طلسم سرعت در خطوط ریلی شکسته می شود؟

توافق همکاری مشترک راه‌آهن ایران و زیمنس

گروه امورزیربنایی-شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت زیمنس آلمان در حوزه‌های برقی کردن خط ریلی تهران– مشهد، خط پر سرعت تهران – اصفهان، تامین و نگهداری ۵۰۰ دستگاه واگن مسافری، توسعه و بروز سازی سیستم‌های راه آهن، آموزش و انتقال تکنولوژی تفاهم‌نامه همکاری مشترک امضا کردند.

کارشناسان معتقدند در صورت اجرایی شدن درست این تفاهم سرانجام طلسم چالش مهمی به نام “سرعت” در صنعت ریلی کشور شکسته خواهد شد.

وزارت راه و شهرسازی در متن تفاهم‌نامه شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با شرکت زیمنس آلمان آورده است: از آنجاییکه راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بر اساس سند چشم انداز بیست ساله توسعه ایران در نظر دارد تا نسبت به توسعه حمل و نقل ریلی در بخش‌های مختلف اقدام نماید، و از آن جاییکه شرکت زیمنس دارای تجربه مفیدی در این حوزه بوده و همکاری طولانی در تامین تجهیزات ریلی در ایران داشته و علاقه‌مند به توسعه همکاری با راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران است و از آن جاییکه زیمنس روابط تجاری بلند مدت با مشتریان و شرکاء متعدد ایرانی داشته که قابلیت افزایش معتنابهی را داراست.

براساس قرارداد ایران و زیمنس طرفین در نظر دارند مذاکرات در خصوص همکاری‌های جدید در حوزه ریلی را آغاز نموده و علاقه‌مند به سرعت بخشیدن به مذاکرات به منظور انعقاد قراردادهایی در زمینه‌های برقی کردن خط ریلی تهران-مشهد، خط پرسرعت تهران-اصفهان، ۵۰۰ دستگاه واگن مسافری، توسعه و بروزسازی سیستم‌های راه‌آهن ایران، آموزش و انتقال تکنولوژی با استفاده از تهسیلات فاینانس هستند.

گستره قراداد برقی کردن خط ریلی تهران-مشهد شامل سیگنالینگ٬ تجهیزات برقی٬ لکوموتیو برقی٬ واگن مسافری و سرویس و نگهداری کامل است.

در زمینه خط پرسرعت تهران-اصفهان، زیمنس در صدد است تا بر روی یک پیشنهاد فنی و مالی کار کرده به نحوی که قادر به ارائه پیشنهاد سیگنالینگ و قطار مسافری سریع‌السیر جهت این پروژه باشد. طرفین توافق می‌نمایند تا هرچه سریع‌تر وارد مباحث فنی در خصوص تأمین و نگهداری گردند.

همچنین ۵۰۰ دستگاه سالن مسافری به انضمام بررسی امکان تأمین فاینانس تعهد می شود. طرفین توافق می‌نمایند تا هرچه سریع‌تر وارد مباحث فنی و مالی در خصوص تأمین و نگهداری گردند. زیمنس امکان ارائه فاینانس را بررسی می‌کنند (به طور مثال٬ توسط موسسات مالی پیشتیبانی شده توسط سازمان‌های اعتبار صادارت).

توسعه سسیستم‌های راه‌آهن ایران (سیگنالینگ٬ برقی نمودن٬ ناوگان٬ مخابرات و غیره) شامل انتقال تکنولوژی و نگهداری از دیگر موارد تعهد شرکت زیمنس است.

در بخش آموزشی، مشاوره و ارائه آموزش‌های تحصیلی به راه‌آهن و مرکز آموزش و تأمین سیمیلاتورهای مرتبط با لکوموتیوها و قطارهای مورد استفاده در ایران فراهم می شود.

و در حوزه انتقال تکنولوی زیمنس در نظر دارد از طریق انتقال شرکاء داخلی (با تأیید راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران) نسبت به انتقال دانش فنی و ساخت داخل نمودن تجهیزات مختلف از جمله ناوگان و تجهیزات آن٬ سیگنالینگ٬ مخابرات و تجهیزات برقی نمودن راه‌آهن اقدام نماید. زیمنس در صدد ایجاد توانایی‌ها و ظرفیت‌های محلی برای تعمییر و نگهداری از طریق نمایندگی زیمنس٬ زیمنس شرکت سهامی خاص است.

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.