فساد در دستگاه‌ها چالش عمده بر سر راه تولید

در جشنواره حمایت از تولید ملی مطرح شد

گروه تولید-سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با توجه به منویات مقام معظم رهبری در سال ۹۷ حمایت از تولید ملی به معنای یک شعار نیست بلکه یک استراتژی در پیشبرد اقتصاد مقاومتی بر مبنای دانش و دانایی است. همانطور که مبادله کالا و خدمات در بین کشورهای جهان از سابقه طولانی برخوردار است حمایت از تولید هم ریشه در تاریخ جوامع دارد.

به گزارش جهان اقتصاد، بهروز نعمتی در جشنواره حاتم (حمایت از تولید ملی) افزود: برخی محدودیت‌های گمرکی هم در جهت حمایت از تولید انجام می‌شود تا امنیت بیشتری در بازارها داشته باشیم. با گسترش رقابت بین دولت‌ها و کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که تولیدکنندگان باید در مقابل رقبای خارجی حمایت شوند از این رو ایجاد مانع برای رقبای خارجی برای ورود به بازار کشورها یک رویکرد حمایتی است. تولیدکنندگان داخلی پول حاصل از فروش را مجدد در تولید استفاده می‌کنند که این امر در جهت حفظ منافع ملی است.

نعمتی تاکید کرد: عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان در مقابل رقبای خارجی باعث ایجاد بیکاری و عدم اشتغالزایی می‌شود که ما متاسفانه شاهد همین امر هستیم. دستگاه‌های حاکمیتی من‌جمله دولت و مجلس، سیاست‌های و مقررات پول مرتبط با صنایع را در راستای کمک به بازارهای داخلی و تولید باید پیش ببرند.

وی افزود: هرچه سطح آگاهی در خصوص حمایت از تولید ملی بالا برود کشور به سمت اقتصاد مقاومتی پیش می‌رود. در تمام اقتصادهای رشد یافته نمی‌توان مثالی آورد که مردم محصولات خارجی را به داخلی ترجیح دهند. در برخی کشورها مانند فرانسه مردم حاضر هستند برای تولید داخلی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد پول بیشتری پرداخت کنند.

نعمتی عنوان کرد: برای پیشبرد این اهداف سه رکن وجود دارد که رکن اول این است که دولت موظف است به لحاظ اقتصادی، قانونی و  فرهنگی زمینه را برای تولید فراهم کند و با محدود کردن واردات و جلوگیری از قاچاق کالا عرصه را برای کالاهای داخلی باز کند. ما باید به تولیدکننده داخلی فرصت دهیم اما در مناقصه‌ها موانع بسیاری بر سر راه آنها می‌گذاریم.

وی افزود: دخالت نابجای دستگاه‌ها و نهادهای متعدد حاکمیتی و ضعف حاکمیت قانون، بی‌ثباتی سیاست‌های اقتصادی و نااطمینانی اقتصاد، فساد در دستگاه‌های اداری و اقتصادی و ناکارآمدی نظام مالی از مشکلات عمده بر سر راه تولید است. نوسانات نرخ ارز مهم‌ترین چالش پیش‌‌روی صنعت و اقتصاد کشور است. در ماه‌های اخیر ما شاهد تحریم‌ها و ضعف در بازاریابی خارجی هستیم.

وی در ادامه تصریح کرد: دومین رکن خود تولیدکنندگان هستند که با بالا بردن کیفیت و پایین آوردن قیمت تمام شده خود موازنه تولید را در بازار ایجاد کنند و با ناملایمات بازار را خالی نکنند. در جریان فرهنگ‌سازی به مردم و رسانه‌ها نیازمندیم تا به تولید ملی کمک کنند. مردم می‌توانند با مطالبات بحق خود تولیدکنندگان را وادار به تولید با کیفیت کنند.

**نمی‌شود بر روی موج خیال حرکت کرد

علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر و نماینده مجلس شورای اسلامی هم در این جشنواره گفت: امروز در زمینه تولید و صنعت ملی صحبت می‌کنیم که در چمبره مصائب، مشکلات و دشواری‌ها واقع شده است. بسیاری از واحدهای ما انواع مشکلات و ناهمواری‌ها را در مقابل خود دارند و کارهای آسان دشوار شده است در حالی که برای برخی کارهای دشوار آسان شده است.

