عدم تحقق زنجیره تولید بدون همگرائی دولت و بخش خصوصی

وزیرجهاد کشاورزی مطرح کرد

گروه تولید-وزیرجهاد کشاورزی تحقق زنجیره تولید و خدمات قبل، حین و بعد تولید را برای توسعه کشاورزی ضروری توصیف و بیان کرد: تحقق زنجیره تولید نیازمند هماهنگی وهمکاری بیشتر بخشهای دولتی و خصوصی است.

محمود حجتی درجریان سفر به گناباد در جمع خبرنگاران افزود: با تحقق زنجیره تولید فعالان و شهرهای تولیدکننده محصولات کشاورزی بیشتر از منافع اقتصادی این بخش بهره مند نمی شوند.

وی توسعه صنایع تبدیلی را نیز از رویکردهای مهم وزارت جهاد کشاورزی برای جهت دهی بیشتر این بخش در مسیر رونق اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی ذکر و بیان کرد: باید در هرمنطقه متناسب با محصولات کشاورزی خاص آن با حمایت از بخش خصوصی برای توسعه کمی و کیفی این صنایع تلاش کرد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: خراسان رضوی از ظرفیتهای زیادی برای ایجاد صنایع تبدیلی از جمله در محصولاتی مانند زعفران و پسته برخوردار است و وزارتخانه با پرداخت تسهیلات از فعالان این بخش حمایت می کند.

وی همچنین با اشاره به تداوم پدیده خشکسالی و کمبود منابع آبی در سطح کشور، توسعه طرحهای نوین آبیاری تحت فشار و کشت گیاهان کم آب و مقاوم برابر تنشهای آبی را یک ضرورت کاهش تنگناهای این بخش ذکر کرد و خواستار توجه بیشتر فعالان کشاورزی به این موضوع شد. حجتی بر لزوم تغییر تولید معیشتی به سمت تولید انبوه در بخش کشاورزی تاکید و بیان کرد: یکپارچه سازی تعاونیها ضرورت توسعه این بخش است.

وزیر جهاد کشاورزی در سفربه گناباد سامانه آبیاری نوین باغهای پسته موسسه موقوفات کشاورزی جنوب خراسان رضوی متعلق به آستان قدس رضوی را در روستای بیمرغ این شهرستان بهره برداری کرد. باغهای پسته موقوفات آستان قدس رضوی در روستای بیمرغ در مجموع ۸۰۰ هکتار وسعت دارد که ۶۰۰ هکتار آن زیرپوشش آبیاری نوین قرار گرفت.

**توسعه طرحهای آبیاری نوین رویکرد مهم دولت

وزیر جهاد کشاورزی همچنین در مراسم بهره برداری سامانه نوین آبیاری باغهای پسته گناباد گفت: ارتقای بهره وری آب در بخش کشاورزی و توسعه طرحهای آبیاری در مزارع از رویکردهای مهم دولت دوازدهم است.

حجتی افزود: با کمک دولت و مجلس شورای اسلامی ۲۵۰ هزار هکتار از زمینهای کشاورزی امسال در سطح کشور زیر پوشش طرحهای آبیاری نوین قرار می گیرد.

وی ادامه داد: آبیاری نوین در خراسان رضوی تا سال ۱۳۹۲ تنها در گستره ۱۰۰ هزار هکتار اجرا شده بود ولی ظرف چهار سال اخیر ۷۰ هزار هکتار مزرعه در این استان زیر پوشش آبیاری نوین قرار گرفت.

وزیر جهاد کشاورزی به نقش حیاتی قنات در کشور و خراسان رضوی نیز اشاره و بیان کرد: قناتها در تامین آب بسیار ارزشمند و حیاتی هستند. با وجود محدودیت منابع آبی باید با نگاه ویژه ای به قنات و تخصیص اعتبارات مناسب برای لایروبی و بهسازی آنها تلاش کرد. قنات بهترین روش دریافت آب از سفره های زیرزمینی بدون آسیب به طبیعت است.

وی گفت: در بودجه سال آتی کشور اعتبارات ملی برای قناتها به میزان ۹۰۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شد. علاوه بر آن اعتباراتی هم از منابع استانی و خودیاری مردمی به این بخش تخصیص می یابد.

حجتی به حمایت وزارت جهاد کشاورزی از تامین نهاده های دامی نیز اشاره و بیان کرد: بعد از دارو ضروریترین ارز تخصیصی دولت به تامین این نهاده ها اختصاص می یابد و تامین این ارز بدون وقفه ادامه دارد.

وی به واردات برخی محصولات از جمله ذرت و سویا با تعرفه پنج درصد هم اشاره و بیان کرد: دولت دوازدهم از هیچ تلاشی برای رونق و توسعه بخش کشاورزی دریغ نمی کند.

وزیر کشاورزی در ادامه نرخ کنونی شیر را هم مناسب توصیف و بیان کرد: کمبود نقدینگی مهمترین مشکلات دامداران است اما امیدواریم با همراهی نظام بانکی و پرداخت تسهیلات تنگناهای این بخش کاهش یابد.

نظرات شما

×

Comments are closed.