برند خارجی تولید مشترک دارند خبر خوبی است و دستورالعمل وزارت صنایع در این زمینه اثرگذاری دارد و باید دقیقا اجرا شود.

سخنگوی امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: فعالین بخش خصوصی اعتقاد داشتند ثابت نگه داشتن نرخ ارز سوبسید قاچاقچی‌ها است و موجب می‌شود صادرکننده بازار خود را از دست بدهد و نکته اینکه یکی از مبادی ورودی قاچاق کالا مناطق آزاد هستند، چرا واردات پوشاک و کفش به مناطق آزاد ممنوع نمی‌شود، منطقه آزاد باید صادراتی باشد نه وارداتی.

نماینده مردم پیشوا و ورامین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این جلسه مطرح شد که مناطق آزاد برای واردات مواد اولیه ، ساخت و تولید کالا ایجاد شده‌اند، واردات کالای ساخته شده و نهایی به مناطق آزاد چه معنایی دارد؟، تصرح کرد: اینکه کالای پوشاک در گمرک کیلویی ثبت و ترخیص می‌شود چگونه می‌توان قاچاق آن را کنترل کرد در حالی که کالا باید دارای شناسه و تعیین نوع باشد.

وی افزود: وقتی ۳۵۰۰ تن پوشاک ثبت سفارش می‌شود چگونه می‌توان با قاچاق آن مقابله کرد، برخورد با واحدهای صنعتی متخلف هم مهم است و اگر با واحدهای صنعتی ارائه کننده کالای قاچاق برخورد نشود مقابله با قاچاق کالا ابتر می‌ماند.

سخنگوی امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه یکی از سوالاتی که در این جلسه مطرح شد این بود که همه در مخالفت با قاچاق کالا صحبت می‌کنند اعم از سران سه قوه، وزارتخانه‌ها، گمرک، مناطق آزاد، سیستم بانکی اما مبارزه با قاچاق موفق نیست، عنوان کرد: ۲۵ دستگاه عضو ستاد مبارزه با قاچاق کالا هستند اما قاچاق کالا همچنان انجام می‌شود بنابراین باید هماهنگی و افزایش عزم در مبارزه با قاچاق کالا در دستگاه‌ها ایجاد شود.

**مناطق آزاد با اهداف مشخص ایجاد شده است

بنابراین گزارش مرتضی بانک در ادامه این جلسه، اظهار داشت: مناطق آزاد قانون دارد و با اهداف مشخص ایجاد شده‌اند و اینکه مناطق آزاد را متهم به مبادی ورودی قاچاق کالا کنیم درست نیست؛ از حدود ۵۴ میلیارد دلار واردات کشور چه میزان از طریق مناطق آزاد وارد می‌شود که آن را متهم به مبادی قاچاق می‌کنیم، مناطق آزاد با هدف توسعه پیرامونی تأسیس شدند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه مناطق آزاد به طور جدی به دنبال قانونمند کردن واردات و صادرات است اما نباید واردات به مناطق آزاد وارد بازار داخلی شود اگر این کالاها وارد بازار می‌شود باید تابع قوانین و مقررات باشد که ثبت آن برعهده گمرکات است، گفت: محدود سازی واردات پوشاک به مناطق آزاد یکی از راه‌های کنترل قاچاق کالا است که در دستور کار مناطق آزاد قرار گرفته است.

همچنین براساس گزارش ارائه شده فرود عسگری در این نشست، اظهار داشت: در حال حاضر حساسیت زیادی بر روی واردات پوشاک به وجود آمده اقدامات خوبی برای کنترل قاچاق پوشاک صورت گرفته و همچنین کارگروهی نیز که در دولت ایجاد شده برای محدودیت واردات به مناطق آزاد اقدام خوبی بود یکی دیگر از این اقدامات جلوگیری استفاده از کارت‌های تجاری اجاره‌ای است.

**بخش عمده پوشاک کشور به‌صورت قاچاق وارد می‌شود

در ادامه جلسه خسروتاج با بیان اینکه برنامه جامع مبارزه با قاچاق کالا مطرح شده که باید تولید داخلی جایگزین مناسبی به جای واردات کالای قاچاق خارجی باشد، گفت: حمایت از تولید داخلی با کیفیت مناسب می‌تواند به انگیزه و خواست مصرف‌کننده پاسخ دهد، نکته دیگر اینکه نحوه واردات کالای خارجی هم باید چارچوب و قاعده داشته باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه دستورالعمل‌ها باید اصلاح و به روز شوند، ادامه داد: وقتی به ۵۵ درصد تعرفه پوشاک ۴۰ درصد تخفیف داده شود اثر گمرک از بین می‌رود، واردات یک میلیارد دلاری پوشاک به ایران از طرف تجارت جهانی و ثبت ۵۹ میلیون دلاری واردات پوشاک به معنای این است که تقریبا همه واردات پوشاک کشور قاچاق است و سهم بسیار ناچیزی از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود بنابراین باید در حوزه پوشاک کارهای اساسی صورت گیرد. کد رهگیری یکی از راه‌های کنترل قاچاق پوشاک است.

نقوی حسینی، گفت: در این جلسه جمع‌بندی شد که با ارتقاء کیفیت، مشوق‌های لازم برای تولیدکنندگان، حمایت فنی و مهندسی از شرکت‌ها و تولیدکنندگان داخلی، الزام تدریجی تولید پوشاک با فرهنگ ایرانی، رایگان نمودن تبلیغات کالای ایرانی، فرهنگ سازی استفاده از کالای ایرانی و ذائقه‌سازی، اجرای مصوبه جایزه تشویقی صادرات، استفاده از روابط رسمی با کشورها با محوریت همسایگان برای ورود کالای ایرانی به بازارهای آنها از تولید ایرانی حمایت شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.