عسل ایرانی گرفتار چالش برندسازی

به روزکردن سیاست کلان توسعه بخش زنبورداری ضروروی است

گروه تولید-معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ایران رتبه چهارم تولید عسل دنیا را دارد، بر لزوم برندسازی در این صنعت تاکید کرد.

به گزارش جهان اقتصاد، مرتضی رضایی درهمایش روزجهانی زنبورعسل با بیان اینکه زنبورعسل استفاده های زیادی در زندگی ما دارد، گفت: حیات بدون گرده افشانی زنبورعسل مفهومی ندارد، ضمن اینکه این حشره باعث ایجاد تنوع ژنتیکی می شود.

وی با بیان اینکه مهمتر از عمل گرده افشانی، ایجاد تنوع ژنتیکی توسط زنبورعسل است، گفت: در آینده نقش زنبورعسل در زندگی ما بیشتر می شود، چرا که تنوع ژنتیکی اساس ادامه حیات است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: کشور ما در تولید عسل مقام چهارم و از لحاظ تعداد کلنی مقام پنجم دنیا را دارد و پرورش زنبورعسل مصداق عینی و عملی اقتصاد مقاومتی است.

رضایی با بیان اینکه به روز کردن سیاست کلان توسعه بخش زنبورداری و بازنگری در برنامه توسعه کیفی و کمی آن از اولویت های اساسی است، گفت: باید با ارائه برنامه های آموزشی و ترویجی به زارعان و باغداران آنها را با ارزش زنبورعسل در گرده افشانی و افزایش تولید آشنا کنیم.

وی ادامه داد: برندسازی در عسل نیز باید مورد توجه قرار بگیرد و باید بدانیم عسلی که در مغازه ها فروخته می شود چه کیفیتی دارد. آیا این عسل طبیعی است، غیرطبیعی است، مصنوعی است و یا آبنبات ذوب شده است؟ متاسفانه از روی قیمت محصول نمی توان کیفیت آن را تشخیص داد و این مسئله به تولیدکنندگان واقعی و زحمتکش ضربه می زند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: با توجه به این مسائل، جای برندسازی در صنعت ما بسیار خالی است و حس می شود.

رضایی افزود: در حال حاضر کارگروه ویژه ای در سطح وزارتخانه برای گرده افشانی تشکیل شده و ما باید مردم را با ارزش های گرده افشانی آشنا کنیم.

وی همچنین به مبارزه با آفات در سطح باغات اشاره کرد و گفت: مبارزه ناصحیح با آفات در سطح باغ ها باعث می شود زنبورهایی که در باغ هستند بر اثر این سمپاشی از بین بروند، ضمن اینکه عسل سمی نیز تولید شود.

رضایی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تلاش می کنیم تا پایان سال گروه پرورش زنبورعسل به یک اداره مستقل تبدیل شود.

**ایده روزجهانی زنبورعسل ازسوی اسلونی مطرح شد

سفیراسلونی در ایران نیز در این مراسم با بیان این که زنبورداران تشکل‌های قدرتمندی در کشورشان دارند گفت: زنبورها برای دنیا و بشریت مورد اهمیت هستند که این امر در استراتژی‌های ملی ما مورد اهمیت است و ما تابع دستورات و پیشنهادات زنبورداران هستیم.

کریستینا رادی سفیر اسلونی درایران اظهار کرد: اسلونی به محیط زیست بسیار اهمیت می‌دهد و ایده روز جهانی زنبور عسل توسط رئیس انجمن زنبورداران این کشور به سازمان ملل ارائه شد.وی افزود: زنبورها برای دنیا و بشریت مورد اهمیت هستند که این امر به عنوان استراتژی ملی در کشورما مورد اهمیت است.

**هشدار نسبت به کاهش جمعیت زنبورعسل

از سوی دیگر نیز رئیس اتحادیه زنبورداران ایران در گفتگویی با خبرگزاری فارس گفت: جمعیت زنبورعسل با توجه به خشکسالی‌های اخیر، کاهش یافته و بارها موضوع را به مقامات گزارش داده‌ایم، اما جوابی دریافت نشد.

عفت رئیسی سرحدی، درمورد رشد چشم‌گیر تعداد کندوهای زنبور عسل طی ۴۰ سال اخیر خاطرنشان کرد: ۴۰ سال پیش تعداد کندوهای زنبور عسل ۶۰۰ هزار بود، اما اکنون ۷٫۵ میلیون کندوی فعال در کشور داریم که نقش به سزایی در ایجاد اشتغال، کسب و کار و همچنین تولید عسل در راستای اقتصاد مقاومتی داشته است و در تولید عسل بعد از چین رتبه سوم جهان داریم.

وی توسعه باغی،‌ به‌زراعی،‌ حفظ اکوسیستم، کمک به تنوع زیستی و جلوگیری از بیابان‌زایی را از جمله توسعه صنعت زنبور عسل عنوان کرد و افزود: زنبورها بیش از آنکه سازمان هواشناسی اعلام کند، متوجه خشکسالی‌های پیش‌رو شده بودند به طوری که از دی ماه سال گذشته زنبورها تخم‌ریزی نکردند چون می‌دانستند، صحرایی وجود ندارد که زنبورها بخواهند از آن تغذیه کنند. موضوع خطر کاهش جمعیت زنبورها را به مقامات گزارش دادیم و هشدار دادیم که اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است مجبور به واردات زنبور، خروج ارز از کشور و ورود آفات ناشی از زنبورهای وارداتی بشویم، اما تاکنون پاسخی به درخواست ما داده نشده است.

وی افزود: این گونه مشکلات را نمی‌توان در بروکراسی‌های اداری انداخت تا فلان وزارتخانه یا سازمان برنامه و بودجه آن را تصمیم‌گیری کند و این مسائل چیزی جز دلسرد کردن تولید کننده در پی ندارد.

**برداشت عسل از کندوها یک سوم نرم جهانی شده است

رئیس اتحادیه زنبورداران ایران به این نکته اشاره کرد که میزان برداشت عسل با وجود آنکه در دنیا از هر کندو بین ۲۲ تا ۲۵ کیلوگرم است، اما این رقم در ایران یک سوم نرم جهانی است و بین ۷ تا ۱۰ کیلوگرم است.

رئیسی سرحدی با بیان اینکه زنبور عسل علاوه بر تولید عسل در افزایش تولید سایر محصولات کشاورزی نقش موثری دارد، خاطرنشان کرد: فائو می‌گوید از ۳ قاشق غذایی که مردم در دنیا می‌خورند، یک قاشق آن ناشی از گرده‌افشانی زنبور عسل است، اما این مسئله در کشور ما مغفول مانده و فکر می‌کنند که زنبور فقط عسل تولید می‌کند، در حالی که در همین کشورهای همجوار مثل افغانستان، عراق و ترکیه به زنبورداران بابت گرده‌افشانی یارانه یا وام با بهره صفر درصد می‌دهند.

وی با اظهار تاسف از اینکه تاکنون در برنامه‌های توسعه‌ای کشور هیچ ردیف بودجه برای پرورش‌دهندگان زنبور عسل نداشته‌ایم، تصریح کرد: ۸۰ هزار پرروش دهنده زنبور عسل، ۳۰۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و یک میلیون نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده که هیچ گونه واردات و ارزبری ندارد و مگر می‌شود این قشر را به حال خود رها کرد.

نظرات شما

×

Comments are closed.