عوارض خروج از کشور گران نخواهد شد

علیرضا امامی فرد-گروه سیاسی

تظاهرات سراسری همچنان در شهرهای مختلف برگزار می‌شود، گرچه جمعیتی که در خیابان ها حاضر می‌شوند این روزها کمتر شده است. برخی از افرادی که در تظاهرات شرکت می‌کردند مشکلات معیشتی خود را عنوان می‌کردند و بعضی دیگر شعارهایی سر می‌دادند که نشان دهنده مشکلات ساختاری با نظام و حاکمیت بود. به همین منظور به سراغ احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی رفتیم که این شهر هم شاهد تظاهرات این چنینی بود.

  نظر شما در رابطه با اتفاقات اخیر چیست؟

تجربه تجمع و تظاهرات را در مقابل مجلس و قوه قضاییه را داشته‌ایم که معترضین مطالبات خود را از موسسات مالی و اعتباری و شرکت های سرمایه گذاری خواستار بودند که گله مندی آنها کاملا به جا بود.آنها به تبلیغات صدا و سیما و مجوز بانک مرکزی اعتماد کرده  و در آن موسسات سرمایه گذاری کرده بودند، اما تمامی اعتراضات با آرامش کامل برگزار می‌شد. اما در تظاهرات اخیر متاسفانه برخی از جریان سوءاستفاده کردند. وقتی مشاهده می‌کنیم که عده‌ای اموال عمومی را آتش زده و برای مردم مزاحمت ایجاد می‌کنند، متوجه می‌شویم که این اعتراضات و تجمعات مربوط به طلبکاران موسسات نیست.

  فیلمهایی در فضای مجازی منتشر شده است که نشان میدهد برخی از مغازهها و یا خودروهایی که آسیب دیده اند، نیروی انتظامی هم نقش داشته. شما در این باره چه نظری دارید؟

من قبول ندارم! هر فیلمی که در شبکه های مجازی منتشر می‌شود قابل قبول نیست و برخی از آنها ساختگی است که بر علیه نظام پخش می‌شود. فیلم را به راحتی می‌توان ساخت. شخصی می‌تواند یک لباس پلیس بپوشد، با همان لباس شیشه های مغازه و ماشین را خرد کند و دوستی هم از ماجرا فیلم بگیرد. فضای مجازی یک جنگ روانی علیه نظام به راه انداخته است و مردم نباید آن ها را باور کنند. به نظرم کسانی که در  تظاهرات اخیر به اموال عمومی خسارت زدند، سایرین را تحریک کردند و یا شعارهای ساختار شکنانه دادند خواسته صنفی ندارند.

  در میان شعارهایی که امسال شاهد بودیم میتوانیم یک تفاوت اساسی را ببینیم و آن این بود که تظاهرات فقط به کلان شهرها ختم نمیشد. آیت الله خمینی هم معتقد بودند که همه اقشار جامعه میتوانند به تمام مسئولین انتقاد کنند. شما هم قبول دارید؟ 

بله. هیچ اشکالی ندارد که مردم به مسئولین انتقاد کنند. قانون اساسی کشور اجازه داده که هر فرد نظر خود را بیان کند و ما بر همین اساس انقلاب کردیم. آزادی بیان یکی از برکات انقلاب بود.

  پس با این وجود نمیتوان به برخی از شعارها لقب ساختارشکنانه را نسبت داد؟

برخی از تحرکات امینت کشور را به هرج و مرج سوق می‌دهد. نباید کارهایی انجام دهیم که باعث خوشحالی دشمن شود.

  در تظاهرات و اعتراضات اخیر شاهد بودیم که بسیاری از تمجع کنندگان به رهبری انتقاد داشتند. برخی معتقدند که بسته بودن فضا و نقد نکردن رهبری چنین شرایطی را به وجود میآورد. شما به چنین تحلیلی باور دارید؟

در جمهوری اسلامی همه در نقد کردن آزاد هستند اما سوال اینجاست که به کدام کار رهبری می‌توان انتقاد کرد. اگر نمایندگان مجلس بودجه سال آینده را بررسی می‌کنند و در آن به برخی گرانی ها رای می‌دهند آیا مقصر رهبری است؟

آیت الله خامنه‌ای در کجای این تصمیمات قرار دارند؟ مردم به امثال من رای داده‌اند تا کارهایی که مناسب با بهتر شدن فضای زندگی آنهاست را انجام دهم و در مقابل آنهایی که شرایط را بدتر می‌کند بایستم. چرا همه مسئولیت های کشور را به گردن رهبری می‌اندازیم؟ وظایف رهبری اینها نیست.

