عده ای برای احیای رشت الکتریک سنگ اندازی کردند، حال ما متهمیم؟

علیرضا امامی فرد-گروه سیاسی

چند روزی است که رشت الکتریک بر سر زبان ها افتاده است. ماجرا از این قرار بود که چند پیج اصولگرای تندرو در صفحات مجازی چند تن از اصلاح طلبان را به فساد عظیمی در رابطه با کارخانه رشت الکتریک متهم کردند بی آنکه سندی از این اتهامات به مردم نشان دهند. گرچه اتهام زنی ها از خود فعالان سیاسی فراتر رفت و خانواده های چند تن از مدیران سابق دولتی به این فسادها متهم شدند. یکی از کسانی که برخی از پیج های اصولگرا او را نشانه گرفتند، غلامحسین کرباسچی بود. در ابتدا اصلاح طلبان موضع خاصی در این رابطه نگرفتند اما کار از انتشار چند خبر از پیج فراتر رفت و صفحه اول کیهان نیز به آن پرداخت.

البته این تمام ماجرا نبود. روز گذشته یکی از خبرگزاری های وابسته به فارس اعلام کرد که پسران کرباسچی، نهاوندیان و لاریجانی اقدام به تاسیس یک شرکت کردند که دروغ این خبر بسیار واضح بود زیرا کرباسچی هیچ پسری ندارد.

روز چهارشنبه دانشگاه امیرکبیر میزبان چهره های سیاسی و اساتید برجسته دانشگاه کشور تحت عنوان کنشگری دانشجویی در عصر اعتدال بود.

یکی از سخنرانان این همایش غلامحسین کرباسچی بود و به همین خاطر قبل از شروع آن کمی با حاشیه همراه بود.

بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر در مقابل سالن همایش برگه هایی پخش می کرد که در آن کرباسچی و همسرش را به فساد متهم کرده بودند.

اما همایش آن طور که پیش بینی می شد با حاشیه رو به رو نبود و همایش به دور از هر تنشی برگزار شد.

*مذاکره ملی فقط موضوع میان جناح‌ها نیست

غلامحسین کرباسچی در این مراسم با اشاره به سابقه فعالیت‌های دانشجویی در ایران گفت: جریان‌های دانشجویی موتور فعالیت‌های اجتماعی هستند و نقش جنبش دانشجویی قبل و در هنگام پیروزی انقلاب غیرقابل تردید است. البته در مقاطعی به دلایل مختلف درونی و بیرونی شاهد انفعال جنبش دانشجویی بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه مذاکره ملی فقط موضوع میان جناح‌ها نیست، اظهار کرد: به دلیل نوع مشکلات و گستردگی فضای رسانه‌ای، باید در کل جامعه، جریان مذاکره ملی و تفاهم بر مصالح ملی کشور به یک جریان عمومی تبدیل شود و برای تبدیل شدن به این مهم، جنبش دانشجویی می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ادامه داد: اگر بنا باشد در سطح ملی جریان مذاکره راه بیفتد، باید بر سر خط قرمزی که مصالح ملی است، به تفاهم برسیم. ما اکنون شاهد گسست‌های جدی در مسائل اجتماعی و سیاسی هستیم. در مسائل سیاسی شاهد فاصله بین نسل‌ها هستیم و نسل جدید از گذشته خبری ندارد و این فاصله بین‌نسلی بسیار خطرناک است.

وی با بیان اینکه یکی از نقدها به وضعیت فعلی دولت این است که مدیریت سالخورده  نمی‌تواند شرایط بحران کنونی را حل کند، اظهار کرد: این مدیران تجربیات گرانسنگی دارند ولی این افراد اراده و انگیزه‌شان هم تحلیل می‌رود و توان جسمی‌شان هم کم می‌شود. آقای خاتمی هم که شعار گفت‌وگوی تمدن‌ها را در مقابل جنگ تمدن‌ها مطرح کرده بود، حتما به گفت‌وگوی ملی هم نگاه داشته است.

کرباسچی با تاکید بر اینکه ما باید به دنبال گفت‌وگو باشیم، تصریح کرد: امروزه فردی مانند آقای شریعتمداری تقریبا با یک فرد شبیه به خودش مثل اقای صفار هرندی در تلویزیون می‌نشیند که در اینجا گفت‌وگویی صورت نمی‌گیرد اما اگر بهزاد نبوی که یک فرد دلسوز و ملی است در برابر وی بنشیند آن وقت گفت‌وگو آغاز می‌شود که قرار هم نیست در این گفت‌وگو به نظر واحد برسیم، بلکه قرار است به جمع بندی دست یابیم.

دبیرکل حزب کارگزاران ادامه داد: وقتی گفت‌وگو می‌کنیم باید حرف مقابل را خوب گوش کنیم و آن را درک کنیم و باید فضای تعاملی و مبتنی بر درک متقابل با نیروهای مختلف ایجاد کنیم، البته وضعیت سیاسی کشور بدتر از زمان شاه نیست؛ چرا که در زمان شاه، افراد به خاطر داشتن یک کتاب زندان می‌رفتند، یک چهره ملی و منتخب مردم وجود نداشت، یک انتخابات آزاد هم برگزار نمی شد، پس من به این ایده که دچار استبدادی مانند دوران شاه هستیم، معتقد نیستم.

