فاز جدید جدال آخوندی و سازمان نظام مهندسی

در کش و قوس استیضاح وزیر صورت گرفت

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی به «محمدرضا جواهری تفتی» ماموریت داد تا زمان انتخاب رئیس جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، سرپرستی این سازمان را بر عهده بگیرد.

به گزارش جهان اقتصاد، «عباس آخوندی» هفتم مهرماه پروانه اشتغال به کار مهندسی «فرج اله رجبی» رئیس سازمان نظام مهندسی را به دلیل تخلفات گزارش شده، تعلیق کرد.

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، آخوندی در حکمی به «محمدرضا جواهری تفتی »دبیر اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان ماموریت داد تا پیش از تعیین رئیس جدید امور این سازمان را به عهده بگیرد؛ وی همچنین «امین مقومی» را به عنوان عضو اصلی شورای مرکزی سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان کشور انتخاب کرد.

حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی در نامه ای به آخوندی، ضمن ارائه تخلفات ۳۹ صفحه‌ای فرج الله رجبی به وزیر راه و شهرسازی طی درخواستی نوشته بود: «نحوه عملکرد ایشان از طرفی موجب بروز بی نظمی در انجام وظایف مهندسی شده و از طرفی دیگر نیز موجب تجری متخلفان و بروز و توسعه تخلفات و فساد در این بخش و سازمان‌های استان‌ها می‌شود.»

براساس گزارش معاون امور مسکن وزیر راه و شهرسازی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان (شورای مرکزی) نه تنها در موارد متعدد، مغایر بخشنامه‌های مورد نظر عمل کرده و از ابلاغ بخشنامه‌های وزارتی خلاف نص بند «ذ» ماده ۱۱۶ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب ۱۳۷۵ خودداری می‌کند، بلکه به تذکرات قانونی این معاونت نیز توجه نکرده است.

طبق گزارش مظاهریان به آخوندی، «رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در موضوعات دیگری به تذکرات سازمان بازرسی کل کشور و اجرای یکی از آرای هیات عمومی دیوان عدالت اداری نیز بی توجه بوده است و از سوی دیگر اقداماتی را خارج از موازین قانونی و حدود وظائف و اختیارات خود به انجام می‌رساند.»

مظاهریان با اعلام اینکه «نحوه عملکرد ایشان موجب بروز بی نظمی در انجام وظایف مهندسی توسط مهندسان و ارائه خدمات مهندسی آنان شده و به تبع آن ایجاد خلل در روند فعالیت سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها، فعالیت ذینفعان، نهادهای ذیربط و تضییع حقوق عامه می‌گردد و از طرفی نیز موجب تجری متخلفان و بروز و توسعه تخلفات و فساد در این بخش و سازمان‌های استان‌ها می‌شود»، از وزیر راه و شهرسازی خواسته بود در این زمینه تصمیم گیری کند.

اما بحث به همینجا خاتمه نیافت و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور هر دو به این موضوع واکنش نشان دادند.

**خرم: سکوت وزارتخانه در برابر تخلف شهرداری

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران با بیان این‌که آخوندی در وزارت راه به پایان کار رسیده است، گفت: وزارت راه و شهرسازی در بحث جانمایی ۱۲۷ برج روی گسل در تهران به این رسیده که شهرداری تخلف کرده اما فقط به ارائه گزارش محرمانه در دولت اکتفا کرده است.

احمد خرم در گفتگو با تسنیم با بیان این‌که برای انتخابات هیئت مدیره سازمان‌‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها تایید صلاحیت شده‌ام درباره تعلیق پروانه اشتغال به کار رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی توسط وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: رویه مملکت که وقتی به وحدت رویه تبدیل شد، حکم قانون را پیدا می‌کند، در این صورت در مراجع حقوقی و قضایی می گویند وحدت رویه قانون تلقی شده و همه قضات می‌توانند با استناد به آن رای صادر کنند.

وی افزود:‌ با رویه معمول صادر کننده حکم می‌تواند نقض کننده حکم رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور باشد. رئیس‌جمهوری حکم رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی را داده و قاعدتا آقای روحانی می‌تواند این حکم را لغو کند.

