فرهنگ جامعه، عامل اصلی عدم تغییرات در حوزه بانوان

علیرضا امامی فرد-گروه سیاسی

مسئله بانوان و مشکلات آنها، این روزها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. یکی از دلایلی که این مشکل را پر رنگ تر از گذشته کرد، عدم حضور بانوان در ورزشگاه در بازی ایران و سوریه بود که همزمان بانوان کشور سوریه اجازه ورود به ورزشگاه را پیدا کردند. اما در روزهای اخیر شاهد اصلاحاتی بودیم که دولت سعودی به زنان کشور خود داده است، در صورتی که بسیاری از بانوان ایرانی منتظر اصلاحاتی عمیق در حق و حقوق خودشان هستند. به همین منظور جهان اقتصاد با زهرا ساعی، نماینده مجلس شورای اسلامی گفت و گویی انجام داده است و از مشکلات بانوان و چرایی عدم اصلاحات سوال پرسیده است. این گفت و گو را در زیر با هم می خوانیم:

آیا در موضوع عدم ورود بانوان به ورزشگاه قانونی در مجلس وجود دارد که باعث می شود فقط آقایان اجازه تماشای بازی فوتبال از نزدیک را داشته باشند؟

تا آنجایی که من اطلاع دارم قانونی مبنی بر عدم ورود بانوان به ورزشگاه در مجلس شورای اسلامی وجود ندارد و آیین نامه های وزارت ورزش و جوانان است که مانع ورود زنان به استادیوم می شود.

شما معتقدید که وزیر ورزش و جوانان باید چنین قانونی را لغو کند؟

بله، اما باید در نظر گرفت که لغو کردن آن تابع یک سری مسائل است و فقط مرتبط با وزارت ورزش و جوانان نیست. مسئله ورود زنان به ورزشگاه کمی حساس برانگیز شده است و باید رضایت برخی از افراد و سازمان ها را گرفت.

 صحبتهایی که امروز میان مردم گفته می شود حاکی از آن است که بسیاری دولت آقای روحانی را مقصر می دانند و علت آن هم عدم یشان شفاف سازی ایشان در مسئله است.. بانوان بسیاری به آقای حسن روحانی رای دادند و حالا می بینند که مطالباتشان برآورده نشده است. فکر نمی کنید در آینده این اتفاقات برای اصلاح طلبان مشکل ساز شود و مردم به آنها اعتماد نکنند؟ لطفا بگویید چه کسانی اجازه ورود نمی دهند؟

فرد یا گروه خاصی جلوی ورود بانوان را نمی گیرند. ما در جامعه ای زندگی می کنیم که در حال عبور از دوران گذار است. یعنی از سنت به سمت مدرنیته در حال حرکت هستیم. برخی از مردم جامعه ما رویکردهای سنتی خود را حفظ کرده اند و حضور بانوان در یکسری از مشاغل و مکانها برای قشر سنتی همچنان توجیه پذیر و قابل قبول نیست که بانوان در برخی از محافل حضور پیدا کنند.

اگر امکانش هست شفاف تر توضیح دهید که منظورتان از قشر خاص، مراجع تقلید هستند؟

خیر. خود مردم هستند که چنین باورهایی دارند. برخی از مراجع با حضور بانوان در ورزشگاه مشکلی ندارند. البته باید عرض کنم که فتواها متفاوت است. مشکل اصلی، بحث فرهنگ است که یکسری از مسائل را در گروه هنجارها قرار می دهد و برخی دیگر را در دسته ناهنجارها. در حال حاضر نگاه فرهنگی جامعه به ورود بانوان به ورزشگاه در گروه ناهنجاری ها قرار می گیرد.

فکر نمی کنید کسانی که به آقای روحانی رای داده اند، اکثریت با ورود بانوان به ورزشگاه موافق هستند؟

آقای روحانی رئیس جمهور همه مردم است. ایشان قصد دارند در بستری آرام مسائل را حل کنند. ما نباید در رابطه با مسائل فرهنگی و هنجارهای اجتماعی در یک شب مشکلات را حل و فصل کنیم. ممکن است چنین تصمیمی به هنجارشکنی ختم شود.

آیا چهل سال، یک شب است؟

خیر. در حال حاضر مطالبه بانوان در دهه اخیر بیشتر از گذشته در حال مطرح شدن او مسائلی همچون ورود بانوان به ورزشگاه برای دیدن والیبال و غیره حل شده و فقط در فوتبال این مشکل برطرف نشده است.

جامعه ما نسبت به اوایل انقلاب تغیرات فرهنگی گسترده ای داشته است. در مواردی می توان ذکر کرد که برخی از موارد در حوزه بانوان ناهنجاری بوده است که اکنون این طور نیست. این روند رو به رشد است.

آیا ورود بانوان به ورزشگاه برای دیدن ورزش والیبال یک ازمایش نبود که متوجه شوند اتفاق بدی رخ می دهد یا خیر؟

دقیقا. حالا هم همین کار را انجام می دهیم و در این رابطه با مسئولین رایزنی های بسیاری داشته ایم.

شما برای حضور بانوان در استادیم چه تلاشی کرده اید؟

سال گذشته این موضوع را با وزیر ورزش مطرح کردم. در بحث رای اعتماد نیز یکی از مسائلی که با دکتر سلطانی فر صحبت شد، مشکلات بانوان در همین زمینه ها بود و ما مطالباتمان در زمینه ورزش را مطرح کردیم.

بسیاری از صحبتها را تا اطمینان خاطر از اجرایی شدن آن پیدا نکنیم، رسانه ای نمی کنیم. من شک ندارم در آینده نه چندان دور فضا بسیار بهتر خواهد شد.

اینکه در یک فضای متشنج، ساختار شکنی صورت بگیرد درست نیست و باید به نظر اقلیت ها هم احترام بگذاریم. آن نگاه فرهنگی که بخشی از جامعه ما که شامل مراجع، دانشگاهیان، نخبگان و یا مردم عادی به آن معتقد هستند را باید همراه خود کنیم و به آن گروه این اعتماد را بدهیم که حضور بانوان در ورزشگاه هیچ گونه مشکل شرعی به وجود نخواهد آورد. مسائل دینی حساسیت ها را بالا می برد و این مشکل مستثنی نیست.

زمانی که مشاور و مدیر کل بانوان و خانواده استان تهران بودم، جزو اولین خانمهایی بودم که رابطه با ورود بانوان به ورزشگاه اظهار نظر کردم که پس از آن صحبتها بود که موضوع ورود بانوان به ورزشگاه والیبال بهتر شد.

اگر ورود بانوان به ورزشگاه اتفاق بیفتد و خدای ناکرده به مشکل بخوریم و شاهد بازخورد منفی باشیم ، در دیگر مسائل بانوان نیز به مشکل خواهیم خورد و یقینا عقب گرد خواهیم کرد. من معتقدم که باید سنجیده عمل کنیم. آقای روحانی با گفتمان اعتدال و عقلانیت پا به عرصه انتخابات گذاشتند و تا به امروز در خیلی از موضوعات ایشان به این نکته پایبند بوده است.

ما باید از حرکاتی که دچار تحریک شود فاصله بگیریم. آقای روحانی در رابطه با این مسئله بی تفاوت نیست و ما هم باید این راه را هموار کنیم. این موضوع مسئله پیش پا افتاده ای است و مشکلات مهمتری در این حوزه وجود دارد و باید در فضایی آرام و به دور از شتابزدگی این مشکلات را حل کنیم. به دنبال این هستیم که به دور از تشنج این مشکلات را حل کنیم.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.