محجوب در رابطه با ثروت‌اندوزی برخی افراد خاطرنشان کرد: در برخی بخش‌ها ثروت اندوختن باید موانع و مشکلاتی داشته باشد اما به آسانی صورت می‌گیرد اما در مقابل در برخی بخش‌ها که ثروت اندوخته نمی‌شود تا چرخ اقتصاد بچرخد امور دشوار شده است. برای آسان‌سازی این بخش‌ها زمان بسیار طولانی خواهد بود تا دستگاه‌ها به تدریج این مسیر را آسان کنند.

وی افزود: در قانون هدفمندی حمایتی را پیش‌بینی کردیم که هرگز از ابتدای این قانون تاکنون به اجرا در نیامده است. هر زمان ما گفتیم برای اشتغال و بیکاری باید قانون بیمه بیکاری به همه تعمیم داده شود دولت به ما پاسخ داد اشتغال مهم‌ترین کار است و این باعث جلوگیری از اشتغال‌زایی می‌شود اما بر اثر هدفمندی یارانه‌ها تورمی به وجود آمد که واحدهای بسیاری آسیب دیدند و صندوق‌های بازنشستگی خسارت دید اما نه تنها جبران خسارت نشد بلکه هیچ رسیدگی‌ای در این زمینه انجام نشده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نمی‌شود بر روی موج خیال حرکت کرد و خیال‌بافی کرد. من نمی‌گویم تلاش و کوششی نمی‌شود اما حاصل آن را هم نمی‌بینیم. اقتصاددانان در باب تحول ارزی گفته‌اند دو عامل اساسی وجود دارد که یکی سرکوب تورم به جای مهار و کنترل و دوم که برای صنعت اساسی و مهم است و پاشنه آشیل مشکلات آن محسوب می‌شود سود بانکی است.

محجوب با اشاره به این نکته که سودهای گرفته شده توسط بانک‌ها باعث اختلال در شبکه اقتصادی می‌شود اذعان داشت: مشکلات اقتصادی کشور از تورمی است که توسط بانک‌ها به وجود آمده است و آن از طریق پول پر قدرت و خلق پول انجام شده است. مثال واضح آن کارت‌های بانکی‌ای است که دو کار همزمان انجام می‌دهد و در زمان استفاده هم کار صاحب کارت را راه می‌اندازد و هم بانک با آن خلق پول می‌کند.

وی با اشاره به این نکته که مشابه قطعات ساخته شده تولید کننده داخل از چین وارد می‌شود تصریح کرد: تولیدکنندگان خودرو که به نام خودروی ملی ثبت شده‌اند قطعات مورد نیاز خود را که مشابه آن در کشور وجود دارد از چین وارد می‌کنند فقط به این دلیل که قیمت آن یک‌سوم بازارهای داخلی است اما کسی جلوی اینها را نمی‌گیرد. پایش و عدم پایش تولید ملی باعث این مشکلات شده است. صندوق‌های بین‌المللی و بانک جهانی شرط لازم برای خصوصی‌سازی را منظم سازی مالی دانستند در حالی که در کشور ما وجود ندارد و هزینه فساد بخش‌ها از هزینه تولید آنهابیشتر است.

وی افزود: واردات باعث شد قطعه‌ای که در آن خودکفا شدیم از تولید کننده داخلی نخریم و پول تولیدکنندگان را ندهند که این امر ورشکستگی به بار آورد. آنچه که خلع موجود است اراده ملی برای تحرک و سوق در تولید ملی است که باید تقویت شود.

