فتح قله ۱۶۵ هزار واحدی بورس در اولین روز پاییز

مرتضی ابراهیمی

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات اولین روز پاییز رکورد جدیدی را ثبت کرد  و با با افزایش ۴۵۳۳ واحدی به رقم ۱۶۵ هزار و ۷۲ واحد رسید.

به گزارش جهان اقتصاد، به لطف افزایش نرخ ارز هر روز شاهد ثبت رکورد جدید در بازار سرمایه هستیم که طبق روال معمول شرکت های صادرات محور به خصوص پتروشیمی ها بیشتر عامل افزایش شاخص کل بورس را تشکیل می دهند. بدین ترتیب در روز گذشته صنایع پتروشیمی خلیج فارس، معدنی و صنعتی گلگهر و شرکت ارتباطات سیار ایران هر یک به ترتیب ۳۰۸، ۲۵۱ و ۲۲۳ واحد تاثیر مثبت در رشد شاخص کل داشتند.

در روز گذشته خبر استعفای محمد شریعتمداری؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت با هماهنگی رییس جمهور  در رسانه ها پخش شد. منبع این خبر که الیاس حضرتی؛ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بودف پایگاه اطلاع‌رسانی دولت و روابط عمومی وزارت صمت این خبر  را تکذیب کردند. با این حال واکنش بازار سرمایه به این خبر مثبت بود.

در جریان دادوستدهای اولین روز پاییز بازار سرمایه تعداد ۴ میلیارد و ۸۰۴میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزش یک هزار و ۳۷۲میلیارد تومان در ۲۸۶هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت.

شاخص آزاد شناور نیز ۴۲۸۸ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷۵ هزار و ۹۱۰ واحدی رسید. شاخص بازار اول و دوم نیز هر یک به ترتیب ۳۱۹۴ و ۱۰ هزار و ۲۱۰ واحد افزایش یافت.

لازم به ذکر است ارزش معاملات خرد بورس در روز  ‌یکشنبه یک مهر، ۱۲۴۲ میلیارد تومان شد، همچنین خالص تغییر مالکیت بورس۲۴۴ میلیارد تومان از حقوقی به حقیقی است.

سید علی طباطبایی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با جهان اقتصاد، دلیل اصلی رشد سهام شرکت های بورسی ایران عمدتا امیدواری به رشد و سودآوری شرکت ها نیست بلکه به دلیل ارزش بالای جایگزینی شرکت ها است. به عبارت دیگر فعالین بازار سهم را به دلیل ارزنده بودن آن نمی خرند بلکه بخاطر مفت بودن دارایی آن را خریداری می کنند، بدین معنا که اگر شرکت با سهم  ١٠٠تومانی را خریداری می کنند به جای اینکه با ۱۰۰۰ تومان همان شرکت را تاسیس کنند. پس در حال حاضر مردم در حال مفت خری شرکت ها هستند، تا بعدها که اگر شرکت ها به سوددهی برسند سهامش را نگهداری می کنند. اگر این اتفاق نیافتد سهام خود را می فروشند.

حمید علی نژاد، کارشناس دیگر بازار سرمایه در گفتگو با جهان اقتصاد گفت: با توجه به تورم ۴۰ درصدی در ۵ ماه ابتدای سال ردشد بورس ۲۰ درصد بوده که  با توجه به پیش بینی  تورم ۶۰ درصدی تا پایان سال انتظار میرود بورس تهران وارد یه روند رو به رشد چشمگیری باشد.

به گزارش جهان اقتصاد با توجه به نظر کارشناسان به نظر می رسد چارت تکیکالی شاخص کل با عبور ار سقف کانال وارد روند جدیدی شده است که این موضوع به دین معنی است که رشد شاخص کل ادامه خواهد یافت.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.