غلامرضا کریمی عنوان کرد: اتحاد استراتژیک آمریکا و غرب برای اعمال محدودیت علیه توان دفاعی ایران

۱۳۹۶/۱۲/۱۲

خبرگزاری ایکنا نوشت: غلامرضا کریمی، عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی به تحلیل تلاش‌های نافرجام آمریکا و متحدانش در رابطه با تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت پرداخت و در این رابطه تصریح کرد: فشارهای آمریکا و اروپا به ایران در خصوص موضوعات غیربرجامی به شدت طی ماه‌های اخیر افزایش یافته و البته نوع رویکرد آمریکا و کشورهای اروپایی نسبت به ایران متفاوت است.
وی ادامه داد: ترامپ در زمان تبلیغات‌ انتخاباتی می‌گفت باید برجام از بین برود و تمامی تلاش‌های خود را برای تحقق این هدف به کار گرفته؛ اما کشورهای اروپایی که به‌نوعی مدافع برجام هستند در صدد این می‌باشند تا با وارد کردن فشارهای بیشتر به ایران و طح موضوعات موشکی برجام را حفظ کنند.
کارشناس مسائل بین‌الملل با پیچیده توصیف کردن جو بین‌المللی، گفت: شرایط آن‌قدر در محیط بین‌المللی سخت و پیچیده شده، با حمایتی که روسیه و چین در خصوص مسئله یمن دارند، امکان تصویب قطعنامه‌ای علیه یمن به هیچ وجه وجود ندارد. «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در شورای امنیت از ماه‌های گذشته جلسات بسیاری را برگزار کرد و حتی ۲ بار با حضور ترامپ و سایر نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت، ضیافت ناهاری را ترتیب داد که بعدها نتیجه آن حمایت انگلیس و فرانسه از این قطعنامه بود اما روسیه آن‌را وتو کرد و لذا اجماع بین‌المللی علیه ایران فراهم نشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در رابطه با نفوذ روزافزون منطقه‌ای ایران، افزود: ایران نفوذ ویژه‌ای در محیط بین‌المللی پیدا کرده و قدرت منطقه‌ای کشورمان افزایش یافته است، و به همین دلیل آمریکایی‌ها و غربی‌ها برای محدود کردن توان دفاعی و نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران با بکدیگر تفاهم استراتژیک دارند.
وی اضافه کرد: عمدتاً این فشارها به تحریک عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد تا بتوانند اجماع جهانی علیه کشورمان ایجاد و یا ایران‌هراسی را تقویت کنند. در مقابل جمهوری اسلامی اعلام کرده، موضع‌اش در خصوص مسائل دفاعی کاملاً شفاف و روشن است. با وجود تهدیدات گسترده در سطوح منطقه‌ای و قراردادهای چند میلیاردی که آمریکا و کشورهای غربی با همسایگان ما منعقد می‌کنند، این طبیعی است که ایران به دنبال افزایش توان دفاعی خودش باشد و مقامات جمهوری اسلامی ایران هم بارها اعلام کردند که قدرت دفاعی ما به هیچ‌وجه در راستای حمله به کشوری نخواهد بود بلکه در جهت دفاع است. با توجه به مواضع اصولی و منطقی که ایران در محیط بین‌المللی دارد، بعید است که بتوانند اجماع بین‌المللی همانند سال‌های گذشته را علیه ایران شکل دهند.
کریمی، اعتقاد دارد که اروپا برای تعدیل مواضع ترامپ علیه برجام، مذاکرات بر سر برنامه‌های موشکی ایران را پیگیری خواهد کرد و در این خصوص افزود: در موضوع برجام به صورت مشخص، مواضع انگلیس‌، فرانسه و آلمان تقریباً در تقابل با موضع ترامپ بود و هنوز هم کشورهای اروپایی معتقد هستند برجام قرارداد خوبی بوده و در جهت گسترش صلح و امنیت بین‌المللی حرکت کرده است، اما به جهت این‌که بتوانند مواضع تند ترامپ را در قبال ایران و برجام تعدیل کنند، در مسائل موشکی و نظامی ایران با آمریکا همراهی کردند و لذا در صدد فشار آوردن به ایران هستند.
وی در پایان گفت: البته میان آمریکا و اروپا در رابطه با استراتژی‌های کلان نمی‌توان تضادی ایجاد کرد چون حجم مبادلات اقتصادی میان ایالات متحده و اتحادیه اروپا خیلی زیاد است و قابل قیاس با مبادلات اقتصادی ایران و اروپا نیست، بنابراین در تنگناهای سیاسی، طبیعی است که اتحادیه اروپا به آمریکا نزدیک خواهد شد. اما همان‌طور که عرض کردم چون اروپایی‌ها می‌خواهند برجام حفظ شود به دنبال تعدیل مواضع ایالات متحده هستند.

گفت‌وگو از سعید امینی

نظرات شما

×

Comments are closed.