عضو فراکسیون امید مجلس در گفتگو با “جهان اقتصاد”؛ سوال از رییس جمهور برای ضربه زدن به دولت طراحی شده است

۱۳۹۷/۰۵/۱۹

حوزه دولت در هفته‌ای که گذشت، شاهد اخبار گوناگونی بود که در این میان گفتگوی زنده تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم را می‌توان مهمترین اتفاق در این هفته برشمرد.

هفته‌ای که گذشت، عرصه سیاسی ایران شاهد اتفاقات مهمی از ارکان مختلف دولت بود که در این میان گفتگوی زنده تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم را می‌توان از جمله مهمترین اخبار دولت در هفته گذشته برشمرد.

حجت الاسلام حسن روحانی پس از حدود ۳ ماه از آخرین نطق تلویزیونی خود، با حضور در مقابل دوربین صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، به صورت زنده و مستقیم با مردم سخن گفت.

هفته گذشته طرح سوال از رییس جمهوری با امضای ۸۰ تن از نمایندگان در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد، موفق نبودن دولت در کنترل قاچاق، استمرار تحریم های بانکی با وجود اجرای همه تعهدات برجامی ایران، افزایش مفرط نرخ بیکاری، رکود چندین ساله و رشد فزاینده نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی، از مهمترین محورهایی مورد سوال نمایندگان از رییس جمهوری است.

اگر چه سوال به موجب اصل ۸۸ قانون اساسی، نمایندگان مجلس با رسیدن به حد نصاب یک چهارم می توانند از رییس جمهوری سوال کنند اما گفته می شود که این سوالات مربوط به حوزه های مختلف در وزارتخانه‌هاست و از این رو وزیران مرتبط باید پاسخگوی آنها باشند.

با وجود این تفاسیر و با استناد به قانون نمایندگان درباره این امر، رییس جمهوری برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان و سخن گفتن با مردم به مجلس می رود.

در همین زمینه پایگاه اطلاع رسانی دولت در صفحه توئیتر روز یکشنبه خود بخشی از نامه رییس جمهوری به رییس مجلس شورای اسلامی درباره سوال نمایندگان را بازنشر داد و نوشت: این امر می تواند فرصت خوبی باشد تا برخی از حقایق را برای مردم عزیز کشورم بازگو نمایم که که آنها صاحب واقعی کشورند و مشروعیت من و شما نیز از آرای آنها است.
همان روز حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهوری با اشاره به این نامه در توئیتر خود نوشت: رییس جمهور به مجلس می رود نه فقط برای پاسخ گفتن به نمایندگان مردم بلکه برای سخن گفتن با خود مردم.

سوال نمایندگان در چارچوب قانون اساسی نیست/ برای احترام به مجلس، خواهم آمد

رئیس جمهور در نامه ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه سوال تعدادی از نمایندگان، در چارچوب قانون اساسی و زمان و شرایط مناسب مطرح نشده است، تاکید کرد: اما برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به مجلس شورای اسلامی، در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد.

روحانی در ادامه این نامه تصریح کرد: البته این امر می تواند فرصت خوبی باشد تا برخی از حقایق را برای مردم عزیز کشورم بازگو نمایم که آنها صاحب واقعی کشورند و مشروعیت من و شما نیز از آراء آنها است.

در این زمینه محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با “جهان اقتصاد” درباره نامه نمایندگان و درخواست سوال از رییس جمهور اظهار داشت: با اعلام وصول و ورود به این موضوع جایگاه مجلس برجسته می‌شود. بنده سؤال از رییس جمهور را امضا نکردم چون به‌وضوح معلوم است برای ضربه زدن به دولت طراحی شده، اما سؤال و استیضاح را حق نمایندگان می‌دانم؛ رییس جمهور که خود پنج دوره نماینده بوده به این حق احترام بگذارد و از آن به‌عنوان فرصتی برای اصلاح کاستی‌ها و بیان محدودیت‌های خود استفاده کند.

عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه سوال از رئیس جمهور یک فرصت برای بیان شفاف اقدامات و محدودیت های دولت است، یادآور شد: طراحان اصلی سؤال از رییس‌جمهور درحالی از او بخاطر استمرار تحریم‌های بانکی سؤال می‌کنند که خود طی دو سال گذشته مانع تصویب لوایح مبارزه با پولشویی و خروج ایران از لیست سیاه تحریم بانکی بوده اند.

وی با اشاره به اینکه این فرایند که نمایندگان از هر طیف سیاسی حق خود را اعمال کنند به معنای ارتقاء سطح و جایگاه مجلس است ابراز داشت که از سوی دیگر پاسخ به سوال نمایندگان در شرایط پرالتهاب فعلی هم می‌تواند سبب فروکش کردن التهابات شود.

صادقی تصریح داشت که طرح سوال از رییس جمهور موجب می شود که جناح‌های مختلف سیاسی از اهرم و ابزارهای نظارتی مجلس استفاده کنند که این به معنای واقعی دموکراسی است. انتظار می رود که رییس جمهوری به صورت شفاف مسائل را بیان کند، بهتر است رییس جمهوری در مجلس گزارش های شفافی از عملکرد خود و دولت در حوزه های مورد سوال ارائه دهد و برای کاستی های موجود در برخی حوزه های دولت نیز برنامه ارائه دهد.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد که اکنون این موضوع مطرح‌ شده، یک فرصت بسیار طلایی است و رئیس‌جمهور باید بیاید و بدون ملاحظه تنگناها و مشکلات و سوابقی که منجر شده تا در این دام گرفتار و کشور با این وضعیت دچار شود را توضیح دهد. ما با پدیده فساد در دولت ها و همچنین تضاد منافع مواجه هستیم که مانعی برای اصلاح امور است و برای بهبود آن بهتر است تهدیدها خارجی و موانعی که در مسیر اجرای برنامه های دولت و رفع مشکلات وجود دارد، البته نه با قصد انتقام جویی سیاسی بلکه با هدف رفع مشکلات کشور برای مردم روشن شود.

مافی: پشت سوال از روحانی مقاصد سیاسی نهفته است

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح سوال نمایندگان از رییس جمهوری در شرایط فعلی به جا نیست و معتقدم برخی مقاصد سیاسی، پشت این موضوع قرار دارد.

«پروانه مافی» نیز در گفت وگو با ایرنا درباره سوال شماری از نمایندگان مجلس از رئیس جمهوری اظهار داشت: طرح سوال نمایندگان را در شرایط فعلی به جا نمی دانم و با شناختی که از فضای مجلس و افراد جمع کننده امضا دارم، مبرهن است برخی مقاصد سیاسی پشت سوال از روحانی وجود دارد.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس افزود: ما نمایندگان تهران این متن را امضا نکردیم، ولی در گفت‌وگوها و مصاحبه‌ها نظرات خود را به طور کامل به سمع و نظر رئیس جمهوری رسانده و همچنان مطالبه گرهستیم.

نماینده مردم تهران در خصوص گفت وگوی دوشنبه شب رئیس جمهوری با مردم گفت: سخنان رئیس جمهوری می تواند به بهبود شرایط و مشکلات منجر شود؛ اگر چه مباحثی چون درهم تنیدگی روابط در ساختار اداری و اجرایی کشور، مداخله نهادهای موازی در کار دولت و حتی مسائل سیاست خارجی، می توانست موضوع سخنان دکتر روحانی باشد.

مافی خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری سعی کرد با روندی آرام سخن بگوید تا جامعه را از التهاب دور کند، به نظر من برنامه روحانی این است ابتدا در مردم آرامش ایجاد کند و سپس در سخنرانی مجلس به مسائل مهم بپردازد.

نظرات شما

×

Comments are closed.