طرح آزادسازی قیمت خودرو در بن بست

۱۳۹۷/۰۸/۲۳

معاون وزیر صنعت از اعلام قیمتهای جدید خودرو درهفته آینده خبر داد

نمایندگان مجلس در گفتگو با جهان اقتصاد: افزایش قیمت خودرو به شرط برداشتن حمایت های دولتی

مهدی زاهدی-پس از ماهها انتظار، سرانجام با اظهارنظر رسمی معاون امورصنایع وزیر صنعت زمان اعلام قیمت های جدید خودرو مشخص شد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، ماههاست در آن سوی هیاهوی بازار خودروی کشور که به ویژه در نیمه دوم سال جاری با وضعیتی عجیب و تاسف آور روبرو شده بود، جدال میان خودروسازان و مسئولان قیمت گذاری خودرو به صورت موازی در جریان است، خودروسازان از همان ابتدا به صورت تلویحی خواستار آزادسازی نرخ خودرو در کشور شدند و برخی مسئولان و نمایندگان مجلس به این خواسته خودروسازان انتقاداتی داشتند.

سرانجام این کشمکش ها که در میانه آن شاهد جابجائی وزیر صنعت نیز بودیم ظاهرا روزچهارشنبه با اظهارنظر معاون «رضا رحمانی» به پایان رسیده است،محسن صالحی نیا با اعلام اینکه شنبه و یا یکشنبه هفته آینده قیمتهای جدید اعلام می شود گفته است: در تعیین قیمت خودروها براساس قیمت تمام شده آنها، تعهدات پیشین مشتریان، تعهدات ثابت و غیر ثابت قیمتی و همچنین برخی موارد پیش آمده با توجه به شرایط بین المللی (که ممکن است امکان تامین برخی خودرو ها نباشد و خودروهای جایگزین معرفی شوند) مورد توجه قرار گرفته است.

موضوع وعده داده شده درباره اعلام رسمی قیمت های جدید شاید پایانی باشد بر بحث های مطرح شده درباره آزادسازی قیمتها اما باید منتظر ماند و دید که آیا خودروسازان با اعلام قیمت های جدید – که برای اولین بار پس از سالها از مرجعی به جز شورای رقابت تعیین می شود- از ادعای خود درباره «تولید زیان ده» محصولات کوتاه خواهند آمد یا همچنان مدیران «جاده مخصوص» بر طبل آزادسازی قیمت خواهند کوبید؟

در همین رابطه «سمیه قشقائی»، خبرنگارپارلمانی جهان اقتصاد، در گفتگوئی با دو تن از نمایندگان مجلس نظر آنها را درباره افزایش قیمت خودرو و همچنین مباحث مطرح شده درباره آزادسازی قیمت در صنعت خودرو جویا شد.

**آزادسازی فقط به یک شرط!

سیده حمیده زرآبادی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای دراین باره گفت: باید دید خودروسازان از چه رابطه ای برای افزایش قیمت خودرو استفاده می کنند.

زرآبادی با اعتقاد و تاکید بر اینکه خودرو باید دربازار و کارخانه یک قیمت داشته باشد، گفت:باید ببینیم آزاد سازی قیمتی که خودروسازان به دنبال آن هستند به معنی یک نرخی شدن قیمت است، یا همچنان خودروساز به دنبال یک قیمت و بازار در پی یک قیمت دیگر است.

نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به انحصاری بودن صنعت خودرو درداخل، گفت: در حال حاضرخودرو سازان  توجیه می کنند که تولید با قیمت فعلی برای ما صرف ندارد و هزینه تمام شده بالاست درصورتی که آنها از یک سری حمایت های دولتی استفاده می کنند که در قیمت گذاری خودرو اعمال نمی شود.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت باید با افزایش کیفیت خودرو همراه باشد،اظهار داشت: ایران خودرو و سایپا از حمایتهای دولتی  استفاده می کنند از این رو اگر قرار است آزادسازی قیمت صورت بگیرد باید حمایتهای دولتی برداشته شود.

این  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: خودرو سازان همه تحلیلها را به نفع خود بیان می کنند و همیشه به دنبال افزایش قیمت هستند اما هیچ گاه درباره ارتقای کیفیت صحبت نمی کنند.

زرآبادی با تاکید بر اینکه مجوز آزادسازی نباید یک طرفه باشد، گفت: با توجه به وضعیت ارز در کشور مقداری حق دارند اما اگر در فضای استاندارد بررسی کنیم اصلا حق نمی دهم که افزایش قیمت بدهند.وی معتقد است خودروهای داخلی از استاندارد فاصله دارند و مطلوب نیست.

