عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: «تک‌‎نرخی شدن» مشکلات بازار ارز را برطرف می‎کند/ ضرورت تقویت حساب ارزی

خبرگزاری ایکنا نوشت: در روزهای اخیر، تلاطم‎هایی در بازار ارز پدید آمد و نرخ دلار تا ۶۰۰۰ تومان هم رسید؛ وضعیتی که نشان دهنده دست‎هایی پنهان برای سوداگری و همچنین بر هم‌ زدن نظم اقتصادی کشور است. در روزهای اخیر مشاهده کردیم که صف‌های طولانی مردم در جلوی صرافی‌های میدان فردوسی و چهارراه استانبول شکل گرفت که بعضا منجر به دخالت نیروهای انتظامی برای ایجاد امنیت و برخورد با اخلالگران بازار ارز شد. این وضعیت همچنین باعث ورود بانک مرکزی و جلسه دولت برای اقدام فوری در این رابطه شد. در جلسه‎ شب گذشته هیئت دولت، مقرر شد که نرخ دلار به ۴۲۰۰ تومان رسیده و با خاطیان به مثابه افراد قاچاقچی برخورد شود. همچنین عصر روز گذشته، ولی‌الله سیف، برای پاسخگویی به سؤال نمایندگان در کمیسیون اقتصادی مجلس حضور پیدا کرده و امروز سه‌شنبه ۲۱ فروردین نیز برای پاسخگویی درباره این وضعیت در صحن علنی مجلس حاضر شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدناصر موسوی‌لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با ایکنا، به تشریح جزئیات جلسه روز گذشته رئیس‌کل بانک مرکزی با اعضای کمیسیون اقتصادی و همچنین حضور امروز سیف در صحن علنی مجلس اظهار کرد: در جلسه روز گذشته کمیسیون اقتصادی، حقیقتا بحث چندان عملیاتی نبود بلکه برخی توضیحات توسط وزیر اقتصاد و همچنین رئیس‌کل بانک مرکزی ارائه شد که این توضیحات، همان توضیحات قبل بود؛ بدین معنی که بحثی که بتواند مشکل را حل کرده و نابسامانی‌های ارزی در کشور را مرتفع کند مطرح نشد.
وی ادامه داد: همچنین جلسه‌ای در روز گذشته با جناب رئیس‌جمهور برگزار شد و در آن جلسه هم اعلام کردند که نرخ ارز از امروز باید ۴۲۰۰ تومان باشد و اگر در بازار آزاد هم ارزی بیشتر از این مبلغ فروخته شود، قاچاق محسوب می‎شود و عین کالای قاچاق یا مواد مخدر با آن برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

 

اعتراض نمایندگان به سیف در صحن علنی مجلس

موسوی‌لارگانی تأکید کرد: به نظرم اگر این موضوع عملیاتی شود، آثار بسیار مثبتی در پی خواهد داشت؛ چراکه یکی از بزرگترین مشکلاتی که این نابسامانی را ایجاد کرده، چند نرخی بودن ارز است و اگر تک نرخی شود، شاهد چنین وضعیتی نخواهیم بود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به حضور امروز رئیس کل بانک مرکزی در صحن علنی مجلس اشاره کرد و گفت: در جلسه امروز هم همان مطلب قبلی در مورد نرخ ۴۲۰۰ تومان را تکرار کردند که البته تعدادی از نمایندگان با اعتراضاتی که داشتند، ابتدا مانع صحبت‌های ایشان شدند تا سخنان جناب سیف قطع شود اما با تذکراتی که رئیس مجلس دادند، نظم ایجاد شد و ایشان توضیحات مختصری ارائه دادند. صحبت جناب آقای محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم در مورد طرحی بود که نمایندگان برای ساماندهی نرخ ارز تهیه کرده‌اند.

 

طرح نمایندگان برای کنترل بازار ارز

نماینده فلاورجان در خانه ملت یادآور شد: در سخنان جناب پورابراهیمی بر دو مطلب تأکید داشتند که یکی در مورد سپرده ارزی بود که جناب سیف معتقدند ما سپرده ارزی داریم اما به دلیل اینکه قبلا، تا حدودی باعث بی‌اعتمادی در میان مردم شده است، این سپرده در میان مردم مورد استقبال قرار نگرفته است.
وی ادامه داد: چون معمولا بانک مرکزی یا بانک‌ها، اگر از مردم و وام‌گیرندگان، طلب داشته باشند، آن را به قیمت روز محاسبه می‎کنند و کاری به تاریخ گشایش ال سی و قیمتی که وام گیرنده در آن روز وام گرفته ندارند بلکه به قیمت روز حساب می‌کنند اما اگر بدهکار باشند، به قیمت ریال و آن هم در روز گشایش سپرده محاسبه می‌کنند که این باعث سلب اعتماد مردم از بانک‌ها شده است و به همین دلیل بسیاری از مردم از این سپرده ارزی استقبال نکرده‌اند.

 

ضرورت تک نرخی شدن ارز

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد: لذا اگر این اعتماد به مردم بازگردد و سپرده ارزی در کشور، به نوعی نهادینه شود و مردم در این حساب سپرده‌گذاری کنند، مشکل تا حدودی حل می‌شود. موضوع دیگری که مورد توجه قرار گرفت، تک نرخی شدن نرخ ارز است. به نظرم اگر این اقدام صورت گیرد، تلاطم‎های بازار ارز هم پایان خواهد یافت.
موسوی لارگانی تصریح کرد: البته براساس تصمیم که شب گذشته در جلسه دولت اتخاذ شد، بنا بر این است که ارز دارای یک قیمت باشد؛ چه ارز زیارتی، چه سیاحتی و همه نرخ‎ها باید به همین قیمت باشد.
منتخب مردم فلاورجان در خانه ملت در پایان گفت: براساس آنچه که دولت اعلام کرده است، قرار است همه آنچه که صرافی غیرمجاز است را تعطیل می‎کنیم و صرفی‎های مجاز هم باید براساس همین نرخ ۴۲۰۰ تومان عمل کنند و در واقع همین اقدام به معنای تک‌نرخی شدن نرخ ارز است که اگر به خوبی اجراء شود، مشکل بازار ارز را برطرف می‎کند.

نظرات شما

×

Comments are closed.