غلامرضا کریمی: پیروزی دیپلماتیک ایران در کارزار شورای امنیت/ عهدشکنی آمریکا به اسم حقوق بشر

۱۳۹۶/۱۰/۱۸

خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) نوشت: غلامرضا کریمی، عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی به تشریح مداخلات آمریکا در امور داخلی ایران پرداخت و درباره طرح بحث تحولات اخیر کشور در شورای امنیت گفت: با توجه به نفوذی که آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت در سازمان ملل دارد به هر حال تلاش کرد تا ناآرامی‌های ایران را در شورای امنیت مطرح کند که در این خصوص موفق هم شد. چون شاهد بودیم برخی از کشورها نهایتاً با طرح موضوع در شورای امنیت موافقت کردند. اما در حقیقت این موضوع در سطح شورای امنیت نبود و هیچ ربطی به امنیت بین‌المللی نداشت و کاملاً مسئله داخلی بود.

وی ادامه داد: نیکی هیلی نماینده دولت آمریکا در سازمان ملل با استناد به بحث عدم رعایت حقوق بشر می‌خواست این‌گونه سیاه نمایی کند که در ایران نقض فاحش حقوق بشر صورت گرفته است و باید یک اجماع جهانی علیه این موضوع صورت گیرد اما سایر کشورها با این نظر همسو نبودند. در صورتی که این مباحث زمانی باید در شورا مطرح شود که در قالب نسل کشی باشد و موضوع ناآرامی‌های ایران اصلاً در این حد و اندازه نبود.

کریمی افزود: در خصوص نوع موضع‌گیری کشورهای مختلف شاهد هستیم که آمریکا در موضع اقلیت قرار گرفت و کشورهای عضو، آمریکا را متهم به این موضوع کردند که این کشور دارد از شورای امنیت به عنوان ابزار سیاسی استفاده می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در پایان گفت: البته با توجه به این‌که ظرف چند روز آینده ترامپ باید درباره برجام تصمیم‌گیری کند، او و نیکی هیلی تلاش کردند تا این موضوع رابه عنوان یک تهدید علیه امنیت بین‌المللی مطرح سازند تا آمریکا برای خروج از برجام، زمینه‌سازی لازم را صورت دهد و یک اجماع بین‌المللی علیه ایران برای خروج از برجام به وجود آورد. اما جمهوری اسلامی ایران توانست از این شکافی که میان اروپا و آمریکا به وجود آمده، استفاده کند و به لحاظ دیپلماتیک شرایط را به گونه‌ای پیش ببرد که پیروز نبرد دیپلماتیک با آمریکایی‌ها باشد تا برجام لغو نشود و علیه ایران قطعنامه‌ای تصویب نشود.

نظرات شما

×

Comments are closed.