فساد در ایران سیستمی نیست

گروه توسعه

رئیس دیوان محاسبات کشور با تاکید بر اینکه فساد در ایران سیستمی نیست؛ گفت: هوشمندسازی حسابرسی و حسابداری می‌تواند جلوی بسیاری از مشکلات از جمله فیش‌های حقوقی را بگیرد.

به گزارش جهان اقتصاد، عادل آذر درهمایش ملی استانداردهای حسابداری بخش عمومی و اعطای نشان ملی پاسخگویی مالی گفت: یکی از مشکلات دستگاه‌های نظارتی،هوشمند نبودن نظام حسابرسی و حسابداری است و این در حالی است که اگر دستگاه‌های نظارتی هوشمند بودند؛ باید از سه سال قبل، بالا رفتن مبالغ فیش‌های حقوقی را به مدیران اخطار می‌دادند و اکنون شاهد وقوع پدیده فیش‌های حقوقی نجومی نبودیم.

رئیس دیوان محاسبات کشورافزود: در حال حاضر،  حوزه نظارت دچار آسیب‌هایی است که برای بر طرف کردن آنها باید، به شیوه‌های صحیح اقدام شود؛ این در حالی است که وجود دستگاه‌های نظارتی با اهمیت است و تحقیقات بسیار زیادی انجام شده که اگر دستگاه‌های نظارتی نبودند چه می‌شد.

وی تصریح کرد: در برخی کشورها گفته شد که اگر دستگاههای نظارتی وجود نداشتند؛ تخلفات تا۲۰۰ برابر افزایش می‌یافت که این رقم برای ایران ۱۰۰ برابر به ثبت رسیده است؛ این موضوع به مفهوم آن است که وجود همین دستگاه‌ها به شکل کنونی‌اش هم ضروری است؛  البته اکنون سوال مهم اینجا است که در ایران با وجود انواع دستگاه‌های نظارتی چرا این قدر آمار فساد بالا است و این در حالی است که ما این موضوع را زیاد می شنویم که مدیر می گوید من باید یک ساعت کار کنم ۲۳ ساعت پاسخگو باشم.

به گفته آذر، وقتی مردم امور نظارتی را به ما واگذار کرده‌اند؛ چرا نتوانسته‌ایم جلوی فسادها را بگیریم و این نکته مهمی است که البته لازم می‌دانم بگویم که اکنون یکسری می‌گویند فساد در ایران سیستمی شده؛ ولی این درست نیست و گفتن این قبیل حرف‌ها تبعات دارد؛ البته نباید این نکته را فراموش کرد که اقتضائات نظام مالی در ایران بخشی از فسادها را می‌طلبد مثلا وقتی تصدی گری به دولت سپرده می‌شود، لاجرم چنین فضاهایی به وجود می‌آید.

وی اظهار داشت: واگذاری امور به مردم جلوی فساد را تا حد زیادی می‌گیرد و البته برای مقابله با فساد و کارآمدی در دستگاه های نظارتی در دو بخش می توان اقدام کرد. ابتدا زیر ساخت‌ها و پیش نیازهاست که همچنان نظامات کنترل‌های داخلی دستگاه‌های اجرایی یا کاملا مستقر نشده و یا باوری به آن نیست و کیفیت استقرار نظام های حسابرسی و مکانیزم استقرار نظام بودجه ریزی نیز جای بحث است.

رئیس دیوان محاسبات خاطرنشان کرد: اگر مکانیزم‌های نوین بودجه ریزی را به کار ببندیم می توانیم جلوی دوباره کاری‌ها و موازی کاری‌ها را بگیریم و مشکلات بسیاری حل می شود؛ البته باید در دستگاه‌های اجرایی مطالبه شود که این مکانیزم نوین به کار گرفته شوند.

وی افزود: سیستم‌های هوشمند نکته ای است که باید برقرار شوند تا به موجب آن‌ها حسابرسی هوشمند برقرار شود. به نظر من هوشمندسازی حسابرسی و حسابداری می‌تواند جلوی بسیاری از مشکلات از جمله فیش‌های حقوقی را بگیرد. اگر نظامات هوشمند مستقر بود باید دو سال پیش به همان مدیرانی که بعدها غارتگر خواندیم‌شان هشدار می‌دادیم و به آن‌ها هشدارهای لازم داده می شد.

عادل آذر ادامه داد: نکته دیگر منافذ قانونی است که من اسمش را سیاه چاله‌ها گذاشتم. سیاه چاله‌هایی که در بودجه‌ریزی و سیستم‌های حسابرسی ما وجود دارد، همچنین وجود ابهام در قوانین است که به موجب آن می‌توان از قانون تفاسیر متعددی به دست آورد. بخش دیگر نیز مربوط به هم راستایی و چفت بودن دستگاه‌های نظارتی است. به این ترتیب که هر دستگاهی نقش خود را ایفا کند و برای رسیدن به این وضعیت باید برنامه‌ای جامع برای دیوان محاسبات، خزانه داری، سازمان حسابرسی، سازمان برنامه و بودجه و سازمان بازرسی نوشته شود که هم راستا شوند.

وی پیشنهاد داد تا کارگروه های مشترک برای موضوعات و چالش های خاص ایجاد شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.