عبور شاخص از کانال ۱۶۸ هزار واحدی پاییزبورس را گرم کرد

مرتضی ابراهیمی

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز دوشنبه  با افزایش ۳۵۵۲ واحدی به رقم ۱۶۸ هزار و ۶۲۴ واحد رسید. بدین ترتیب در دومین روز مهر بازار سرمایه بر سرمای پاییز را گرم کرد.

به گزارش جهان اقتصاد، بازار سرمایه شش ماه دوم خود را شروع کرده است  که به این معنی است که انتشار گزارشات شش ماهه حسابرسی شده شروع شده است. حال روز بازار سرمایه نشان می دهد که به دلیل افزایش نرخ ارز بسیاری از شرکت ها سود دهی خود را افزایش داده اند و نماد هایی که با افزایش نرخ ارز صدمه می دیدیند به لطف ارز ۴۲۰۰ تومانی از التهاب ارزی در امان هستند که این دسته بیشتر شامل گروه دارویی می شود.

خبر های رسیده از ان حکایت دارد که مجلس و دولت موافق تصویب FATF هستند، زیرا با تصویب FATF در مجلس شاهد کاهش نرخ ارز، افزایش شفافیت بیشتر بازار ها و پیوست ایران به سویفت خواهیم بود. بنابرای سرمایه گذاران به تصویب FATF روی خوش نشان داده اند.

از طرفی به نظر می رسد که دولت تمایلی به افزایش سود بانکی ندارد که این موضوع موجب شده است تا مردم سرمایه های خود را در بازار سهام سرمایه گذاری کنند تا در بانک.

از طرفی افزایش نیافتن سود بانکی به نفع خود بانک ها است زیرا در بلند مدت افزایش نیافتن سود بانکی موجب خواهد شد تا بازدهی بانک ها افزایش یابد، بنابراین در آینده شاهد تقویت گروه بانک در بازار سهام خواهیم بود.

همچنین  روز گذشته شاهد افزایش نرخ سود برخی اسناد خزانه اسلامی در سررسیدهای مختلف بودیم به طوری که جذابیت بازار سرمایه را افزایش داده است و به عنوان رقیبی برای بانک ها، بر سود بانکی غلبه کرده است.

به گزارش جهان اقتصاد، روز گذشته فولاد مبارکه اصفهان، توسعه معادن و فلزات و ملی صنایع مس ایران هر یک به ترتیب ۴۱۲، ۲۷۷ و ۲۳۱ واحد تاثیر افزاینده روی شاخص کل داشتند

گروه پالایشی که به دلیل افزایش نرخ ارز در چند ماه گذشته شاهد رشد بود روز گذشته به دلیل خبر هایی مبنی بر تغییر نرخ خوراک با کاهش روبه رو شد و سرمایه گذاران گروه پالایشی در انتظار تصمیمات نهایی دولت هستند.

لازم به ذکر است ارزش معاملات خرد بازار سهام در روز گذشته به ۱۱۲۷ میلیارد تومان رسید همچنین خالص تغییر مالکیت بورس به ۲۱۹ میلیارد تومان حقوقی به حقیقی دست یافت.

در خودرویی‌ها نیز که از هفته گذشته شاهد رشد قیمت سهم‌هایشان بودند از روز یک شنبه شدت افزایش قیمت‌ها کاهش پیدا کرد به طوری که امروز شاهد کاهش قیمت دو غول خودرو سازری بودیم.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.