عبدالرضا فرجی ‌راد تأکید کرد: بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشگاهی و حوزوی برای تحقق مطالبات مردم/ توجه دولت به استراتژی ضدفساد

۱۳۹۶/۱۰/۲۳

خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) نوشت: «عبدالرضا فرجی‌راد» استاد ژئوپلیتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران و همچنین سفیر سابق ایران در نروژ و مجارستان ، درباره دخالت‌های مکرر آمریکا در امور داخلی کشورمان و طرح تحولات اخیر ایران در شورای امنیت گفت: ایالات متحده آمریکا ده‌ها سال است که دارد تلاش می‌کند با تحریک مخالفان، ثبات داخلی کشورمان را تضعیف کند تا بعد از اغتشاش و آشوب در کشور بلافاصله آن را در شورای امنیت مطرح سازد و این‌گونه وانمود کند که در ایران حقوق بشر نقض می‌شود، اما در جلسه اخیر شورای امنیت، اروپایی‌ها و سایر اعضاء اعلام کردند این یک مسئله داخلی است و هیچ ارتباطی با ماهیت و جلسات شورای امنیت ندارد. نظام باید هوشمندانه این مهم را مدنظر قرار دهد که آمریکا می‌خواهد به یک طریقی میان موضوعات داخلی کشورمان با صلح و امنیت منطقه و بین‌الملل ارتباط برقرار کند پس از دادن هرگونه بهانه به این کشور باید خوداری کنیم.
وی ادامه داد: ترامپ به دنبال افزایش فشارها بر ایران بوده و برای تحقق اهدافش این فشارها را از داخل شروع کرده است به ویژه که همکاری مثلث آمریکا، عربستان و اسرائیل در عراق و سوریه کار به جایی نبرده و ترامپ می‌خواهد تا با بهره‌گیری از مشکلات داخلی ایران به حکومت جمهوری اسلامی ضربه بزند. همچنین باید بگویم که آمریکا با معطوف کردن نگاه‌های بین‌المللی به امور داخلی ایران در صدد است تا از وزن ژئوپلیتیکی کشورمان بکاهد و نظام را وادار به عقب‌نشینی کند.

اغشتاشات اخیر کاهش پرستیژه بین‌المللی کشور را هدف قرار داد

فرجی‌راد در ادامه اغتشاشات اخیر را موجب تضعیف پرستیژ بین‌المللی ایران دانست و گفت: اغتشاشات اخیر کشور به پرستیژ بین‌المللی ایران ضربه وارد کرد، اما این را باید در نظر داشت که با درایت می‌توانیم هر تهدیدی را به فرصت تبدیل کنیم. در واقع حکومت با تجزیه و تحلیل این‌که در داخل کشورمان مشکلات چه هست، خواهد توانست برنامه‌ریزی‌هایی در راستای تحقق خواسته‌های مردم انجام دهد.
وی در پایان افزود: در اعتراضات اخیر یک سری خواسته‌های اقتصادی و سیاسی مطرح شدند، بنابراین باید به آن دسته از خواسته‌هایی که معقول است توجه کرد. در حوزه اقتصادی و سیاسی بهتر است دولت یک استراتژی ضدفساد را در پیش بگیرد و از ظرفیت‌های دانشگاهی و حوزوی کشور استفاده کند و با آن‌ها برای کاهش فساد، نشست‌های هم‌اندیشی داشته باشد. در این خصوص دولت می‌تواند با مطالعه موردی تجربیات کشورهای موفق مثل کره جنوبی به خواسته‌های مشروع مردم پاسخ دهد. علاوه بر این موارد این نکته را هم باید اضافه کنم که دولت باید به سمت جوان و پویا شدن حرکت کند و در نهایت با انجام این قبیل اقدامات به تعبیر مقام معظم رهبری اجازه نخواهیم داد تا دشمن در داخل بتواند به این راحتی فتنه و اغتشاش به پا کند.

نظرات شما

×

Comments are closed.