فرصت عالی سرمایه‌گذاری برای مردم

تحلیلگران سامانه رسام

در تاریخ ۵ دی  ماه سال ۱۳۹۵ خبری در بورس کالا با این تیتر “نخستین صندوق کالایی متولد می‌شود” منتشر شد که در متن آن خبر اشاره‌ای به پذیره‌نویسی صندوق طلا شده بود. سپس در تاریخ ۱۴ دی ماه سال ۱۳۹۵، پژوهشگر ارشد مالی اسلامی و عضو کمیته فقهی سازمان بورس در خصوص راه‌اندازی صندوق‌های کالایی در بورس کالای ایران گفت: مصوبه راه‌اندازی صندوق‌های کالایی در کمیته فقهی سازمان بورس به تصویب رسیده و براساس ضوابط مصوب کمیته فقهی، تاسیس صندوق‌های کالایی مشکلی از نظر شرعی نخواهند داشت. و این  شد که در تاریخ ۱۵ اردیبهشت سال جاری، امیدنامه و اساسنامه اولین صندوق سرمایه‌گذاری کالایی با دارایی پایه سکه طلا در کشور به تائید سازمان بورس و اوراق بهادار رسید.

صندوق‌های کالایی به صندوق‌هایی گفته می‌شود که سرمایه‌گذاران به جای این‌که کالای مورد نظر را به صورت مستقیم خریداری کنند و ریسک‌های نگهداری آن را بپذیرند، واحدهای این صندوق‌ها را خریداری می‌کنند و این صندوق‌ها هستند که به جای آن‌ها کالای مورد نظر را در زمان مناسب خریداری کرده و در زمان مناسب می‌فروشند و سود حاصل را به سرمایه‌گذاران خود می‌دهند. صندوق‌های با پشتوانه طلا هم از این نوع صندوق‌های قابل معامله در بورس کالا هستند که سرمایه‌گذارانی که قصد دارند در سکه و طلا سرمایه‌گذاری کنند می‌توانند واحدهای این صندوق‌ها را معامله کنند.

به گزارش سامانه رسام، اولین صندوق با پشتوانه طلا ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۶ با نماد «طلا» شروع به کار کرد. صندوق طلای لوتوس که با نماد طلا در بورس کالا مبادله می‌شود، متعلق به تامین سرمایه لوتوس پارسیان است. این صندوق در مدت فعالیت خود بازده خیلی خوبی را ثبت کرده است. بازده این صندوق از روز تاسیس تا ۲۸ اردیبهشت‌ماه سال ۹۷، ۵۹٫۰۵% گزارش شده است که آماری بسیار خوب برای یک سرمایه‌گذاری ۱۰ماهه به حساب می‌آید. این صندوق با نوسانات طلا و سکه در ماه‌های ابتدایی سال جاری، سود خوبی را نصیب سرمایه‌گذاران خود کرد. کسب بازده ۱۴٫۲% این صندوق در روز ۱۵ اردیبهشت‌ماه نمونه‌ای از این موضوع است.

۴ ماه بعد صندوق دوم با پشتوانه طلا با نماد «زر» آغاز به کار کرد. صندوق زرافشان امید ایرانیان متعلق به تامین سرمایه امید است و از ابتدای فعالیت خود در تاریخ ۱۷/۸/۱۳۹۶ توانسته است بازده ۱۶٫۹۵% برای سرمایه‌گذاران خود به ثبت برساند. با ادامه این روند توسط این صندوق کالایی‌، می‌توان بازدهی بالاتر از ۳۰% در انتهای سال برای این صندوق متصور شد که البته این در صورتی است که بازار سکه در کشور رونق داشته باشد.

سومین صندوق با پشتوانه طلا نیز در ماه‌های پایانی سال ۹۶ فعالیت خود را با نماد «گوهر» آغاز کرد.

صندوق طلای کیان در تاریخ ۱۲/۱۱/۱۳۹۶ فعالیت خود را آغاز کرد و بازده ۱۷٫۸۶% این صندوق از ابتدای فعالیت تا کنون، عملکرد خوب این صندوق را نمایش می‌دهد.

رسام با قابلیت مقایسه بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مقایسه‌ای را بین این سه صندوق و عملکرد بازار سکه، از ابتدای سال ۹۷۷ تا تاریخ ۲۸/۲/ داشته است. بازده ۱۶٫۳% بازار سکه در کنار بازده‌های ۲۴٫۴% صندوق طلا، ۱۶٫۹% گوهر و ۹٫۷% زر. در جدول زیر به بررسی آمارهای تفصیلی این صندوق‌ها در مقایسه با بازار سکه پرداخته شده است. همان‌طور که در جدول مشاهده می‌شود، صندوق طلا عملکرد بسیار خوبی را در این مدت به ثبت رسانده است و نسبت به بقیه صندوق‌ها و هم‌چنین نسبت به بازده بازار سکه، عملکرد بهتری داشته است. بعد از آن صندوق کیان با ۰٫۶% بازدهی بیشتر نسبت به بازار سکه عملکرد خیلی خوبی را به ثبت رسانده‌اند.

(برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاریwww.rasamfunds.com)

ردیف نام صندوق نماد آغاز پذیره‌نویسی بازده از ابتدای تاسیس بازده سال ۱۳۹۶ بازده سال ۱۳۹۷ مقایسه با بازده بازار سکه در سال ۹۷
۱ صندوق س.پشتوانه طلای لوتوس طلا ۹۶/۳/۲۰ %۶۳٫۸ %۳۱٫۷ %۲۴٫۴ %۸٫۱+

 

۲ صندوق س.زرافشان امیدایرانیان زر ۹۶/۷/۱۵ %۱۶ %۵٫۷ %۹٫۷ %۶٫۶-

 

۳ صندوق سکه طلای کیان گوهر ۹۶/۹/۱۸ %۲۰٫۳ %۲٫۹ %۱۶٫۹ %۰٫۶+

 

نظرات شما

×

Comments are closed.