**خصوصی‌سازی تنها روی کاغذ زیبا بوده

تویسرکانی، معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این مراسم، اظهار کرد: ما امروز در یک نبرد اقتصادی سخت هستیم و همه می‌دانند که آمریکا جبهه وسیعی را بر علیه جمهوری اسلامی تعبیه کرده و ایران را به عنوان سدی در مقابل سیطره کامل خاورمیانه و جهان اسلام در مقابل خود می‌داند و امروز با تمام قوا به میدان آمده است.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی مردم بنیان است اذعان داشت: مشارکت مردم در چنین اقتصادی اصل و اساس است ما اگر به وضعیت موجود و ساختارهای اداری خود نگاه کنیم درمی‌یابیم که با این وضعیت با اصلاح فاصله داریم. آن چیزی که امروز ما از آن به عنوان آسیب یاد می‌کنیم عمدتا ناشی از دوری از اقتصاد خصوصی و مردم است.

وی افزود: بخش عمده اقتصاد ما دولتی است و بوروکراسی‌ها ما را از فعالیت و تلاش دور می‌کند هر میزان که به مشارکت مردمی نزدیک‌تر شدیم موفقیت‌هایی را در ا ین حوزه داشته‌ایم.

رئیس مرکز اسناد و املاک کشورگفت: ما در برنامه‌های توسعه و چشم‌انداز ۲۰ ساله اهداف خوبی ترسیم کرده‌ایم اما بر روی کاغذ و با باطن متفاوت است. ما از شاخص‌هایی که ترسیم شد بسیار عقب هستیم و همپای اهداف پیش نرفته‌ایم.

وی افزود: بدیهی است که ما با شاخص‌های اقتصاد مقاومتی فاصله داریم اقتصادی که مردم بنیاد بوده و دولتی نباشد طبیعتا بوروکراسی‌ها و ساختارهای زائد با این ویژگی در تضاد هستند و همواره اجازه تحقق نخواهند داد. قطعا ما باید به شکل اساسی و بنیادی اقتصاد مقاومتی را اجرا کنیم اقتصاد مقاومتی در شعار نیست و باید در عمل به آن دست یافت. اگر اجرا نشود قطعا ما در این جبهه عظیم که دشمن شکل داده شکست خواهیم خورد. اگر سرمایه‌گذاری دولتی باشد مقام اجرایی خود را صاحب مال نمی‌داند و دل نمی‌سوزاند.

تویسرکانی خاطرنشان کرد: آنچه امروز اقتصاد کشور را نجات می‌دهد این است که خروجی ما با سرمایه‌گذاری‌ها تناسب داشته باشد قطعا ما نمی‌توانیم میزان بهره‌وری را با خصوصی و مشارکت‌های مردمی مقایسه کنیم در حوزه سیاست‌های خصوصی سازی و اصل ۴۴ که بر روی کاغذ بسیار زیبا است در عمل اتفاقی که افتاده جای تامل دارد.

وی افزود: اگر سیاست‌های اصل ۴۴ به درستی انجام نشود اهداف اصلی از آن محقق نخواهد شد و تولید و اشتغال ضربه خواهد خورد ما باید کمک کنیم و تصمیم‌ بگیریم اقتصاد مقاومتی را که در این سنوات اخیر شنیده می‌شود به منصه ظهور بگذاریم.

وی با اشاره به این نکته برخی قوانی دست و پا گیر هستند عنوان کرد: در دستگاه قضایی هم سیاست کلی حمایت از تولید است اما بحثی که باید عرض شود این است که دستگاه قضایی به شکل افراطی و صحیح خود را مکلف به اجرای قانون کرده است. طبیعی است که ما هم مقید به برخی قوانین و مقررات هستیم اما برخی قوانین باعث عدم رضایت می‌شود و در اجرای پروژه اقتصاد مقاومتی و آسیب شناسی‌های انجام شده مانع ایجاد خواهد کرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در رابطه با خصوصی‌سازی بیان کرد: ما در زمینه خصوصی‌سازی در دستگاه‌های مرتبط با خودمان هم موانع اولیه‌ای را داشتیم که درون‌سازمانی بود در نتیجه برون رفت از بورکراسی‌های دولتی بسیار سخت است. خوشبختانه با همه این نزاع‌ها و مانع‌تراشی‌ها توانستیم اقدامات بسیار خوبی انجام دهیم و در زمینه مالکیت‌های معنوی ایران طبق آمار جهانی رتبه اول در ثبت برند را در سال ۲۰۱۸ داشته است.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.