وی با بیان اینکه مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری صد بحران عمده ایران را منتشر کرده است که هر کدام از آنها برای فروپاشی یک کشور کافی است، گفت: مهمترین بحران، شکاف اجتماعی است. جنبش‌ دانشجویی می‌تواند با گفت‌وگوهایی که انجام می‌دهد مسائل ملی را مورد اولویت‌بندی قرار دهد و اصل باید این باشد که با هر گفت‌وگویی که انجام می‌دهیم کشور به سمت فروپاشی نرود. این فروپاشی فقط نظامی و مسلحانه نیست، بلکه فروپاشی اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی هم است. اصل دیگر، اجتناب از خشونت است. ما نباید برای دفاع هم از خشونت استفاده کنیم ،زیرا خشونت، خشونت‌آفرین است. خشونت هم فقط استفاده از سلاح و باتوم نیست، بلکه بخش عمده‌ای از خشونت کلامی است.

کرباسچی افزود: اصل سوم، حفظ وحدت ملی و جلوگیری از تجزیه ایران است. وحدت ملی در صد سال اخیر با هزینه بسیار همراه بوده است. جنگ هشت ساله برای جدایی بخشی از ایران بود. ایران باید مسئله مهمی برای ما باشد.

وی با بیان اینکه حتما یکی از مسائل مورد علاقه آقای روحانی افزایش قدرت اجرایی در قوه مجریه است، تاکید کرد: اصولگرایان سنتی دوست دارند نوع تغییرات به سمت تشکیل حکومت اسلامی باشد. ممکن است نیروهای امنیتی بگویند اصلا بحران در کشور وجود ندارد. البته نیروی دیگری هم است که آقای احمدی‌نژاد دنبال می‌کند. من اصلا نفهمیدم اینها به دنبال چه هستند. آیا آنها می‌خواهند با افزایش رادیکالیزم، جریان اصلاحات را تضعیف کنند یا آن گونه آقای باهنر گفته است این افراد متوهم شده‌اند.

وی با بیان اینکه شخص عاقل و ملی‌گرا باید به دنبال جلوگیری از خشونت و تجزیه و فروپاشی باشد، گفت: برای این کار، ما راهی جز اصلاح‌طلبی نداریم. خوشبختانه شرایط برای گفت‌وگوی ملی فراهم آمده است. باید به همه بقبولانیم که باید برای حل مشکلات مردم باید گفت‌وگو کنیم و معقتدیم که دولت روحانی اگر مشکلی برایش ایجاد نشود می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات باشد.

دبیرکل حزب کارگزاران در پایان تاکید کرد :.البته معقتدیم اگر همان اندازه که اقای روحانی خوب حرف می‌زد نیروهای خوب‌تری انتخاب می‌کرد و پای انتخاب‌هایش می‌ایستاد، موثرتر واقع می‌شد. خیلی از حرف‌ها خوب هستند و قشنگ ولی لزوما نباید از سوی رئیس‌جهور مطرح شود.

اما در انتها کرباسچی اشاره ای به حواشی مطرح شده کرد و گفت: قرار بود در این مراسم به طور مفصل به شایعاتی که در رابطه با رشت الکتریک مطرح است پاسخ دهم اما وقت همایش چنین اجازه ای به من نمی دهد.

من متوجه نمی شوم که این فسادهای اکبری که به من و خانواده من زده می شود در کجای زندگی ما وجود دارد؟

برخی از مدیران شهرداری بعد از به اتمام رسیدن مدیریت من در شهرداری تهران تصمیم به فعالیت اقتصادی گرفتند. آنها در یک مزایده توانستند کارخانه ورشکسته رشت الکتریک را بخرند. کارخانه ای که کارگرانش به علت عدم دریافت حقوق هر روز اعتراض می کردند. دوستان من قصد راه اندازی و احیای آن را داشتند اما متاسفانه عده ای با شنیدن دوستی سهامداران کارخانه با من شروع به سنگ اندازی کردند. نیروهای امنیتی و محلی، قوه قضایی و چند تن دیگر مانع از فعالیت آن شدند. بیشتر این اتفاقات در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد رخ داد. حال آنهایی که مانع از فعالیت این کارخانه شدند مبری از هر گونه اتهام هستند و من مجرم شناخته می شوم؟

تمام مدارک موجود است و هیچ جای ابهامی وجود ندارد. تمام مبالغی که در رابطه با رشت الکتریک نیز در فضای مجازی مطرح می شود کذب محض است.

لازم به ذکر است که جهان اقتصاد چند مدرک را در سایت روزنامه منتشر کرده است.

نظرات شما

×

Comments are closed.