فاز دوم آزادراه حرم تا حرم کلید خورد

وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد:

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه پیشرفت پروژه حرم تا حرم چشم‌گیر است، گفت: با اتمام ۷۶ کیلومتر مسیر جدید در مدت‌زمان کوتاه، فاز دوم این طرح به‌زودی کامل می‌شود.

به گزارش جهلن اقتصاد مهر، عباس آخوندی در نشست شورای اداری گرمسار افزود: خط سوم راه‌آهن یکی از مهم‌ترین طرح‌های غرب استان سمنان محسوب می‌شود که خوشبختانه شاهد افتتاح آن بودیم و از سوی دیگر خط چهارم راه‌آهن نیز با ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی در دست پیگیری است.

عضو کابینه دوازدهم بابیان اینکه آزادراه حرم تا حرم از قم تا گرمسار در فاز نخست به اتمام رسیده و می‌بایست در فاز دوم از گرمسار به سمنان اجرایی شود، گفت: خوشبختانه این طرح با پیشرفت بسیار خوبی روبرو بود به‌نحوی‌که ما موفق به اتمام ۷۶ کیلومتر آن شدیم که تکمیل آن نقش عمده‌ای در تردد جاده‌ای شمال شرق کشور دارد.

آخوندی بیان کرد: نحوه اتصال کریدورهای شرق و شمالی یکی از مسائلی است که وزارت‌خانه به آن نگاه ویژه‌ای دارد چراکه ما معتقد هستیم کریدور شمال از سمت گرمسار-فیروز کوه و محمودآباد و اتصال آن به آزادراه قم-گرمسار-سمنان می‌تواند نقش حیاتی را در تعاملات حمل‌ونقلی کشور ایفا کند لیکن در همین مدت کوتاه کار این طرح انجام‌شده و خوشبختانه پیشرفت خوبی را از بنه کوه تا کبوتر دره شاهد بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه برای محور کریدور فیروزکوه سطح سرویس راه اصلی پیش‌بینی‌شده است، گفت: در نخستین گام می‌بایست محور گرمسار تا کبوتردره و سپس محمودآباد و فیروزکوه آماده افتتاح شوند که اقدامات خوبی در این زمینه در دست اجرا است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به طرح قطار بومی گفت: این اقدام می‌تواند تحول خوبی را در گرمسار ایجاد کند و ما می‌توانیم طرح شهرسازی مبتنی بر ریل موسوم به «TOD» (شهرهای مبتنی بر حمل‌ونقل ریلی) را برای اولین بار داشته باشیم چراکه ظرفیت‌های خوبی در این شهرستان وجود دارد و همچنین ارتقای کیفیت زندگی و سرمایه‌گذاری، ماحصل آن خواهد بود.

آخوندی بابیان اینکه مطالعات پروژه مذکور انجام‌شده است، تأکید کرد: پروژه TOD، در دستور وزارتخانه راه و شهرسازی قرار دارد و امیدواریم بتوانیم مسائل را به‌خوبی پیگیری کنیم.

**نپیوستن به FATF خود تحریمی است

عضو کابینه دوازدهم در ادامه و بابیان اینکه باید از ظرفیت FATF برای توسعه تجارت بهره ببریم، بیان داشت: نپیوستن ایران به این معاهده بین‌المللی خود تحریمی محسوب می‌شود و لذا شاهد هستیم که نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به پیوستن ایران به FATF روی مثبت نشان دادند تا تصویب نهایی این طرح روزبه‌روز به انزوای آمریکا بینجامد.

آخوندی با بیان اینکه اتحادیه اروپا همکاری بسیار خوبی با کشورمان دارد، تأکید کرد: نکته‌ای که امروز بر تمام دنیا ثابت‌شده این است که رویکرد یک جانبه آمریکا در مقابل افزایش همکاری کشورهای دیگر با ایران اسلامی، رو به نابودی گذاشته است.

وی افزود: ما معتقد هستیم و بر این امر باور داریم که وزارت امور خارجه ایران به خوبی برای انزوای ایالات متحده در جهان در تلاش است لذا امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های هدفمند از این شرایط بسیار سخت عبور کنیم.

**پیشنهاد به کامیون‌داران برای تامین لاستیک

وزیر راه و شهرسازی در حاشیه این بازدید گفت: اگر تعاونی‌های کامیون‌داران خود رأسا اقدام به واردات لاستیک کنند دولت ارز لازم را در اختیارشان قرار می‌دهد.

آخوندی اظهار کرد: در حال حاضر هماهنگی بسیار خوبی بین اتحادیه‌ها و تعاونی‌های کامیون‌داران و وزارتخانه‌های صمت و راه و شهرسازی به‌وجود آمده و در تلاشیم که مشکلات این قشر را به تدریج حل کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص تامین لاستیک و دیگر لوازم یدکی مورد نیاز کامیون‌داران گفت: پیگیری این مهم با سایر دستگاه‌ها است اما با این همه وزارت راه و شهرسازی نیز پیگیر حل این مشکل بوده تا این مشکل نیز حل شود.

این عضو کابینه از حل مشکل لاستیک کامیون‌داران خبر داد و اضافه کرد: بخشی از نیاز کامیون‌داران به این لوازم از طریق واردات جدید، بخشی از طریق کالاهای متروکه و بخشی نیز از طریق صنایع تولیدی داخلی تامین شده است. ضمن اینکه به تعاونی کامیون‌داران نیز پیشنهاد دادیم اگر آمادگی دارند که خود اقدام به واردات لاستیک کنند ما از آنها پشتیبانی کرده و ارز مورد نیاز برای این واردات را از طریق دولت برای آنها فراهم کنیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.