  در برخی از موارد از جمله شورای نگهبان و قوه قضیه که انتصاب از سوی ایشان اتفاق میافتد برخی انتقاد را وارد میدانند.

قوه قضاییه پانزده میلیون پرونده دارد، آیا این رهبری  است که باید همه آنها بررسی کند؟ قوه قضاییه بر اساس قانون اساسی اختیاراتی دارد که می‌تواند در آن چارچوب به وظایف خود عمل کند. انتخاب به عهده رهبری است نه وظایف دیگر و ایشان نسبت به عملکرد آنها نباید پاسخگو باشندایشان نگفتند که به ما انتقاد نکنید که حالا این پرسش مطرح شود که از این به بعد شروع به انتقاد از رهبری را آغاز کنیم یا خیر.

  آقای روحانی در جلسهای که روز سه شنبه با برخی از نمایندگان مجلس داشتند گفتند  که فضا را باید باز تر کنیم. برخی از آن صحبت این برداشت را کردند.

خود آقای رئیس جمهور با منتقدانشان چه کرد؟ آیا جز این بود که به آنها بی شناسنامه و چنینی تعابیری نسبت داد؟

در حال حاضر نیروهای مسلح به طور مستقیم زیر نظر رهبری هستند. اگر عملکرد نیروهای مسلح در بحث فناوری، خودکفایی و موشکی، نظم و انضباط مالی را بررسی کنیم خواهیم دید که چه پیشرفتی در این حوزه صورت گرفته است.

مسئولیت های مستقیمی که رهبری به عهده داشتند پیشرفت های خوبی حاصل شده است.اگر مسئله موشکی را ایشان پیگیری نمی‌کردند به اینجا می‌رسیدیم؟

صحبت من این نیست که به رهبری انتقاد نکنیم اما انتفاد به عملکرد صورت می‌گیرد. نباید وقتی صدا و سیما مشکل دارد به رهبری نقد وارد کنیم. رئیس سازمان صدا و سیما ناظر دارد. انقلاب اسلامی مانند حکومت شاهنشاهی نیست که رهبری قدرت تمام داشته باشد. در زمان پهلوی مجلس فرمایشی بود اما بعد از انقلاب شرایط تغییر کرد. آیا رهبر در حال حاضر برای نمایندگان مجلس تعیین و تکلیف می‌کند؟

 آینده این تظاهرات را چطور میبینید؟

انقلاب ما از اینگونه حوادث که این روزها پیش آمده زیاد داشته است و همه را با موفقیت  به اتمام رسانده.

مردم در حال حاضر مشکلات اقتصادی دارند که باید برطرف شود. شاید من را زمانی قبول نداشته باشند اما اصل نظام و انقلاب را کنار نمی‌گذارند و به آن پایبندند. کسانی که این روزها به خیابان می‌آیند به دو گروه  نا آگاهان یا هدایت شده از سوی برخی از دشمنان تقسیم می‌شوند. شعارهایی که در اکثر شهرها سر داده  می‌شود ، یکسان است و افراد کارهایی مشابهی را انجام می‌دهند که این کمی مشکوک است. بعد از بررسی هایی که روی  افراد دستگیر شده انجام خواهد شد بسیاری از مسائل روشن می‌شود.. افرادی در تجمعات حضور داشتند که از بستر اقتصادی و معیشتی ایجاد شده سواستفاده کردند.

  این روزها در مجلس چه میگذرد؟ وضعیت بودجه در چه مرحلهای است؟

کشور این روزها به آرامش بیشتری نیاز دارد و همه ما به آن مسئول هستیم . کمک به دولت و حمایت از مسئولین می‌تواند مشکلات مردم را حل کند که این فقط با وحدت می‌تواند اتفاق بیفتد. اما مجلس همانطور که با دولت همکاری می‌کند باید نظارت خود را هم داشته باشد و بودجه را به خوبی تصویب کند. روز دوشنبه اتفاق خوبی افتاد و عوارض خروج از کشور سال آینده گران نخواهد شد. حامل های انرژی را هم  به سوی عدم تغییر قیمت سوق خواهیم داد و قرار بر این هست که به حقوق افراد کم درآمد درصد بیشتری اضافه شود.در تلاش هستیم تا کسانی که حقوق پایینی دریافت می‌کنند  از دادن مالیت معاف شوند و آنهایی که درآمد بالایی دارند مالیات بیشتری بپردازند.  فضای خوبی در کمیسیون تلفیق وجود دارد که بتوانیم کمک بیشتری به قشر متوسط و ضعیف جامعه صورت گیرد.

نظرات شما

×

Comments are closed.