طرح‌های معماران در اختیار سازمان مدیریت بحران تهران قرار می‌گیرد

پایان رقابت میان جوانان و کهنه‌کاران عرصه معماری در حل بحران‌های پس از زلزله

گروه امورزیربنایی-آیین اختتامیه مسابقه معماری زیستا با عنوان «راهکار‌های معمارانه برای عبور از بحران» برگزار شد و از خالقان طرح های برتر تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از روابط عمومی دبیرخانه مسابقه زیستا (راهکار‌های معمارانه برای عبور از بحران)، مراسم و جشن اختتامیه این مسابقه با حضور نمایندگان وزارت راه و شهرسازی، تعداد کثیری از معماران مستعد جوان و کهنه کار و هیات داوران، با تجلیل از خالقان معمار ۳ طرح برتر، بهداد حیدری کاوکانی به عنوان نفر اول، علیرضا مترقب جعفرپور به عنوان نفر دوم و حمیدرضا مجنونی، محمدحسن فروزان فر و نکیسا حائری به صورت مشترک به عنوان نفرات سوم این مسابقه به پایان رسید.

در حاشیه برگزاری این مراسم، تمام ۸۶ طرح ارسالی به دبیرخانه مسابقه در معرض بازدید قرار گرفت و با همکاری دبیرخانه مسابقات معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی مقرر شد تمامی آنها در اختیار سازمان مدیریت بحران قرار گیرد تا بتوانند از این استعدادهای ناب و نهفته ایرانی در هنگام وقوع بلایای طبیعی غیر قابل پیش بینی بهره گیری شود، چرا که در این طرح های کارآمد، معماران راه حل هایی برای ایجاد فضایی امن در برابر زلزله، کاهش آسیب های زلزله، ایجاد شرایط پس از بحران از جمله کاهش آسیب های مربوط به از بین رفتن راه های ارتباطی و امدادرسانی، امکان ریزش ویرانه ها، ترکیدگی لوله ها و حوادث بعد از زلزله و … را ارائه کرده اند.

محمود صداقت مدیرعامل شرکت ویستابست و عضو انجمن تولیدکنندگان پروفیل یو.پی.وی.سی نیز در این مراسم گفت: وجه امتیاز شرکت های تولیدی و صنعتی موفق کشور، ایجاد بستر مناسب برای استفاده از فارغ التحصیلان دانشگاهی در کنار تجربه بزرگان آن صنعت است، چرا که بروز بودن تکنولوژی و تجهیزات واحدهای تولیدی، همراهی دانش بروز قشر تحصیل کرده جوان را طلب می کند.

وی خواستار صبوری و مدیریت لازم از سوی مدیران واحدهای صنعتی کشور برای به فعلیت رساندن آموزه ها و فعالیت های قشر جوان تحصیل کرده و دانشگاهی در مسیر تولید و صنعت شد تا ضمن عمق بخشی به ارتباط صنعت و دانشگاه، شاهد توسعه اقتصادی روز افزون کشور باشیم.

مدیرعامل ویستابست با بیان اینکه “کیفیت در خون ماست و وجدان کرده ایم”، تصریح کرد: چنانچه به دنبال کیفیت و افزایش آن هستیم، باید بگویم که دلیل این موضوع کسب بازار بیشتر نیست بلکه معتقد هستیم به موازات کار و فعالیتی که ایجاد کرده ایم، باید بتوانیم نگاهی هم به مسئولیت های اجتماعی با نگاه انسانی، اجتماعی و عاطفی داشته باشیم.

صداقت با تقاضا از مسئولان سازمان مدیریت بحران کشور برای بررسی جدی طرح های معماران جوان کشور، تاکید کرد: از مسئولان، معماران و داوران مسابقه معماری زیستا نیز درخواست می کنم که موضوع “راهکارهای معمارانه برای عبور از بحران زلزله تهران” را رها نکنند و طرح های فعلی و جدید با کمک دیگر دست اندرکاران و کارگروهی در این خصوص به روز شود چراکه علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد.

دبیرخانه مسابقه معماری «زیستا» (راهکارهای معمارانه عبور از بحران) با اخذ مجوز از دبیرخانه مسابقات معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، بهمن سال گذشته در نخستین روزهای پس از وقوع زلزله تهران با هدف جمع‌آوری راهکارهای معماران، برای تسهیل عبور از بحران‌های پس از زلزله با همت بخش خصوصی در شرکت تولیدی پروفیل یو‌پی‌وی‌سی ویستا بست تشکیل شد. در مدت ۲ ماه، تعداد ۸۶ طرح به صورت انفرادی یا گروهی از سراسر کشور دریافت و پس از داوری طرح ها، در جشن اختتامیه این مسابقه، ۴ طرح برتر و همچنین ۱۲ طرح شایسته تقدیر مسابقه اعلام و  با اهدای جوایز نقدی و تندیس، مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند.

نظرات شما

×

Comments are closed.