**افزایش قیمت خودرو مجاز نیست

عضو دیگر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز دراین باره با بیان اینکه خودروسازان باید قدرت خرید و تعداد مشتریان خود را در نظر بگیرند، به خبرنگارپارلمانی جهان اقتصاد گفت: تعداد افرادی که در لیست انتظار دریافت خودرو هستند زیاد است در نتیجه بالا بردن قیمت به اقشار کم درآمد و کارمندانی که قدرت خرید خود را درشرایط فعلی از دست داده اند آسیب می زند.

عامر کعبی ضمن مخالفت با آزاد سازی قیمت خودرو در شرایط کنونی، گفت: آزاد سازی قیمت خودرو برای اینکه خودروساز خود را با شرایط موجود وفق دهد جای بحث دارد.

نماینده مردم آبادان در مجلس با بیان اینکه خودرو سازان درآمد خوبی از محل ارز دولتی داشتند، افزود: اینکه درشرایط کنونی قیمت خودرو به این اندازه بالا رفته قابل قبول نیست چرا که خودروسازان از دلار ارزان برای خرید قطعاتشان قبل از بالا رفتن قیمت ارز استفاده کرده اند وباید اینها را در قیمت گذاری لحاظ کنند.

**گرانی جدید کلید خورد

از سوی دیگر اما براساس گزارشی که سایت دولت منتشر کرده است، معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت نهایی خودروها شنبه و یکشنبه هفته آینده (۲۶ و ۲۷ آبان) اعلام می‌شود.

محسن صالحی‌نیا دولت افزود: همانطوری که پیشتر وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بود، قیمت گذاری خودرو به یک شورای مشورتی محول شده که جلسه آن شنبه یا یکشنبه هفته آینده برگزار می‌شود.

وی بیان شد: خودروسازان قیمت تمام شده خود را بر اساس ریز اقلام و شرایط موجود اعلام کرده و پیشنهاد داده‌اند و انتظار دارند بر اساس قیمت تمام شده به اعلام قیمت های جدید بپردازیم که در غیر این صورت مشمول زیان خواهند شد.

**وزارت صنعت زیان خودروسازان را تایید کرد

این مقام مسئول یادآور شد: گزارش‌ هایی که به تازگی از حسابرسی شرکت های خودروساز منتشر شده، حاکی از زیان خودروسازان است.

وی اظهار داشت: به نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت، در تعیین قیمت خودروها بر اساس قیمت تمام شده آنها، تعهدات پیشین مشتریان، تعهدات ثابت و غیر ثابت قیمتی و همچنین برخی موارد پیش آمده با توجه به شرایط بین المللی (که ممکن است امکان تامین برخی خودرو ها نباشد و خودروهای جایگزین معرفی شوند) مورد توجه قرار گرفته است.

معاون وزیر صنعت، معدن تجارت تاکید کرد: مجموع همه این موارد باید در تعیین قیمت خودرو دیده شود و به گفته وزیر تا شنبه یا یکشنبه هفته آینده جمع بندی انجام شده و از طریق شخص وزیر یا معاونان اطلاع‌رسانی می‌شود.

صالحی‌نیا بیان داشت: سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان حتماً روی قیمت تمام شده با توجه به وظیفه ذاتی اش نظر خواهد داد و شورای رقابت نیز از منظر فرمول تعیین قیمت دیدگاههای خود را مطرح خواهد کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا دولت تاکنون برای اعلام قیمت های جدید خودرو صبر کرده و زودتر به این مهم اقدام نکرده است تا زمینه برای سوء استفاده دلالان فراهم نشود، تاکید کرد: رسیدگی به هر موضوعی زمان‌بر است و فراموش نکنیم در ایام گذشته بسیاری از مردم برای تحویل خودرو ثبت نام کردند، اما خیلی های دیگر به دلیل نیازمندی نسبت به خرید اقدام کردند، بنابراین الزاماً این طور نبوده که در این میان دلالان سود کرده باشند.

این مقام مسئول همچنین درخصوص نگرانی قطعه‌سازان از مسدود شدن تامین مالی خارجی به دلیل محدودیت های پیش آمده در فعالیت کلون بانک چین با ایران یادآور شد: تاکنون جلسات متعددی در این زمینه با بانک مرکزی برگزار شده و به زودی از مسیرهای دیگری امکان انتقال وجوه فراهم می شود.

وی گفت: این مساله، بحث تخصصی بانک مرکزی است و امید می رود با توجه به قولی که به ما دادند، مسیر مناسبی پیدا شود.

صالحی‌نیا افزود: خریدهای ما فقط از چین انجام نمی شود اما بخشی از نقل و انتقالات مالی از طریق بانک‌های چینی است که اکنون با محدودیت‌هایی مواجه شده است.

نظرات شما

×

Comments are closed.