وی ادامه داد: در روزهای آینده هم معاونت حقوقی ریاست جمهوری و هم دیوان عدالت اداری باید در این رابطه نظر دهند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، گفت: به نظر می‌رسد لغو حکم قانونی نبوده است.

خُرم در پاسخ به این سوال که چه اتفاقی روی داده که وزیر راه و شهرسازی با مسائل مربوط به سازمان نظام مهندسی اینگونه برخورد می‌کند، اظهار کرد: برداشت من این است که وزارت راه و شهرسازی به این رسیده است که سازمان نظام مهندسی ساختمان یک معاونت وزرات راه باشد.

وی با باین این‌که وزارت راه در حال حرکت به این سمت است افزود: ممکن است بتوانند، این‌که مصلحت است یا منافع مردم در این اقدام است یا خیر. قطعا مصلحت نیست. سازمان نظام مهندسی بسیار بسیار سازمانی وابسته به دولت و دخالت‌های دولت در آن بسیار زیاد است. این در حالی است که در دنیا این سازمان خصوصی است و در ایران نیمه دولتی است.

وی با تاکید بر این‌که سازمان نظام مهندسی ساختمان باید قطعا خصوصی شود، تصریح کرد: وزرات راه و شهرسازی با برخوردهایی که با سازمان نظام مهندسی ساختمان و مسائل شهرسازی داشته به انتهای مسیر خود رسیده است. وزارت راه و شهرسازی در بحث جانمایی برج‌ها در تهران به این رسیده که شهرداری تخلف کرده اما در حد گزارش محرمانه در دولت اکتفا کرده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد: جامعه را در جریان این امر قرار نداده‌اند که ۱۲۷ برج در تهران روی گسل ساخته شده و شهرداری پروانه صادر کرده است. با وقوع یک زلزله ۶ ریشتری این برج‌ها نابود می‌شوند.

خُرم در خصوص استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفت: طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی اعلام وصول شده و برای چهارمین بار است که وی استیضاح خواهد شد. اگر مجلس این بار به استیضاح او رای ندهد زیر سوال می‌رود.

**رجبی: جنابعالی عن‌قریب کرسی وزارت را ترک می‌کنید

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در واکنش به تعلیق یک ساله پروانه اشتغال به حرفه مهندسی خود از سوی وزیر راه و شهرسازی جوابیه ای صادر کرد.

در این جوابیه آمده است: اقدام مذکور برای اینجانب افتخار بزرگی است که به سبب حفظ امانت مهندسان کشور حاصل می‌گردد و مؤید این است که توجه به منافع عمومی مستلزم عبور از منافع شخصی است.

اعلام نموده‌اید پایبندی به قانون از هر کسی پسندیده و تخلف از قانون نیز ازهر شخصی نکوهیده است آیا عدم ابلاغ دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های غیرقانونی جنابعالی تمرّد و ایجاد اخلال در نحوه انجام فعالیت‌های مهندسی است؟ آیا تجرّی شما از قانون زیبنده است؟ بدانید من در این مسئولیت باشم یا نباشم، جنابعالی در این جایگاه باشید یا نباشید، مهندسان کشور مرعوب این نوع رفتارها نخواهند شد. شورای مرکزی و هیأت مدیره‌ها به وظایف قانونی، اخلاقی و حرفه‌ای خود کاملاً آگاهند وخردمندانه از امانت مهندسان کشور پاسداری خواهند نمود.

اینجانب از سوی رئیس جمهور محترم مستظهر به حکمی سه ساله‌ام. شایسته بود به منظور رعایت سلسله مراتب اداری و احترام به حکم تنفیذی موضوع را به ایشان گزارش می‌فرمودید تا در صورت صلاحدید اقدامات بعدی صورت پذیرد.

نظر به اینکه جنابعالی عن قریب کرسی وزارت متبوع را ترک خواهید نمود اکیداً توصیه می‌نمایم که امر سازمان نظام مهندسی و شورای مرکزی را به وزیر آینده محول نمایید.

در پایان امیدوارم که طرح سوال اینجانب از جنابعالی در خصوص وضعیت نابسامان مسکن و سوء مدیریت آن وزارتخانه، امضاء استیضاح جنابعالی و گزارش کمیسیون عمران درخصوص تخلفات جنابعالی از قانون نظام مهندسی ساختمان و آئین نامه اجرایی آن خاطر شما را مکدر ننموده باشد.

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.